• Lechia - Cracovia 1:1 w ostatnim meczu sezonu w Gdańsku. Zmalały szanse na puchary

Podopieczni trenera Piotra Stokowca walczą o czwarte miejsce w ekstraklasie, które zapewnia udział w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. W sobotę, 8 maja, mieli wygrać w Gdańsku z Cracovią. Od 26. minuty przegrywali, ruszyli do odrabiania strat, wyrównali w 69. minucie po uderzeniu głową Flavio Paixao, który wykorzystał dobre podanie Żarko Udovicicia.
08.05.2021
Walki głowa w głowę nie brakowało. Karol Fila jeszcze przed zderzeniem z Michalem Siplakiem

Po kwadransie gry przed polem karnym Lechii w wyskoku do piłki głowami zderzyli się Karol Fila i Michal Siplak. Obaj długo leżeli na murawie opatrywani przez swoje sztaby medyczne, obaj wrócili do gry - Fila z obandażowaną głową. Sędzia Paweł Raczkowski mecz wznowił po pięciu minutach.

W 26. minucie rzut rożny dla Cracovii. Dobre dośrodkowanie Siplaka, w gąszczu nóg piłka trafiła do Cornela Rapy, który z trzech metrów nogą nie dał szans Dusanowi Kuciakowi. 0:1.

Gdańszczanie byli chyba w szoku po utracie gola, bo w ciągu dwóch minut trzech z nich zobaczyło żółte kartki: Jarosław Kubicki za zatrzymywanie rywala, Conrado za faul, Kenny Saief za odkopnięcie piłki. No i przepuścili Luisa Rochę, który był bliski podwyższenia, na szczęście posłał piłkę metr obok słupka.

Niedługo później Siplak uderzył z około 11 metrów, dobrze do boku bronił Kuciak.

W końcu akcja Lechii. Flavio Paixao z szóstego metra próbował w polu karnym trafić do siatki, został zablokowany, odbita piłka trafiła na piąty metr do Macieja Gajosa - także zablokowany.

W końcówce regulaminowego czasu Joseph Ceesay z Conrado atakowali w dwójkę, przekombinowali - o jedno podanie za dużo.

Lechia miała 6 strzałów, ale tylko jeden celny. Cracovia oddała trzy strzały, w tym dwa celne. Lechia częściej była przy piłce: 57-43.

- Mamy więcej piłki, wynik jest niekorzystny. Musimy to poprawić, musimy strzelić dwie bramki. Musimy wygrać ten mecz. Mogliśmy strzelić jedną bramkę, dochodzimy fajnie do 20 metra, potem nam brakuje wykończenia - mówił w przerwie spotkania filar biało-zielonych Jarosław Kubicki reporterowi Canal+Sport.

Mario Maloca (na ziemi) ofiarnie, w końcówce został zmieniony przez Michała Nalepę. W obandażowanej głowie Karol Fila, który w drugiej połowie grał już bez tego opatrunku
Mario Maloca (na ziemi) ofiarnie wybija piłkę, w końcówce został zmieniony przez Michała Nalepę. W obandażowanej głowie Karol Fila, który w drugiej połowie grał już bez tego opatrunku

Po przerwie Saiefa, dla którego był to być może ostatni mecz w Lechii, wszedł Rafał Pietrzak. Pietrzak zajął miejsce na lewej obronie, Conrado przesunął się do przodu, z kolei Ceesay przeszedł na prawą stronę. I ten ostatni świetnie wbiegał w pole karne, wycofał do Gajosa, który z pierwszej oddał Szwedowi. Strzał zatrzymał bramkarz Cracovii.

Za moment Paixao w polu karnym, miał obok siebie dwóch rywali, zagrał na lewo do Conrado, za mocno i Brazylijczyk nie doszedł do piłki. Szkoda.

W 69. minucie Lechia wróciła do gry. Pietrzak podał do przodu do Gajosa, pan Maciej mimo że miał przy sobie defensora Cracovii, wgrał dobrze z lewej strony w pole karne a tam już z głową do piłki ruszył Paixao. Sędzia Raczkowski nasłuchiwał jeszcze wieści z VAR. - O co chodzi? - zdawał się dopytywać trener Piotr Stokowiec sędziego asystenta. Gol uznany. 1:1.

Biało-zieloni próbowali pójść za ciosem, jednak celnie strzelili - Jarosław Kubicki - dopiero w 81. minucie. Karol Niemczycki nie miał jednak problemów ze złapaniem piłki.

W 88. minucie na boisku (za Mario Malocę) pojawił się po raz pierwszy po kontuzji Michał Nalepa, który kilka razy zapędzał się pod bramkę Cracovii. Sytuacji strzeleckiej jednak nie miał. Za to w 90. minucie znakomicie dośrodkował Żarko Udovicić z lewej strony, nogę do piłki cztery metry od linii bramkowej dokładał już Paixao, ale szybszy był Matej Rodin. Ach, jak było blisko.

Strzały Lechii w całym meczu 16, Cracovii 9, strzały celne biało-zielonych 3, krakowian 2.

Lechia mimo remisu nie straciła jeszcze szans na zajęcie na koniec sezonu czwartego miejsca, dającego udział w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Musi jednak patrzeć na wyniki innych drużyn (Piast Gliwice, Warta Poznań, Zagłębie Lubin i Śląsk Wrocław) oraz - przede wszystkim - wygrać 16 maja (niedziela) w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. Trener Piotr Stokowiec nie będzie mógł tam skorzystać z Conrado, Saiefa, Omrana Haydary'ego, którzy w sobotę, 8 maja, przeciwko Cracovii zobaczyli swoje czwarte żółte kartki.

Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1 (0:1)

0:1 - Cornel Rapa 25'
1:1 - Flavio Paixao 69'

Żółte kartki: Kubicki, Conrado, Saief, Haydary (Lechia) - Siplak, Szymonowicz (Cracovia)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Mario Maloca (88' Michał Nalepa), Bartosz Kopacz, Conrado (65’ Omran Haydary) - Jarosław Kubicki - Joseph Ceesay (65’ Mateusz Żukowski), Maciej Gajos (79' Żarko Udovicić), Tomasz Makowski, Kenny Saief (46' Rafał Pietrzak) - Flavio Paixao

Cracovia: Karol Niemczycki - Cornel Rapa, Matej Rodin, Ivan Marquez - Sergiu Hanca (69' Dawid Szymonowicz), Damir Sadiković (61' Milan Dimun), Luis Rocha (69' Daniel Pik) - Sylwester Lusiusz, Michal Siplak (46' Thiago) - Rivaldinho (79' Ivan Fiolić), Pelle van Amersfoort

• Raków Częstochowa - Piast Gliwice, 10 maja, 18:00

30. kolejka (wszystkie mecze odbędą się 16 maja o godz. 17.30) z udziałem zespołów z miejsce 4-8: