• Start
  • Wiadomości
  • Trzy tunele i przejazd. Będzie bezpieczniej na torach w Oruni

Trzy tunele i przejazd. Będzie bezpieczniej na torach kolejowych w Oruni

W piątek, 24 sierpnia ogłoszono unijny przetarg na opracowanie dokumentacji dla budowy trzech tuneli i przejścia bezkolizyjnego przez tory kolejowe w Oruni. To reakcja na apele mieszkańców po wypadkach komunikacyjnych, do których co roku dochodzi na szlaku kolejowym biegnącym przez dzielnicę. Inwestycja nie tylko znacznie zwiększy bezpieczeństwo, ale także ułatwi poruszanie się po Oruni, bowiem znikną szlabany.
26.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszy tunel dla pieszych powstanie w ciągu ul. Sandomierskiej. Z przestrzeni dzielnicy znikną szlabany
Pierwszy tunel dla pieszych powstanie w ciągu ul. Sandomierskiej. Z przestrzeni dzielnicy znikną szlabany
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dokumentacja projektowa dotyczyć będzie budowy trzech tuneli oraz jednego bezkolizyjnego przejazdu dla samochodów.

Pierwszy tunel dla pieszych powstanie w ciągu ul. Sandomierskiej. Budowę drugiego tunelu przewidziano w ciągu ul. Dworcowej i ul. Smętnej. Będzie on w przyszłości stanowił dojście na przystanek PKP Gdańsk - Orunia.

Z kolei do stacji PKP Gdańsk - Lipce prowadziło będzie podziemne przejście dla pieszych w ciągu ul. Niegowskiej.

Ponadto opracowanie ma ująć budowę bezkolizyjnego przejazdu dla aut pomiędzy ulicami Dworcowa/Smętna, a Niegowską. Projektant ma za zadanie zaplanować też monitoring i małą architekturę.

Oferty w przetargu poznamy na początku października. Prace nad opracowaniem dokumentacji mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2020 roku.

Nowe tunele i przejazdy mają zastąpić istniejące kolizyjne przejazdy w poziomie torów. Zamiast nich mieszkańcy mają zyskać trzy bezpieczne przejścia podziemne pod torami wraz z doprowadzeniem do przystanków SKM i PKP.

Trwa opracowywanie koncepcji

Inwestycje stanowią element większego pakietu inwestycji, która ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Przypomnijmy, że miasto w przyszłości planuje również budowę dwóch wiaduktów.

W marcu 2017 roku została podpisana umowa na opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowej bezkolizyjnych przekroczeń magistrali kolejowej E-65 w postaci wiaduktu drogowego w rejonie ul. Sandomierskiej, a także wiaduktu kolejowego na wysokości ulicy Równej. Zgodnie z założeniem, oba projekty realizowane będą równocześnie.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i koncepcji wygrała firma Transprojekt Gdański Sp. z o.o.

Umowa opiewa na niemal 1,5 mln złotych. Zgodnie z założeniem dokumentacja ma być gotowa do końca 2019 roku.

W imieniu Gminy Miasta Gdańska zadanie koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Zamówienie może być w przyszłości przewidziane do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Gdańsk będzie starał się o dofinansowanie tego projektu w ramach środków funduszu europejskiego  CEF (Connecting Europe Facility) „Łącząc Europę”.

TV

Gdańska Wigilia 2024 na Długim Targu