• Lechia po sparingach. Trzy zwycięstwa, czternaście zdobytych goli, jeden stracony

W sobotę, 30 stycznia, Lechia Gdańsk na stadionie w Letnicy zagra pierwszy mecz o ligowe punkty w 2021 roku. Rywalem będzie Jagiellonia Białystok. Tydzień wcześniej - w piątek, 22 stycznia - gdańszczanie przy ul. Traugutta rozegrali trzeci sparing w przerwie zimowej. Wygrali z Wisłą Płock 2:0. Wcześniej pokonali drugoligowców 9:1 i 3:0. Trener Piotr Stokowiec powinien być zadowolony.
22.01.2021
Zaraz do piłki dopadnie Maciej Gajos i strzeli ...

Piłkarze Lechii ze świąteczno-noworocznych urlopów wrócili 4 stycznia. Trenowali w Gdańsku na obiektach Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Traugutta. W dniach 15-22 stycznia rozegrali trzy sparingi. Wszystkie wygrali. Ten ostatni rozegrali z zespołem z ekstraklasy, dwa wcześniejsze z drugoligowcami. Bilans bramkowy imponujący: 14:1.

W piątek, 22 stycznia, biało-zieloni podejmowali ekstraklasową Wisłę Płock.

W 6. minucie po wrzutce Rafała Pietrzaka w pole karne Maciej Gajos pokonał Bartłomieja Gradeckiego. W 12. minucie po akcji Jakuba Kałuzińskiego z lewej strony boiska uderzył Conrado i ... obrońca Wisły skierował piłkę do własnej bramki.

... dopada piłki ...

... piłka mija bramkarza i za chwilę wpadnie do siatki

To był ostatni z trzech sparingów  zespołu trenera Piotra Stokowca w przerwie zimowej. Wcześniej jego podopieczni wygrali w Gdańsku z drugoligowymi: Olimpią Grudziądz 9:1 (18. miejsce w tabeli, przedostatnie) oraz Sokołem Ostróda (8. miejsce).

22 stycznia

Lechia Gdańsk - Wisła Płock 2:0

Bramki: Gajos (6'), Uryga (13' - samobójcza)

Lechia: Kuciak (46' Alomerović), Fila (83' Musolitin), Nalepa, Tobers, Pietrzak (83' Żukowski), Saief (65' Ceesay), Kałuziński, Kubicki, Gajos (83' Egy MV), Conrado, Flavio Paixao (65' Zwoliński)

19 stycznia

Lechia Gdańsk - Olimpia Grudziądz 9:1

Bramki dla Lechii: Łukasz Zwoliński (17’, 25’), Egy M.V. (28’), Jan Biegański (37’), Conrado (63’), Karol Fila (69’), Jakub Kałuziński (71’), Omran Haydary (73’), Maciej Gajos (75’)

Lechia: Alomerović (46’ Kuciak), Musolitin (60’ Fila), Kopacz, Koperski (60’ Tobers), Żukowski (60’ Pietrzak), Mihalik (60’ Haydary), Makowski (60’ Kubicki), Biegański (60’ Kałuziński), Egy MV (60’ Gajos), Ceesay (29’ Saief, 58’ Conrado), Zwoliński (60’ Arak)

15 stycznia

Lechia - Sokół Ostróda 3:0

Bramki: Paixao 9 (karny), Saief 45, Arak 68

Ruchy transferowe

Podczas przerwy zimowej w Lechii doszło do sfinalizowania bądź rozwiązania kilku umów transferowych.

Najważniejsza: kontrakt do czerwca 2023 roku podpisał bramkarz Dušan Kuciak.

– Jestem cały czas głodny sukcesów a z Lechią chcę jeszcze zagrać kilka rund w europejskich pucharach. Uważam, że stać nas na to, a do tego trzeba ciężkiej pracy i cierpliwości. Jestem na to gotowy i dopóki będę się czuł dobrze, chcę grać – mówił Słowak.

Nowym zawodnikiem biało-zielonych skrzydłowy, 22-letni Joseph Ceesay, który był powoływany do młodzieżowych reprezentacji Szwecji, ale posiada też paszport Ghany. Umowa obowiązuje do końca czerwca 2023 roku.

Do Lechii dołączyli także pomocnik GKS Tychy Jan Biegański (do 30 czerwca 2025) oraz z drużyny juniorów pomocnik Filip Koperski (do 30 czerwca 2023).

W Gdańsku raczej nie zostanie Mario Maloca, który trafił do rezerw i dostał pozwolenie na szukanie nowego klubu.

W Pucharze Polski w lutym

Wyznaczone zostały terminy rozegrania meczów 1/8 Fortuna Pucharu Polski. Mecz Lechii z Puszczą Niepołomice zostanie rozegrany we wtorek , 9 lutego, w Niepołomicach. Spotkanie będzie transmitowane przez telewizję Polsat. Początek o godz. 14.30.