• Start
  • Wiadomości
  • List w butelce i inne atrakcje: Projekt Gdański Szlak Wodociągowy nabiera rumieńców

List w butelce i inne atrakcje: Projekt Gdański Szlak Wodociągowy nabiera rumieńców

Trwają prace, które mają na celu przywrócenie świetności dwóm zabytkowym zbiornikom wody w Gdańsku. Wszystko ma być gotowe na początku 2018 r. Chodzi nie tylko o przywrócenie im pełnej sprawności technicznej, ale też o takie ich zagospodarowanie, by były atrakcją turystyczną. Dlatego też do programu obejmującego dwa zabytkowe zbiorniki dodano trzeci, bardzo nowoczesny - Kazimierz, który uwydatnia walory krajobrazowe Wyspy Sobieszewskiej.
31.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Otoczenie zbiornika Stary Sobieski - stan z 23 grudnia

Prace remontowe odbywają się w ramach projektu Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, zainicjowanego przez spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo- Kanalizacyjna.

Amatorzy spacerów do malowniczo położonego Zbiornika Stary Sobieski we Wrzeszczu (na wzgórzu między ulicami Traugutta i Sobieskiego) będą musieli je sobie odpuścić na dłuższy czas, ponieważ zbudowany na początku XX wieku obiekt jest teraz remontowany. Prace prowadzone są zarówno we wnętrzu, jak i na pokrywającym go nasypie, teren został ogrodzony ze względów bezpieczeństwa.

Remont wnętrz Zbiornika Stara Orunia (oddany do użytku w 1869 roku) został tymczasowo wstrzymany - każdej jesieni i zimy okres hibernacji spędza tu przynajmniej 500 nietoperzy i nie wolno im przeszkadzać. W zbiorniku co roku schronienie znajduje pełen przekrój gatunków nietoperzy żyjących w Polsce.

Wnętrze zbiornika Stara Orunia -  w 2018 r. dostępne dla każdegoo

Wiosną 2017 r., po zakończeniu prac przy samych zbiornikach, ruszy zagospodarowanie terenu wokół nich. Wykonawca został już wyłoniony, obecnie pracuje nad szczegółowymi projektami dla obu lokalizacji. Tworzy je na podstawie koncepcji wykonanej przez pracowników Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku w ramach programu „Spojrzenie na Gdańsk”. Program zakłada przywrócenie kilkudziesięciu punktów widokowych na terenie miasta - dwa z nich znajdują się właśnie przy “Starym Sobieskim” i “Starej Oruni”. W ramach zagospodarowania powstaną tu specjalne platformy widokowe, wygodne dojścia do zbiorników (we Wrzeszczu - od strony ulic Sobieskiego i Traugutta; na Oruni od strony ul. Nowiny i od Parku Oruńskiego), ścieżki i ławki.

Przy współczesnym wieżowym Zbiorniku Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej powstanie z kolei punkt z widokiem na zbiornik, wyznaczone zostaną także ścieżki rekreacyjne prowadzone do tego punktu. Teren wokół obiektu jest już zagospodarowany.

Stary Sobieski opatulony i - otoczony wysokim płotem

Wnętrza zabytkowych podziemnych zbiorników same w sobie są bardzo atrakcyjne, w “Starym Sobieskim” powstanie dodatkowo wystawa opowiadająca o historii gdańskich wodociągów.

- Będzie wykorzystywała naturalne walory i atuty obiektu: jego zdumiewające efekty akustyczne, specyficzną konstrukcję, przypominająca podziemny labirynt - mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK. - Pamiętajmy, że dla dawnych gdańszczan dbanie o czystość wody było priorytetem, a przełomowa inwestycja budowy infrastruktury wodnej i sanitarnej, którą przeprowadzono w XIX wieku, determinowała dalszy rozwój Gdańska i decydowała o jego obecnym kształcie, czego przykładem jest np. rozbudowa Wrzeszcza.

W sercu obiektu powstanie instalacja artystyczna przypominająca fontannę. Ważnymi elementami ekspozycji będą zabytki infrastruktury drewnianej - rurociągi, studnie, datowane na XVII/XVIII wiek, a obok nich - liczne elementy z epoki „przemysłowej”. Wśród prezentowanych eksponatów będzie między innymi list w butelce, odnaleziony podczas remontu “Starej Oruni” (aktualnie w konserwacji).

Druga wystawa powstanie w “Kazimierzu” - w przypadku tego zbiornika będzie to już kolejna ekspozycja - tym razem na poziomie tarasu widokowego. Opowiadać ma o historii i walorach przyrodniczych miejsca, w którym stoi obiekt. Koncepcja przewiduje między innymi stworzenie aplikacji poświęconej procesowi kształtowania się Wyspy Sobieszewskiej i interaktywnej mapy świata prezentującej trasy migracji ptaków, które odwiedzają Ptasi Raj oraz Mewią Łachę.

Widok z tarasu zbiornika Kazimierz w Sobieszewie

Przetarg na zaprojektowanie, wykonanie i montaż obu wystaw został rozpisany w połowie grudnia 2016 r. Ekspozycje powstać mają do końca 2017 r. Gdański Szlak Wodociągowy będzie w całości dostępny do zwiedzania od 2018 r.

Całkowite koszty projektu to 8,7 mln złotych, otrzymał dofinansowanie w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta