• Start
  • Wiadomości
  • List Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska, do społeczności szkolnych

List Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska, do społeczności szkolnych

W związku z licznymi zapytaniami rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, skierował do społeczności szkolnych list, w którym wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane z inicjatywą obywatelską "strajk rodziców".
09.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Szanowne Panie Dyrektor, Szanowni Panowie Dyrektorzy

Szanowne Panie Przewodniczące, Szanowni Panowie Przewodniczący Rad Rodziców gdańskich placówek oświatowych

W związku z zapowiedzianą na 10.03. kolejną inicjatywą obywatelską określaną „Strajkiem Rodziców” oraz kierowanymi do mnie pytaniami m.in. o informowanie o wydarzeniu, spełnianie obowiązków szkolnego i nauki oraz niezależności Rad Rodziców, informuję, że:
10.03. zajęcia w placówkach oświatowych odbywają się zgodnie z planami zajęć, a do wyłącznej decyzji Rodziców należy czy tego dnia wyślą dziecko na zajęcia do placówki edukacyjnej, czy też nie. Dyrektor placówki ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo i opiekę uczniom. Zgodnie z harmonogramem odbywają się Targi Szkół Zawodowych dla gimnazjalistów oraz wynikające z kalendarza konkursów – jedynie w Gdańsku otwarte dla publiczności - konkursy na stanowiska dyrektorów gdańskich placówek oświatowych.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 Ustawy o systemie oświaty: „Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne”. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie oświaty niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ale zgodnie z ust. 4 - Przez niespełnienie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%:
- dni zajęć w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej lub placówce;
- zajęć w przypadku spełniania obowiązku nauki w sposób określony w art. 16 ust. 5a pkt 2 i w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ust. 6c.

Zgodnie z przepisami prawa na terenie szkoły nie można agitować politycznie uczniów. Winni jesteśmy jednak – zgodnie z tym samym prawem - uczniom wiedzę i wytłumaczenie procesów i zjawisk społecznych. Proszę zatem, by wychowawcy i inni nauczyciele rozmawiali z uczniami na temat postaw obywatelskich i angażowania się w życie wspólnoty lokalnej, regionalnej, narodowej oraz europejskiej. Wychowanie obywatelskie odgrywa w tym dziele najważniejsze zadanie.

Przypominam, że Rada Rodziców jest niezależnym organem szkoły i to do jej wyłącznej kompetencji należy sposób informowania ogółu rodziców o sprawach ich dotyczących. Rada Rodziców nie jest partią polityczną ani organizacją polityczną. Rada Rodziców określa w regulaminie swojej pracy zasady komunikacji rodziców na terenie placówki.

Zwracam Państwa uwagę na ocenny charakter wypowiedzi pojawiających się w treści niektórych materiałów informacyjnych, który może spowodować ewentualną odpowiedzialność za zniesławienia. Zachęcam, by debata publiczna toczyła się w oparciu o argumenty merytoryczne na solidnym fundamencie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Rodzicu, jeżeli podjąłeś decyzję o nieposłaniu dziecka do placówki oświatowej w dniu 10 marca, zadbaj o jego bezpieczeństwo i spędź aktywnie, edukacyjnie, rekreacyjnie, wartościowo - najbardziej cenny - bo wspólny czas. Wykaz dostępnych placówek z ofertą dla dzieci i rodziców: www.gdansk.pl/edukacja w zakładce „po lekcjach”.

Łączę serdeczne pozdrowienia,
Piotr Kowalczuk
Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej 

www.facebook.com/piotr.kowalczuk.GDN www.twitter.com/GDNPiotr

Czytaj także:

Strajk Rodziców. Ale będą lekcje: z Pawłem Adamowiczem i Jackiem Taylorem!



TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta