Rapid Wiedeń - Lechia 0:0. Są szanse na awans, szykuje się ekscytujący rewanż w Gdańsku!

Lechia obiecała twardą walkę o awans do trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji i słowa dotrzymała. Wspierana była dopingiem 2 tysięcy kibiców z Gdańska. Wyjazdowy remis w starciu z faworyzowanym Rapidem Wiedeń należy uznać za sukces. Lechia dobrze zaprezentowała się w obronie i chwilami nieźle w ataku - przy odrobinie szczęścia mogła nawet ten mecz wygrać! Za tydzień, w czwartek 28 lipca, zapowiada się ekscytujący rewanż w Gdańsku.
21.07.2022
To 25. minuta meczu. Otoczony przez zawodników Rapidu Flavio Paixao dostaje od Durmusa wrzutkę z lewej strony, prosto na głowę. Strzela niestety pechowo - w stopę interweniującego bramkarza gospodarzy. To mogła być zwycięska bramka!
Lechia.pl

Rapid vs Lechia: dwie sytuacje, by rozstrzygnąć mecz

Remis nie krzywdzi żadnej z drużyn, choć były takie momenty, że szala zwycięstwa mogła się przechylić na jedną ze stron.

• DLA LECHII: 25. minuta, ofensywna akcja gdańszczan. Durmus wrzuca z lewego skrzydła piłkę w pole karne Rapidu - prosto do Paixao! 100-procentowa sytuacja strzelecka! Gdański napastnik miał do bramki rywala kilka metrów, uderzył głową, piłka poszła w kozioł i odbiła się od stopy szczęśliwie interweniującego bramkarza gospodarzy.
  • DLA RAPIDU: w 75. minucie kibice obu drużyn mogli dostać zawału serca. Uderzona do przodu daleka piłka w kierunku bramki Lechii. Biegną do niej napastnik Rapidu i gdański obrońca Rafał Stec. Przed pole karne wybiega też bramkarz Dusan Kuciak, który chce sam rozstrzygnąć tę sytuację poprzez wybicie, ale mija się z piłką! Gdyby Austriak strzelił od razu, przy pierwszym kontakcie, musiałoby się to skończyć golem. Szczęśliwie próbował wypracować czystą sytuację kolegom z drużyny. Pobiegł z piłką w lewo, został odcięty od bramki przez jednego z gdańskich obrońców. Podał w prawo, do wybiegającego na pozycję strzelecką innego napastnika Rapidu. Ten próbował uderzyć na bramkę - było bardzo groźnie - ale dobiegł do niego powracający z głębi pola 19-letni Jakub Kałuziński i rewelacyjnie zablokował ten strzał. Świetna interwencja!

Zapełnijmy po brzegi stadion Lechii - od wtorku sprzedaż biletów na mecz z Rapidem Wiedeń

Rapid vs Lechia: gdańszczanie z poświęceniem w obronie

Mecz rozpoczął się o godz. 19, w upale przekraczającym 30 stopni C. Trener Tomasz Kaczmarek w składzie wyjściowym postawił na najbardziej doświadczonych piłkarzy. W pierwszej połowie Lechia grała z Rapidem jak równy z równym. Po przerwie było już trochę gorzej - chyba przeważyła chęć wywiezienia remisu z Wiednia. Gdańszczanie głównie się bronili, chwilami dramatycznie, ale zawsze z poświęceniem i konsekwencją. Jednak nawet po przerwie Lechia miała sytuację bramkową. W 49. minucie, po rzucie rożnym piłka wróciła na lewą stronę boiska do Ilkaya Durmusa, który popisał się błyskawiczną wrzutką w pole karne Rapidu. Tam wysoko wyskoczył Tobers, zdołał uderzyć głową, a piłka poleciała wysokim lobem i ostatecznie odbiła się od górnej części poprzeczki, blisko prawego okienka.

Lechia w Lidze Konferencji. Akademija Pandev pokonana, na gdańszczan czeka Rapid Wiedeń

Rapid vs Lechia: wszystko rozstrzygnie się w Gdańsku

Brawa dla Lechii za to, że w kilkadziesiąt godzin po laniu jakie dostała na inaugurację Ekstraklasy (wyjazdowe 3:0 z Wisłą Płock) zdołała się pozbierać i zmobilizować do starcia z dużo silniejszym rywalem na arenie europejskiej.

Brawa dla gdańskich kibiców, których do Wiednia przyjechało tylu, że na stadionie zajęli cały sektor. Doping dla Lechii był istotną częścią widowiska i zawodnicy go słyszeli. Jeszcze w szatni, przed pierwszym gwizdkiem, kapitan zespołu, Flavio Paixao, wygłosił mowę do kolegów, że Lechia musi dobrze się spisać, ponieważ na trybunach jest 2 tysiące kibiców, którzy podróżowali z Gdańska autokarami 10 godzin, by zobaczyć ten mecz.

- Wierzą w nas! - podkreślił Paixao.

Teraz wszystko rozstrzygnie się w czwartek, 28 lipca - na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. Szanse obu drużyn w meczu rewanżowym należy ocenić jak 50 do 50. Trzeba pamiętać, że Rapid to najbardziej utytułowana drużyna w Austrii, regularny uczestnik gry o europejskie puchary. Specjalistyczny portal Transfermarkt.de wycenia zespół z Wiednia na 31,5 mln euro, podczas gdy wartość Lechii szacowana jest na 14,6 mln euro.

O wszystkim może przesądzić doping gdańskiej publiczności - władze klubu apelują do kibiców o jak najwyższą frekwencję. Przejście Lechii do trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy będzie dużym sukcesem. To może być wspaniały wieczór w Gdańsku.

Przypomnijmy, że zaplanowany pierwotnie na niedzielę, 24 lipca, mecz Ekstraklasy Lechia - Górnik Zabrze został przełożony na inny termin, w związku z przygotowaniami do rewanżowego spotkania Ligi Konferencji Europy.

Kara dla Lechii za mecz z Akademiją Pandev. UEFA podjęła decyzję

SK RAPID WIEDEŃ - LECHIA GDAŃSK 0:0 (0:0)

• mecz II rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy UEFA
  • Allianz-Stadion na wiedeńskim Hütteldorfie
  • czwartek, 21 lipca, godz. 19

LECHIA: Kuciak - Pietrzak, Nalepa, Maloca, Stec, Tobers (72′ Kubicki), Terrazzino (66′ Kałuziński), Gajos, Clemens (82′ Sezonienko), Durmus (66′ Conrado), (k) F. Paixao (66′ Zwoliński).

Rezerwowi: Buchalik, Mikułko, Kubicki, Zwoliński, Diabate, Piła, Conrado, Biegański, Neugebauer, Koperski, Sezonienko, Kałuziński.