• Lechia - Cracovia 3:0. Gdańszczanie nadal niepokonani w Ekstraklasie, idą w górę tabeli

W czwartej kolejce nowego sezonu Ekstraklasy drużyna Biało-Zielonych zagrała mecz, na jaki długo czekali kibice. Pewne i zasłużone zwycięstwo z Cracovią Craców 3:0. Ozdobą tego starcia był gol 19-letniego wychowanka Lechii Mateusza Żukowskiego, który efektownie wywalczył piłkę, w sprinterskim stylu przebiegł z nią całą połowę boiska i huknął na bramkę przeciwnika - nie do obrony.
14.08.2021
Mateusz Żukowski po zdobyciu dla Lechii bramki, która rozstrzygnęła losy spotkania. Żukowski ma 19 lat, w tym meczu zagrał na pozycji obrońcy, ale gola zdobył w stylu rasowych napastników. Jak mawiają komentatorzy: stadiony świata
Mateusz Żukowski po strzeleniu dla Lechii bramki, która rozstrzygnęła losy spotkania. To jego pierwszy gol w Ekstraklasie. Żukowski ma 19 lat, w tym meczu zagrał na pozycji obrońcy, ale bramkę zdobył w stylu rasowych napastników. Jak mawiają komentatorzy: stadiony świata
Lechia.pl

Zwycięstwo tym cenniejsze, że w ostatnich latach gdańszczanie zwykle przegrywali mecze z Cracovią.

Początek spotkania nie zapowiadał wielkich emocji. Obie drużyny były skoncentrowane na grze obronnej i cierpliwie czekały na dogodną sytuację, by zaatakować bramkę przeciwnika. Na skrzydłach Lechii dobrze prezentowali się Ilkay Durmus oraz Joseph Ceesay, ale nie udało się stworzyć klarownej sytuacji strzeleckiej. Niewiele brakowało, by to Cracovia wyszła na prowadzenie. W 39. minucie w polu karnym Biało-Zielonych piłkę otrzymał Pelle van Amersfoort, a następnie podał do Cornela Rapy - byłby gol strzelony z bliska, gdyby nie przytomna interwencja Conrado, który zgasił piłkę nogą tuż przed linią bramkową.

• W 42. minucie Lechia dość szczęśliwie objęła prowadzenie. Maciej Gajos uderzał z rzutu wolnego, z ponad 30 metrów. Piłka odbiła się od pięty jednego z obrońców Cracovii, zmyliła bramkarza i wpadła do siatki przy prawym słupku. Wśród ponad 9 tysięcy widzów na trybunach wybuchła euforia.

Był to przełomowy moment spotkania. Lechia zeszła na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem. To dawało gdańszczanom kontrolę nad meczem. Wiadomo było, że Cracovia musi teraz postawić na atak, co stworzy Lechii możliwość gry z kontry.

W drugiej połowie meczu, podobnie jak w pierwszej, świetnie prezentował się Joseph Ceesay. Lechia była coraz groźniejsza. W tej sytuacji trener gości Michał Probierz sięgnął po zmiany. Na boisko wbiegli Karol Knap oraz Kamil Pestka. Cracovia atakowała, próbując dośrodkowań i strzałów z dystansu, ale świetnie spisywali się gdańscy obrońcy z Mario Malocą na czele. Mocnym punktem w drużynie Biało-Zielonych był bramkarz Zlatan Alomerović.

• W 84. minucie nastąpiła akcja Lechii, która podcięła Cracovii skrzydła. Był to solowy popis indywidualnych umiejętności 19-letniego wychowanka Lechii Mateusza Żukowskiego. Najpierw Żukowski wygrał główkowy pojedynek z jednym z piłkarzy Cracovii, następnie pognał z piłką na bramkę gości, zostawiając za plecami całą obronę gości. Wszystko w jego wykonaniu było niezwykle dynamiczne i przedstawiało piłkarską jakość wysokiej próby. Żukowski mógł podawać na prawą stronę, do kolegi z drużyny, ale wbiegł w pole karne Cracovii i oddał mierzony strzał w długi prawy róg bramki przeciwnika. Komentator transmitującej mecz telewizji Canal+ powiedział: “Dla mnie to jest akcja marzenie”.

W ostatnich minutach trener Piotr Stokowiec przeprowadził kilka zmian, dzięki czemu zadebiutował pomocnik Marco Terrazzino.

• Najlepszym posunięciem Stokowca było jednak wprowadzenie na boisku w doliczonym czasie gry Łukasza Zwolińskiego, który od razu - przy pierwszym kontakcie z piłką - doszedł do sytuacji sam na sam i strzelił trzecią bramkę dla Lechii.

Dzięki zwycięstwu nad Cracovią, Lechia po czterech meczach ma już 8 punktów i znajduje się w ścisłej czołówce tabeli Ekstraklasy. Gdańszczanie utrzymałi też status drużyny niepokonanej w nowym sezonie PKO Ekstraklasy. Za tydzień Biało-Zielonych czeka ciężki mecz w Poznaniu, gdzie 22 sierpnia zmierzą się z Lechem.