JACKIEWICZ - mistrz, nauczyciel, przewodnik. Wystawa na 100-lecie urodzin malarza
Przed nami trzy wieczory z jedną z najsławniejszych, pięknych i najbardziej wzruszających oper świata. Skomponował ją XX-wieczny włoski mistrz Giacomo Puccini, autor takich dzieł, jak "Cygeneria", "Tosca" czy "Turandot".
Opera Bałtycka zaprezentuje "Madamę Buterfly" we wtorek 23 stycznia 2024, godz. 19 oraz w niedzielę, 28 stycznia 2024, o godz. 17. Spektakl w sobotę, 27 stycznia 2024 r., zostanie wystawiony z audiodeskrypcją.
Nie tylko o nieszczęśliwej miłości
Akcja "Madama Butterfly” rozgrywa się w Nagasaki w 1904 roku. Japońska dziewczyna (Cio-cio-san) zakochuje się w poruczniku amerykańskiego okrętu wojennego i bierze z nim ślub. Lecz uczucie nie przyniesie jej nic dobrego. Wielowymiarowe libretto oparte na podstawie noweli amerykańskiego prawnika i pisarza Johna Luthera Longa, nie skupia się jedynie na historii nieszczęśliwej miłości. Porusza więcej głębszych wątków, mówi m.in. o kulturowych różnicach pomiędzy Wschodem a Zachodem. Dramatycznej opowieści towarzyszy muzyka, która utrzymuje publiczność w emocjonalnym napięciu od pierwszych taktów aż do tragicznego finału. Zakończenie to już prawdziwa eksplozja uczuć.
Gdański spektakl "Madama Butterfly", w inscenizacji i reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, miał premierę w Operze Bałtyckiej w czerwcu 2021 roku i wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród widzów.
Spektakl trwa 3 godziny, z dwoma przerwami.
Opera Bałtycka otwarta dla osób ze szczególnymi potrzebami
- Opera Bałtycka od lat sukcesywnie realizuje kolejne projekty mające poprawić dostępność wydarzeń kulturalnych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Poza szeregiem udogodnień związanych z dostępem do budynku Opery i poruszaniem się po nim, instytucja wzbogaca repertuar o kolejne spektakle i wydarzenia artystyczne, którym towarzyszy audiodeskrypcja lub tłumaczenie na Polski Język Migowy - tłumaczy Marta Boleska z Opery Bałtyckiej.
W sobotę, 27 stycznia, o godz. 18 w partii tytułowej usłyszymy Katarzynę Wietrzną. Towarzyszyć jej będą m.in. Paweł Skałuba (Pinkerton), Leszek Skrla (Sharpless) oraz Karolina Sikora (Suzuki). Orkiestrę poprowadzi Yaroslav Shemet, młody niezwykle utalentowany dyrygent, dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej, nominowany do Paszportów „Polityki” za 2023 rok.
Audiodeskrypcja - co to takiego?
Audiodeskrypcja jest opisem akcji oraz wizualnych elementów przedstawienia. Podczas spektaklu lektor czyta na żywo opis tego, co dzieje się na scenie, a widzowie słyszą jego głos za pomocą specjalnego odbiornika ze słuchawkami. Dzięki temu osoby niewidome lub niedowidzące w pełni uczestniczą w wydarzeniu artystycznym.
Ze względu na ograniczoną liczbę urządzeń, chęć skorzystania z niego należy zgłosić w Biurze Obsługi Widzów (tel. 58 350 06 15 lub e-mail: kasabiletowa@operabaltycka.pl).
Spektakl poprzedzi spacer sensoryczny
Wprowadzeniem do spektaklu tego dnia będzie spacer sensoryczny, który pozwala osobom z niepełnosprawnościami doświadczyć dzieła i inscenizacji wieloma zmysłami - dotyku czy węchu. Podczas spaceru można bowiem dotykać kostiumów i elementów scenografii.
Bilety: od 65 zł.