Mało znane i rzadko odwiedzane miejsce na Siedlcach wkrótce zmieni się nie do poznania. Położona nieopodal ulicy Józefa Wieniawskiego Winna Góra to znakomita lokalizacja, z której można podziwiać panoramę Gdańska. Jak przypomina prof. Witold Paweł Burkiewicz, scenograf przestrzeni i autor projektu „Spojrzenie na Gdańsk”, dawniej rodzina Fahrenheitów na tym wyeksponowanym na słońce wzniesieniu miała swoją winnicę. Widać też posadzone ludzką ręką stare kasztanowce, które z pewnością rosły wzdłuż dawnej drogi na szczyt.
20 września o godz. 14.00 nastąpi oficjalne odsłonięcie nowego widoku. Zostanie on, tak jak poprzednie odsłaniane widoki, nazwany swoim własnym imieniem. Ten nosił będzie imię „Maciej z Winnej Góry”, na cześć zmarłego niedawno fotoreportera Macieja Kosycarza.
Jest już przygotowany bogaty program artystyczny, który uświetni otwarcie nowego widoku. Pojawią się znani artyści: Monika Czalej Pujol – mezzosopran, Magdalena Chmielecka – sopran, Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej „Mundus Cantat” pod batutą prof. Beaty Wróblewskiej. Będzie też można usłyszeć zespół Bellcanti w składzie: Magdalena Chmielecka, Karolina Sołomin oraz Barbara Lewicka – sopranistki, Mateusz Lipiński – pianista oraz smyczkowy kwartet muzyki kameralnej w składzie: Aleksandra Ruda – wiolonczela, Sabrina Stachell – skrzypce, Magdalena Osiecka – skrzypce, Michał Wroński – altówka. W programie są również występy Magdaleny Burkiewicz – flet oraz poety i scenografa Władysława Zaporowskiego. Scenariusz i reżyseria spektaklu to dzieło prof. Witolda Pawła Burkiewicza.
Zobacz film promujący to wydarzenie:
Koszt przeobrażenia Winnej Góry w ogólnodostępne miejsce widokowe to 27 tysięcy złotych. Bardzo zabiegała o rewitalizację tej przestrzeni Rada Dzielnicy Siedlce.
- To było zapuszczone miejsce. Ludzie wcześniej przechodzili obok, a teraz zaczynają je dostrzegać. Nawet ci, którzy mieszkali blisko, nie mieli pojęcia, że tam jest taki widok. Teraz zajmujemy się tylko kawałkiem Winnej Góry. Tam jest jeszcze sporo przestrzeni, którą można wykorzystać, żeby tamtejsza zieleń służyła mieszkańcom - mówi Brygida Folkmann-Banaszak, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Siedlce.
Jednak, żeby podziwiać widoki Gdańska w całej okazałości trzeba wykonać wiele niezbędnych zabiegów. Udrożnić dojście, zbudować schody, barierki i platformę widokową. Zawsze przydają się w takim miejscu ławeczki. Trzeba też przyciąć roślinność, żeby nie zasłaniała widoku. To zadanie dla scenografa przestrzeni.
Czytaj też: Wrzeszcz Górny i Przymorze z innej perspektywy. Uroczyste otwarcie XV już punktu widokowego
Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" jest realizowany od roku 2016 przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Stanowi jeden z elementów Programu Operacyjnego Przestrzeń Publiczna realizowanego przez Miasto Gdańsk. Przedsięwzięcie jest unikatowe w skali Europy. Jego idea zrodziła się 20 lat temu podczas studiów Witolda Pawła Burkiewicza na Politechnice Barcelońskiej.
- Ja odzyskuję miejsca zdegradowane - mówi prof. Witold Paweł Burkiewicz. - Chodzi o to, że szukam miejsc bardzo wartościowych dla miasta, mało znanych, ale one dzisiaj, szczególnie w czasach dystansu społecznego, są dla nas wielkim darem. To są cudowne miejsca, bogate przyrodniczo, o pięknych krajobrazach. Zawsze wybieram takie miejsca, gdzie można wygenerować jakiś widok, bo... to jest spojrzenie na Gdańsk.
Czytaj też: Macieja Kosycarza wspominają znajomi i przyjaciele: dziennikarze, fotoreporterzy, samorządowcy, artyści...
Prof. Burkiewicz dodaje, że otwarcie widoku na Winnej Górze będzie jednocześnie początkiem nowej formuły projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Na czym ona będzie polegać? Tego dowiemy się podczas uroczystego otwarcia w niedzielę 20 września.
Ostatnie prace porządkowe na Winne Górze jeszcze trwają, ale zakończyć się mają lada dzień. Widzowie proszeni są o punktualność. Normy sanitarne przewidują, że zachowując dystans społeczny, w imprezie może uczestniczyć 200 osób. Tego samego dnia wieczorem w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbędzie się też kameralny koncert wspomnieniowy poświęcony Maciejowi Kosycarzowi. Jednak ze względu na obostrzenia sanitarne będzie to impreza zamknięta.