45. Splendor Gedanensis. Omilanowska, Waras, Wesołowski i Ziaja to laureaci nagrody za rok 2017
Na wystawę LOOP składają się interaktywne instalacje, wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz projekcja w 360 st., gdzie trójwymiarowe elementy reagują na obecność i ruch widzów. Punktem wyjścia i główną materią wystawy są obrazy Mariusza Warasa. Ożywiając je artysta inspirował się najnowszymi narzędziami z obszaru AI, AR, VR.
Uwaga, na wystawie wykorzystywane są światła stroboskopowe i efekty dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i natężeniu.
19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów: “Opowiedz mi swoje miasto”. Od piątku
O Mariuszu Warasie
Mariusz Waras, znany też jako m-city, jest jedną z ikon światowego street-artu. Dyplom magisterski i doktorski obronił w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie jest obecnie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury, kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych.
To wszechstronny artysta, autor około 700 murali w ponad 40 krajach, grafik, ilustrator, który zajmuje się również działalnością dydaktyczną, animacyjną i rewitalizacyjną oraz coraz częściej występuje w roli kuratora wystaw.
Od dziecka związany z Trójmiastem, wychował się na gdyńskim Obłużu, skąd rozciąga się widok na stoczniowe dźwigi, który inspiruje go do dziś. Wypracował własny, rozpoznawalny styl, który jest wynikiem zarówno industrialnej, stoczniowej estetyki, klimatu blokowisk z wielkiej płyty lat 90., jak i wczesnej fascynacji światem cyfrowym i estetyką gier komputerowych Commodore 64.
- Modułowość i powtarzalność sekwencji graficznych w pracach Warasa nawiązuje bezpośrednio do znaków graficznych przypisanych poszczególnym klawiszom klawiatury wykorzystywanym w tworzeniu 8-bitowych grafik w Commodore 64. Artysta kojarzony z monumentalnymi realizacjami malarskimi, wykonywanymi analogowo przy użyciu szablonów, coraz częściej odchodzi od tej techniki, aby eksperymentować z instalacjami przestrzennymi, tworzyć nietypowe, mobilne obiekty, badać nowe terytoria - mówi kuratorka kierowniczka Działu Sztuki w Przestrzeni Publicznej w CSW ŁAŹNIA Anna Szynwelska,
W ramach wystawy LOOP w CSW ŁAŹNIA, Waras stworzył żywe, multimedialne obrazy.
Praca prezentowana jest na głównej sali ekspozycyjnej i składa się z projekcji w 360 stopniach, w której trójwymiarowe elementy reagują na obecność i ruch widzów w czasie rzeczywistym. Instalacja wykorzystuje Unreal Engine, jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do tworzenia trójwymiarowych środowisk.
O stronę technologiczną projektu zadbał artysta i motion designer Radosław Deruba. Za trening sztucznej inteligencji odpowiedzialny jest Patryk Chyliński. Warstwą dźwiękową opracowała producentka muzyki elektronicznej Gosha Savage.
ZAPROSZENIE OD ARTYSTY - Realizacja i montaż filmu: Łukasz Unterschuetz.