• Start
  • Wiadomości
  • Letnia Szkoła Ratownictwa - duża dawka zabawy z dozą wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą

Letnia Szkoła Ratownictwa - duża dawka zabawy z dozą wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą

W każdy weekend wakacji na Kąpielisku Molo Brzeźno odbywają się bezpłatne zajęcia z cyklu “Letnia szkoła ratownictwa”. Dzieci i młodzież pod okiem ratowników uczą się, jak bezpiecznie spędzać czas na wodą i - przede wszystkim - świetnie się bawią. Wciąż można dołączyć.
01.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zajęcia Letniej Szkoły Ratownictwa na Kąpielisku Molo Brzeźno, 1 sierpnia 2021. Zdjęcie z pamelkami  to już klasyka gatunku
Zajęcia Letniej Szkoły Ratownictwa na Kąpielisku Molo Brzeźno, 1 sierpnia 2021. Zdjęcie z "pamelkami" to już klasyka gatunku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Letnia Szkoła Ratownictwa na brzeźnieńskiej plaży ma już kilkunastoletnią tradycję i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bezpłatne zajęcia prowadzone przez instruktorów ze stowarzyszenia Gdańskie Ratownictwo Wodne przeznaczone są dla wszystkich chętnych w wieku od 5 do 16 lat (prowadzone są w podziale na grupy wiekowe). Nie trzeba umieć pływać, by dołączyć do weekendowej plażowej ekipy. 

Mały ratownik (każdy uczestnik na dzień dobry otrzymuje koszulkę z takim napisem) podczas zajęć ma możliwość poczuć się jak prawdziwy ratownik, nie tylko poznając ideę i tajniki ratownictwa wodnego, ale także korzystając z profesjonalnego ratowniczego sprzętu - desek i kajaków ratowniczych, motorówek i quadów. Dużą frajdą dla dzieci jest także obserwacja plaży przez lornetkę z wieży ratowników. Wykonując różnorodne zadania, młodzi plażowicze poznają zasady bezpiecznej kąpieli i prawidłowego zachowania się podczas pobytu nad wodą.

 

Holowanie tonącego  do brzegu
Holowanie "tonącego" do brzegu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W niedzielę, 1 sierpnia, mali ratownicy przeprowadzili m.in. symulację akcji ratunkowej z użyciem krótkofalówki. Nauczyli się, jak prawidłowo formułować zgłoszenie akcji ratunkowej (jak podać lokalizację, opisać sytuację). Dzieci podzielono na dwie grupy. Jedna “topiła się”, a druga, po odebraniu komunikatu, ruszyła na pomoc wyposażona w bojki ratownicze (popularnie zwane pamelkami) i przeprowadziła akcję holowania poszkodowanych do brzegu z pomocą bojki. Tego dnia adepci ratownictwa korzystali także z kajaka i deski ratunkowej (to sztuka utrzymać się na niej płynąc), a ubrani w pasy ratownicze typu węgorz uczestniczyli w wyścigu po flagę zatkniętą w piasku. Nie zabrakło również zajęć z pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów i spaceru poglądowego brzegiem morza, podczas którego rozmawiano o różnych zachowaniach plażowiczów w wodzie i napotkanych po drodze znakach.

 

Zajęcia na kajaku ratunkowym w asyście instruktorki
Zajęcia na kajaku ratunkowym w asyście instruktorki
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Każde zajęcia Letniej Szkoły Ratownictwa są inne i można z nich korzystać w dowolny sposób w ramach wyznaczonych godzin - odbywają się w soboty i w niedziele w dwóch turach, o godz. 10 i 11. Niektóre dzieci przychodzą raz w tygodniu na godzinę, inne na dwie godziny pod rząd, a są też i takie, które spędzają cały dostępny w “szkole” czas.

W ramach “Letniej szkoły” jest także oferta dla rodziców. Podczas gdy ich potomstwo trenuje w grupie dziecięcej, równolegle mogą skorzystać z przeznaczonych dla dorosłych zajęć z ratownikiem. 

 

Pływanie na desce ratunkowej to nie lada sztuka, ale - jak widać, także duża przyjemność
Pływanie na desce ratunkowej to nie lada sztuka, ale - jak widać, także duża przyjemność
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Naszym celem nie jest wykształcenie kolejnego pokolenia ratowników. Uczymy najmłodszych, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, jak się zachować, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy i jak taką sytuację rozpoznać - mówi Łukasz Iwański z Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest partnerem Letniej Szkoły Ratownictwa. - Najłatwiej dotrzeć do dorosłych przez dzieci. Wiemy, że kiedy my przekażemy najmłodszym ważne dla bezpieczeństwa nad wodą informacje, opowiedzą o tym mamie, tacie, a może i innym krewnym. Ale oczywiście, oprócz edukacji, na równi w tych zajęciach liczy się dobra zabawa. Ponieważ mieszkamy nad morzem, staramy się docierać do jak największej liczby dzieci. Prowadzimy także zajęcia z profilaktyki bezpiecznej kąpieli w szkołach, zależy nam by każdy mieszkaniec Gdańska wiedział, jakich zasad warto przestrzegać korzystając z wypoczynku nad wodą.

 

Pierwsza pomoc z wykorzystaniem fantomów
Pierwsza pomoc z wykorzystaniem fantomów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Na zajęcia letniej szkoły najlepiej zapisać się wcześniej, poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Kąpieliska Morskie Gdańsk. Jeśli ktoś spontanicznie będzie chciał dołączyć do grupy, także jest taka możliwość (po uprzednim podpisaniu oświadczenia przez rodziców na miejscu). Zajęcia zawsze rozpoczynają się i kończą w Centrum Ratownictwa Terminy zajęć do wyboru:

  • każda sobota (do 28.08)

Godziny zajęć: 10:00 – 11:00 oraz 11:00 – 12:00

  • każda niedziela (do 29.08)

Godziny zajęć: 10:00 – 11:00 oraz 11:00 – 12:00

 

 

Oprócz Letniej Szkoły Ratownictwa w wakacje, odbywa się także edycja zimowa (w czasie ferii, ale w trakcie pandemii zajęcia zawieszono) oraz program Aktywuj się w ratownictwie GOS.



Miejsce zajęć: Kąpielisko Molo Gdańsk Brzeźno

Organizator: Gdańskie Ratownictwo Wodne

Partnerzy: Gdański Ośrodek Sportu, Kąpieliska Morskie w Gdańsku

Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego ze środków Gminy Miasta Gdańska.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów