"Senior Obywatel” to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej przeznaczona dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Warto zaznaczyć, że pomysł na tę inicjatywę narodził się w Gdańsku. Olimpiada po raz pierwszy odbyła się w 2017 roku. W wojewódzkich eliminacjach na Pomorzu udział wtedy wzięło 70 seniorów, którzy mogli pochwalić się najlepszymi wynikami w eliminacjach gminnych. Druga, tegoroczna edycja olimpiady, otrzymała imię Pawła Adamowicza i przyciągnęła większą liczbę zaangażowanych seniorów. Do tegorocznych eliminacji wojewódzkich dostało się aż 115 osób. Z różnych powodów nie wszyscy mogli przybyć na miejsce wydarzenia.
- Olimpiada jest to inicjatywa senioralna wymyślona przez seniorkę dla seniorów, która ma na celu przybliżenie seniorom, co to znaczy być świadomym obywatelem, jakie miejsca można zająć w społeczeństwie, a także, że można wziąć odpowiedzialność za politykę, gospodarkę czy ekonomię - wyjaśnia Barbara Średniawa z Fundacji Barbary Średniawy, głównego organizatora olimpiady „Senior Obywatel”. - Seniorzy w trakcie tej olimpiady dowiadują się, jakie są obowiązki obywatela, jakie są nasze przywileje i niejednokrotnie byli zaskoczeni wiedzą, którą otrzymywali w trakcie przygotowania do olimpiady.
ZOBACZ FILM Z WOJEWÓDZKICH ELIMINACJI II OLIMPIADY WIEDZY OBYWATELSKIEJ "SENIOR OBYWATEL"
Olimpiada na szczeblu wojewódzkim podzielona została na dwa etapy. W pierwszym udział wzięło blisko sto osób. Kwadrans po godzinie 11 seniorom zostały rozdane testy jednokrotnego wyboru na rozwiązanie których mieli 30 minut. Wśród trzydziestu testowych pytań pojawiły się zagadnienia związane m.in. z Pawłem Adamowiczem, trójpodziałem władzy, systemem wyborczym, a nawet Zimną Wojną. Jako pierwszy aulę opuścił pan Jerzy.
- Nie wiem, czy pierwszy napisałem, ale pierwszy wyszedłem z sali. Pytania o organizację państwa - strukturalną i polityczną - były dosyć trudne, trzeba było się zastanowić, bo niektóre pytania były podchwytliwe - powiedział Jerzy Chmiel, reprezentant Pruszcza Gdańskiego.
- Jak ktoś ogląda “1 z 10” (red. - teleturniej emitowany przez Telewizję Polską) to powinien dać sobie radę - z uśmiechem przyznała Grażyna Dziedzic, reprezentantka gminy Kępice w powiecie słupskim.
Po zebraniu i sprawdzeniu testów komisja miała wyłonić 30 seniorów, którzy zdobyli najwięcej punktów. Trzeba przyznać, że poziom był imponujący. Do drugiego etapu olimpiady przeszli ci seniorzy, którzy na 30 możliwych do uzyskania punktów, otrzymali między 25 a 30 punktów. Finalnie wyłoniono do drugiego etapu 34 osoby, ponieważ aż 10 osób uzyskało ex aequo po 25 punktów.
W drugiej turze testu seniorzy musieli odpowiedzieć na 20 pytań w ciągu 20 minut. Z tej grupy zostanie wyłoniona dziesiątka najlepszych, którzy 10 grudnia br. pojadą do Warszawy reprezentować województwo pomorskie podczas ogólnopolskiego finału. Nazwiska tych osób poznany 20 listopada. Z ostatniego etapu olimpiady ponownie zostanie wyłonionych dziesięciu laureatów, którzy w nagrodę pojadą na trzydniową wycieczkę do Brukseli w celu zwiedzenia Parlamentu Europejskiego.
W tegorocznych eliminacjach udział wzięli reprezentanci klikunastu miejsowości z województwa pomorskiego: Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Pelplina, Gniewu, Malborka, Lęborka, Wejherowa, Pucka, Luzina, Rumi, Kępic, Bytowa, Kartuz, Choczewa.
- Bardzo żałuję, że w tym roku nie udało się zaprosić do udziału w olimpiadzie Sopotu i Gdyni - dodaje Barbara Średniawa.
Organizatorem olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy, przy współpracy z Delegaturą Pomorską Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Olimpiada jest współfinansowana ze środków województwa pomorskiego
ZOBACZ TAKŻE: