Letnica to niewielka dzielnica, która szybko się zmienia od kiedy Miasto przeprowadziło tu działania rewitalizacyjne, a na stadionie w Letnicy zorganizowano mistrzostwa w piłce nożnej Euro 2012. Kolejni deweloperzy realizują inwestycje mieszkaniowe, mieszkańców przybywa, a wraz z nimi lokalne potrzeby. Jedną z nich była biblioteka.
W jej powstanie postanowiła zaangażować się pani Marzena Kolmer, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica.
- Pomysł narodził się przed rokiem. Rzuciłam wówczas hasło, m.in. wśród znajomych, mieszkańców, aktywistów, ale też urzędników, że chcemy otworzyć w naszej dzielnicy bibliotekę i potrzebujemy książek. Odzew był ogromny, i przede wszystkim bardzo pozytywny. W niecały rok otrzymaliśmy blisko 2 tysiące książek. Niektórzy dostarczali nam ich całe kartony, inni przynosili po kilka publikacji. Otrzymywałam mnóstwo ciepłych słów i życzeń. Fantastyczne były reakcje darczyńców - podkreśla Marzena Kolmer. - Chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim naszym darczyńcom. To dzięki wam mogliśmy otworzyć naszą letnicką bibliotekę - dodaje.
Podczas listopadowego spaceru po dzielnicy, radni oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zajrzeli również do - wówczas jeszcze przyszłej - siedziby biblioteki. Radni dzielnicy przyznali wówczas, że brakuje im regałów, na których mogliby poukładać wszystkie podarowane książki. Tę kwestię udało się szybko rozwiązać. Meble pojawiły się w ciągu kilku tygodni.
Biblioteka jest placówką społeczną działającą na zasadzie zaufania społecznego. Pani Marzena zaznacza, że, póki co, ten model się sprawdza - mieszkańcy po przeczytaniu książek zwracają je na ul. Uczniowską. Jeżeli jednak w przyszłości pojawiłby się problemy, wówczas opracowane zostaną inne rozwiązania, "mobilizujące" wypożyczających.
Biblioteka znajduje się w kamienicy przy ul. Uczniowskiej 22. Mieści się tu także siedziba Gdańskiej Organizacji Turystycznej oraz Rady Dzielnicy Letnica. To właśnie radni nadzorują jej działalność.
Osobiście można skorzystać z biblioteki w każdy wtorek, w godz. 18 - 19. W tym czasie trwają bowiem dyżury dzielnicowych radnych. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać innego dnia, powinien zadzwonić pod numer (58) 753 52 94. Ten numer ma też przekierowanie na telefon komórkowy pani Marzeny Kolmer, można więc dzwonić od poniedziałku do piątku.
- Mamy obecnie trudny czas epidemii. Część mieszkańców, zwłaszcza seniorów, woli unikać takich miejsc. Zdarza się natomiast, że dzwonią do mnie z pytaniem o jakąś książkę, a ja im ją po prostu osobiście dostarczam - przyznaje pani Marzena.
Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica nadała już roboczą nazwę bibliotece - "Letniczanka", ale w przyszłym roku zamierza ogłosić konkurs wśród mieszkańców na oficjalną nazwę dla tej placówki.
Biblioteka społeczna ma być też pierwszym krokiem w stworzeniu w Letnicy miejsca, które będzie integrować mieszkańców. W przyszłości, i to niedalekiej, biblioteka ma stać się miejscem spotkań m.in. dla seniorów. Tutaj będą mieli możliwość spokojnego spotkania, przy kawie, rozmowy z sąsiadami z dzielnicy - oczywiście, kiedy ustanie epidemia i będzie to bezpieczne.
W planach Marzeny Kolmer jest też organizacja przy ul. Uczniowskiej spotkań z autorami książek, zwłaszcza z tymi, którzy mieszkają i tworzą w Trójmieście.