- Skoro będziemy dziś mówić o powietrzu, to wypadałoby wspomnieć też o ciśnieniu - rozpoczął swoje lekcje Adam Adamczuk, edukator Hevelianum. - Na początek pokażę czym to ciśnienie jest. Mam tu przygotowany specjalny przyrząd, to łoże fakira, które wykorzystywane jest przez fakirów, lubiących leżeć na specjalnym łożu wykonanym z gwoździ. Nasze łoże fakira, które wykorzystamy w doświadczeniu, to deseczka z gwoździami, będę potrzebował też naszego obiektu doświadczalnego czyli balona i odważników.
Już 400 tysięcy złotych od biznesu na sprzęt komputerowy dla gdańskich uczniów
Adam Adamczuk umieścił balon na łożu fakira i przykrył specjalną deseczką, którą obiążył odważnikami o wadze aż 22 kilogramów. To obciążenie nie sprawiło, że balon pękł.
- Jak możemy zauważyć balon spokojnie to obciążenie wytrzymuje, jest zdrowy i cały - mówi Adamczyk. - To związane jest z tym, czym jest ciśnienie, czyli nacisk siły, prostopadle, na jakąś powierzchnię. Ciśnienie atmosferyczne to siła z jaką powietrze naciska na nas, działa od dnia naszego urodzenia. Gdyby balon opierał się na jednym gwoździu, z takim obciążeniem pewnie by pękł, ale że gwoździ jest więcej, siła nacisku jest rozłożona na większą powierzchnię.
ZOBACZ CAŁĄ LEKCJĘ
Powiększa się rodzina pszczół miodnych w Hevelianum. Pasieka ma już osiem uli
Prowadzący w kolejnych doświadczeniach wykorzystał także ciepłą wodę, suchy lód, woreczek foliowy a nawet półkule magdeburskie czyli metalowe półsfery umożliwiające wykonanie słynnego doświadczenia przeprowadzonego przez Ottona von Guericke w 1654 r. w Magdeburgu.