Lokalni przewodnicy oprowadzą - startuje nowy sezon

Instytut Kultury Miejskiej rozpoczyna szósty sezon letnich, bezpłatnych spacerów z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami. Już od poniedziałku, 20 czerwca, można zwiedzać Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Zaspę i Nowy Port. Od lipca dołączy Orunia - nowa dzielnica na mapie alternatywnych wycieczek po Gdańsku.
20.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spacer po Biskupiej Górce...

- Biskupia Górka jest miejscem niezwykłym ze względu na swoją autentyczną zabudowę, pochodzącą z XIX i XX wieku. To kameralna dzielnica położona w centrum Gdańska, jednak przez główną arterię zupełnie od niego odcięta. Trzy ulice, które ją tworzą - Biskupia, Na Stoku i Salvator charakteryzują się wąskimi klatkami schodowymi, efektownymi elewacjami kamienic w stylach historyzujących i wciąż zdobiącym jezdnię brukiem. Stare napisy na kamienicach przypominają nam przedwojenne czasy, gdy większość mieszkańców posługiwała się językiem niemieckim - opowiada o Biskupiej Górce Lokalny Przewodnik, Ryszard Kopittke.

Pierwszy spacer po Biskupiej Górce już w poniedziałek, 20 czerwca, o godz. 17.30. Start: ul. Mennonitów 2 przy kościele Zielonoświątkowym. Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy o 17.30 oraz w soboty o 12.00.
 

... Dolnym Mieście...

O Dolnym Mieście, które było dzielnicą kanałów opowiada Jacek Górski - Lokalny Przewodnik i członek Stowarzyszenia Opowiadacze Dolnego Miasta: - Cały teren Dolnego Miasta początkowo pokrywała woda z morskiej zatoki, która potem zaczęła się cofać pozostawiając po sobie jezioro. W miarę upływu czasu zmieniło się w bagno, a później las, który wycięto, a na łąkach zaczęto wypasać rogaciznę i nierogaciznę. Ponieważ tej drugiej było zdecydowanie więcej, obszar ten został nazwany Świńskimi Łąkami. Gdy miasto zaczęło się rozbudowywać postanowiono osuszyć ten obszar i zbudowano sieć kanałów, która miała osuszyć tereny. Z tego powodu przez pewien czas na Dolne Miasto mówiono Amsterdam Północy.

Pierwszy spacer po Dolnym Mieście odbędzie się we wtorek, 21 czerwca, o godz. 17.30. Kolejne we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w niedzielę o godz. 12.00. Start: Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14. 
 

... Zaspie...

Zaspa, poleca się szczególnie między 27 czerwca a 8 lipca, kiedy to na rusztowaniach będziemy mogli zobaczyć artystów z Argentyny, Kolumbii, Włoch i Polski pracujących nad nowymi realizacjami Festiwalu Monumental Art. 

Podczas spaceru poznajemy nie tylko murale, ale też historię i architekturę osiedla.

- W tym roku Zaspa obchodzi swoje 42 urodziny. Dziś, wnętrza zaspiańskich plastrów miodu wypełnia zieleń. Osiedla zachowało swój oryginalny plan urbanistyczny i jak dotąd uniknęło nadmiernego zagęszczenia. Dzieci w drodze do szkoły najczęściej pokonują jedną uliczkę o uspokojonym ruchu. Lokalizacja umożliwia wygodny transport do wszystkich części trójmiejskiej aglomeracji. Architekci projektujący Zaspę inspirowali się osiedlem le Mirail w Tuluzie, wg projektu greckiego architektka Georgesa Candilisa, ucznia Le Corbusiera - mówi Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik.

Pierwsza wycieczka odbędzie się we wtorek, 21 czerwca, o godz. 17.30. Kolejne zawsze we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00. Start: pod Klubem Plama GAK, ul. Pilotów 11.
 

... i Nowym Porcie

W Nowym Porcie posłuchamy o mało znanej historii lat 40-tych, gdyż tutaj w sierpniu 1946 roku wybuchł Strajk Dokerów. Dowiemy się także więcej o jego morskiej historii i codziennym życiu w dzielnicy w bezpośredniej bliskości portu.

- Obecność szczególnego sąsiedztwa zapewnia mieszkańcom doświadczenie odgłosów i brzmień nieznanych innym gdańszczanom jak na przykład regularne trąbienie promu odpływającego do Szwecji, czy kiedyś niskie dźwięki silników mniejszego promu Wisłoujście, odbijającego od 1977 do 31 maja 2016 roku z Nabrzeża Zbożowego – mówi Katarzyna Werner, Lokalna Przewodniczka po Nowym Porcie.

Nowy Port zaprasza od środy, 22 czerwca, o godz. 17.30. Spacery rozpoczynają się pod dawnym Morskim Domem przy ul. Marynarki Polskiej 15. Zapraszamy dwa razy w tygodniu: w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00.


Spacery trwają do połowy września i są bezpłatne. Zapisy: sien@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016, lub w Instytucie Kultury Miejskiej: ul. Długi Targ 39/40.



TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna