“Miejsce pracy lekarza aktualnie naraża go na zarażenie poprzez kontakt z niezdiagnozowanym nosicielem wirusa COVID-19. Niezbędnie są środki w postaci kombinezonów, maseczek hepa czy materiałów dezynfekcyjnych. Mając do nich nieograniczony dostęp lekarz jest w stanie skutecznie bronić się przed zakażeniem. Rzeczywistość jest inna, brakuje wszystkiego, a lekarze słyszą od przełożonych, że mają oszczędzać. Tylko co oszczędzać? Środki ochrony czy siebie i swoje rodziny?” - napisał do lekarzy Dariusz Kutella prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Kwarantanna. W Gdańsku 2 tysiące adresów pod codziennym nadzorem policji
- Lekarze są obecnie grupą najbardziej narażoną na skutki epidemii - mówi prezes Dariusz Kutella. - Samorząd lekarski zdecydował się na zbiórkę pieniędzy, za które kupimy środki ochrony i będziemy mogli wynająć miejsca noclegowe dla lekarzy potrzebujących izolacji po pracy od swojej rodziny i bliskich, z którymi w normalnych warunkach mieszkają. Część z nich mieszka na co dzień z rodzicami w podeszłym wieku, obciążonymi różnymi schorzeniami i nie chce ich zakazić. Stąd niełatwe decyzje aby się na czas epidemii wyprowadzić z domu.
Poszukiwanie mieszkań dla lekarzy i zbiórka finansów na ten cel to inicjatywa lekarki Marty Michowskiej z Zakładu Etyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Akcję w mediach społecznościowych koordynują: Dorota Starościak i Bożena Pieczka (Maria Bomaria).
Część pieniędzy ze zbiórki pomocowej dla pracowników polskiej ochrony zdrowia zostanie przeznaczona na wynajem mieszkań dla lekarzy objętych kwarantanną, ale potrzeb jest dużo więcej: to także posiłki, środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji niezbędne do codziennej pracy z pacjentami.
- Zbieramy cały czas informacje od lekarzy i osób zarządzających jednostkami medycznymi o ich potrzebach - mówi prezes Kutella. - Czekamy też na sygnały od naszych koleżanek i kolegów. Część środków na ten cel uruchomiła Izba ze swojego budżetu, to ok. 20 tys. zł. Tyle może wydać prezes bez zgody Prezydium czy Rady Lekarskiej Izby, a w miarę potrzeb sięgniemy uchwałą tych organów po rezerwę budżetową.
Konto Okręgowej Izby Lekarskiej do wpłat: Santander Bank Polska SA
69 1090 1102 0000 0000 1000 4314
przelew z dopiskiem "Koronawirus"
Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku o obecnej sytuacji epidemicznej
Na Pomorzu do samorządu lekarskiego należy obecnie ponad 13 tys. lekarzy, dwie trzecie z nich jest czynnych zawodowo.
- Na razie trudno oszacować ilu z nich będzie potrzebowało izolacji poza domem - dodaje Dariusz Kutella. - Ale wiemy, że taka potrzeba będzie. Zapewnienie lekarzom takich miejsc przekłada się tak naprawdę na bezpieczeństwo nas wszystkich. Dlatego Izba już rozmawia z placówkami i osobami, które mogłyby wynająć lekarzom pokoje lub mieszkania.
Na 24 marca 2020 roku na koncie OIL w Gdańsku pod hasłem "Koronawirus" znajduje się 13 923,06 zł.