• Lechia. Inauguracja Ekstraklasy - wyjazdowa wygrana 1:0 z Wartą Poznań, mimo słabej gry

Lechia. Na inaugurację sezonu Ekstraklasy wyjazdowa wygrana 1:0 z Wartą Poznań, mimo słabej gry

Mecze grane na początku sezonu przeciwko beniaminkom zawsze są trudne, a Lechia na otwarcie rozgrywek Ekstraklasy 2020/21 dostała wyjazdowe spotkanie z ambitną Wartą Poznań. Gdańszczanie wciąż budują sportową formę i dlatego wyraźnie ustępowali przeciwnikowi pod względem dynamiki i składności gry. Tym bardziej trzeba docenić, że Lechia wraca do domu z kompletem punktów.
23.08.2020
Zwycięską bramkę w meczu z Wartą strzelił Łukasz Zwoliński. W Grodzisku Wielkopolskim Lechia grała w ciemnoszarych strojach, ponieważ Warta podobnie jak gdańszczanie ma barwy zielone i białe. Nz. Łukasz Zwoliński w minionym sezonie, w starciu z Cracovią Kraków

Rok temu Lechia otwierała sezon wyjazdowym spotkaniem z ŁKS Łódź i wywiozła stamtąd dość szczęśliwy remis 0:0. Potwierdziła się wówczas po raz kolejny zasada, że mecze inauguracyjne przeciwko beniaminkom są bardzo trudne, szczególnie na wyjeździe. Debiutujące drużyny na początku rozgrywek nie znają jeszcze swoich rzeczywistych możliwości i dzięki determinacji mogą sprawić niespodziankę, urywając punkty doświadczonym ligowcom.

Dla Warty niedzielny mecz miał znaczenie wręcz historyczne - zasłużony dla polskiej piłki poznański klub wrócił do Ekstraklasy po 25 latach. Drużyna z braku odpowiedniego boiska gra w Grodzisku Wielkopolskim, ale ma sporo wiernych kibiców. Mecz przeciwko Lechii miał być dla nich świętem. I było to widoczne na boisku. Zawodnicy Warty grali bardzo ambitnie, w walce o piłkę “gryźli trawę”. Kreowali sytuacje bramkowe, raz - w 37. minucie - po ładnej akcji prawym skrzydłem mogli strzelić gola, ale piłka po uderzeniu w słupek wyszła na aut. Inna rzecz, że bramkarz Lechii Dusan Kuciak był tam gdzie trzeba i zapewne obroniłby ten strzał.

Pierwsza połowa meczu toczyła się w pełnym słońcu, przez co kosztowała wiele sił - przede wszystkim drużynę gospodarzy, która grała dynamicznie i z sercem. Gdańszczanie na ich tle razili brakiem szybkości i boiskową nieudolnością. Jedynym wytłumaczeniem tej zaskakującej różnicy są słowa trenera Lechii Piotra Stokowca, który w wywiadzie przed wyjazdem do Grodziska Wielkopolskiego przyznał, że okres przygotowawczy Biało-Zielonych do sezonu wciąż jest w toku. Gdańszczanie ruszali się wolno, przegrywali dużo piłek i wyglądali po prostu na zmęczonych po intensywnych treningach siłowych.

Lechia. Piotr Stokowiec o niedzielnym meczu z Wartą, na inaugurację nowego sezonu Ekstraklasy

Kibice Biało-Zielonych po pierwszej połowie meczu mieli prawo do niepokoju, czy Lechia zdoła wywalczyć przeciwko Warcie choćby remis.

Okazało się, że zaprocentowało ligowe doświadczenie i boiskowa chytrość gdańszczan. Warta w drugiej połowie miała mniej sił. Lechia zaczęła dochodzić do głosu i wykorzystała swoją praktycznie jedyną sytuację bramkową.

• W 66. minucie do kontry wychodził Haydary, ale został sfaulowany przez obrońcę Warty. Sędzia Marciniak odgwizdał rzut wolny z odległości prawie 40 metrów, na wprost pola karnego gospodarzy. Piłkę uderzał Pietrzak. Wrzutka w pole karne - Bartosz Kopacz wyskoczył wysoko i odegrał głową w okolice “jedenastki”. Tam piłkę przyjął Nalepa, przytomnie wycofał ją trochę, dając możliwość strzału Zwolińskiemu. Uderzenie z woleja nie było mocne, jednak bardzo precyzyjne. Piłka wpadła do bramki Warty przy lewym słupku, mimo że obrońcy starali się ją zablokować, a bramkarz popisał się efektowną robinsonadą.

Wydawało się, że Lechia ma wynik pod kontrolą - tym bardziej, że w 81. minucie Jakóbowski, zawodnik Warty, dostał czerwoną kartkę i musiał zejść z boiska. Warto poświęcić tej sytuacji chwilę uwagi. Jakóbowski już w pierwszej połowie próbował symulować, że jest faulowany na rzut karny - za co dostał od sędziego Marciniaka żółtą kartkę. W drugiej połowie, gdy Lechia prowadziła 1:0 sytuacja się powtórzyła. Rozpędzony z piłką Jakóbowski rzucił się na murawę dostawiając lewą nogę do nogi gdańskiego obrońcy Michała Nalepy. Arbiter był jednak blisko tej sytuacji, widział, że Nalepa nie naciska na Jakóbowskiego, a nawet cofa nogę. Druga żółta kartka dla napastnika Warty i w sumie czerwona. Brawa dla sędziego Marciniaka, że dwukrotnie wychwycił próbę boiskowego oszustwa.

Zaskakujące było jednak to, że Warta grając w dziesiątkę przycisnęła Lechię i miała dwie sytuacje do wyrównania stanu meczu. Gdańszczanom dopisało szczęście, dowieźli zwycięstwo do końca, ale nie wyglądało to w sumie dobrze. W sobotę, 29 sierpnia o godz. 15.00 Lechia zmierzy się w Gdańsku w drugiej kolejce Ekstraklasy z dobrze i twardo grającym Rakowem Częstochowa. Jeśli nic w grze Biało-Zielonych się nie poprawi - atut własnego boiska to może być za mało, by zwyciężyć.

Po meczu z Wartą trener Piotr Stokowiec powiedział: - Mieliśmy kontrolować grę i zacząć wysokim pressingiem, to się nie udało. Były momenty, gdy dobrze wymienialiśmy piłkę, ale niewystarczająco dużo. To nasz drugi mecz po Pucharze Polski, po trzech dniach, a ja wierzę w to, co robimy. Jeśli chcemy dalej rozwijać drużynę, to musimy czasem zaryzykować i trzymać się swojego planu. Damy sobie z tym radę, wiem, gdzie tkwi problem.