Klub, miejsce otwarte dla mieszkańców
Klub mieści się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Hevelius przy ul. Suchej 29 na gdańskiej Letnicy. Nieprzypadkowo powstał w tej dzielnicy - mieszkańcy nie mieli miejsca, w którym mogliby realizować swoje pomysły i pasje, spotkać się i wspólnie coś zrobić.
Aniołki mają swój klub sąsiedzki. To już 24 takie miejsce dla sąsiadów w Gdańsku
- Witam się dziś z państwem nie tylko jako dyrektor Fundacji RC, która zainicjowała powstanie tego klubu, ale też jako nowy mieszkaniec Letnicy - powiedział podczas otwarcia Łukasz Samborski. - Tym bardziej cieszę się, że możemy się spotkać w podwójnej roli. Fundacja RC już od 30 lat inicjuje aktywność obywatelską we współpracy z miastem Gdańsk. Ważną działką dla nas jest inicjowanie aktywności obywatelskiej, trochę bardziej zinstytucjonalizowanej, poprzez miejsca otwarte. To jest właśnie jedno z miejsc otwartych, gdzie każdy mieszkaniec może przyjść, zaproponować swój pomysł i go zrealizować. To jest miejsce, które ma służyć mieszkańcom i być tworzone przez mieszkańców.
Od 4 marca nowy klub w szkolnym budynku
Klub sąsiedzki mieści się w dawnym pomieszczeniu mieszkalnym, zaadaptowanym do nowych funkcji. Prowadzi do niego osobne wejście - nie trzeba wchodzić do budynku szkoły, by móc się do niego dostać. Miejsce to ma służyć przede wszystkim integracji, bo Letnica rozbudowała się i zmieniła się w ostatnich latach.
Konferencja projektu “Podaj dalej! Gdańskie przedszkola współpracy”. By dobre pomysły szły w świat
- Życie społeczne w Letnicy ma długą i bogatą historię - wspominała Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - To co jest nowe w tej sytuacji, to fakt, że nauczyliśmy się, że nie każda społeczność musi mieć swoją organizację, że można zaprosić organizacje działającą w różnych częściach miasta, żeby z animatorami na rzecz naszej społeczności działała. To fajne rozwiązanie, mam nadzieję, że będzie wam służyć, że będziecie tu szczęśliwi. Mamy jeszcze jedno marzenie, żeby nasze sąsiedzkie działania mogły być realizowane w budynku przy ulicy Uczniowskiej 22, tam chcielibyśmy być. Będziemy o to się starać, a póki co, bawmy się.
Trzy razy w tygodniu, po pięć godzin
Klub sąsiedzki będzie działał przez trzy dni w tygodniu, od wtorku do czwartku, w godz. 15 - 20. Okolicznościowe wydarzenia organizowane będą także, w razie potrzeby, w weekendy. Animatorki przygotowały ofertę zajęć dla mieszkańców w każdym wieku - dla rodzin z małymi dziećmi, samych dzieci, osób w wieku średnim i seniorów. Klub oferuje zajęcia językowe, muzyczne, prace ręczne, ogrodowe.
Budżet Obywatelski 2024. Mieszkańcy zgłosili 697 projektów: 632 dzielnicowych i 65 ogólnomiejskich
- Cieszę się, że dzięki dobrej współpracy udało się doprowadzić do powstania klubu sąsiedzkiego. Dla naszej dzielnicy to bardzo ważne wydarzenie - podkreśliła Marzena Kolmer, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica. - Bardzo długo czekaliśmy z mieszkańcami, żeby otworzył się klub sąsiedzki. Chcieliśmy, aby wszyscy mieszkańcy dzielnicy mieli miejsce, w którym mogą się wspólnie spotkać i spędzić wolny czas realizując swoje pasje. Ideą klubu sąsiedzkiego jest integracja mieszkańców, wspólne działania dla swoich pasji i dla dzielnicy. Życzę wszystkim zdrowia i żebyście mogli tu realizować swoje pasje.
Już od przyszłego tygodnia (od 6 marca) w klubie regularnie odbywać się będą warsztaty, zajęcia czy okolicznościowe wydarzenia. Natalia Zarębska koordynatorka klubu sąsiedzkiego w Letnicy z Fundacji RC, wcześniej pracująca we Wrzeszczu podkreśla, że głównym zadaniem animatorów będzie wspieranie mieszkańców w ich oddolnych inicjatywach. Bo ma to być przede wszystkim miejsce "od mieszkańców dla mieszkańców", gdzie będzie można wymieniać się doświadczeniami, zainteresowaniami, umiejętnościami, itd.
Zajęcia w marcu. Bomby kwietne, sadzenie warzyw. Co jeszcze?
W sobotę wspólnie stworzono mozaikę z niechcianych naczyń. Gotową wywieszono przed wejściem do klubu sąsiedzkiego, by był z daleka widoczny. Podczas otwarcia wspólnie namalowano obraz, który zawiśnie na jednej ze ścian wewnątrz klubu.
Letnica. Kolejne nowe mieszkania w TBS Motława - 18 rodzin zamieszkało przy ulicy Niecałej 9
Zanim klub ruszy pełną parą, organizatorzy zaplanowali już konkretne zajęcia w marcu. Będzie to m.in. wspólne wykonywanie tzw. bomb kwietnych i sadzenie warzyw. W planach są także cykliczne spotkania językowe pod hasłem: "Przełam się". To zajęcia, których celem jest przełamywanie barier językowych u osób, które mają opory, by mówić w języku obcym. Zaplanowano też naukę gry na ukulele oraz swap odzieżowy, czyli wymianę ubrań pomiędzy mieszkańcami. Udział w zajęciach będzie bezpłatny.
Fundacja RC planuje też współpracować przy tym projekcie z instytucjami i organizacjami, które już działają w Letnicy, m.in. Radą Dzielnicy Letnica, Gdańskim Archipelagiem Kultury Gama, Towarzystwem Polska - Niemcy i tutejszą parafią. Działanie klubu jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska.
Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia