Były przede wszystkim podziękowania, powtarzane wielokrotnie, przez wiele osób. Były też specjalne nagrody - statuetki Cum Gratia Magna (tłum. Z Wielką Wdzięcznością) przedstawiające medyka z maseczką na twarzy, trzymającego jedną rękę na sercu, a drugą - wskazującą znak zwycięstwa. Statuetki przyznano w trzech kategoriach. "Za trud i poświęcenie w walce z koronawirusem" otrzymali je przedstawiciele zawodów medycznych: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci i farmaceuci. "Za aktywne wspieranie pracowników ochrony zdrowia w walce z pandemią" wyróżniono Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku i 7. Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej, natomiast za "Aktywne przeciwdziałanie i zwalczanie skutków pandemii" nagrodzono Pomorski Urząd Wojewódzki i Samorząd Województwa Pomorskiego. Przyznano też złote medale. Otrzymały je szpitale i inne podmioty lecznicze z całego województwa pomorskiego, najbardziej zaangażowane w walkę z pandemią COVID-19.
Na uroczystą galę w gmachu filharmonii zaproszono przede wszystkim przedstawicieli służby zdrowia, a także byłych prezydentów Polski: Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego (którzy wręczali wspomniane statuetki), oraz samorządowców i przedsiębiorców.
Zbigniew Canowiecki, Prezydent Pracodawców Pomorza, witając obecnych na gali, podkreślał swój podziw dla zaangażowania w walce z pandemią, pracowników służby zdrowia.
- Z wielkim podziwem obserwowaliśmy, jak od pierwszych dni pandemii, personel medyczny ruszył do walki z nią, ratując życie ludzi. Jako przedsiębiorcy uznaliśmy, że naszą galę jubileuszową powinniśmy zadedykować medykom i wszystkim tym, którzy ich wspierają na co dzień. Postanowiliśmy też wyróżnić wszystkie szpitale, które zaangażowały się w walkę z pandemią - tłumaczył Zbigniew Canowiecki. - Drodzy medycy, dla was miarą patriotyzmu jest poświęcenie się w walce o zdrowie i życie pacjentów, często kosztem własnego zdrowia i czasu dla rodziny. Zdaliście egzamin w tym trudnym, pandemicznym okresie. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy takich lekarzy i taką służbę zdrowia.
Były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, przyznał, że na własnej skórze mocno odczuł zakażenie wirusem COVID -19.
- Chcę podziękować przedsiębiorcom, którym nie było lekko w czasie pandemii, szczególnie tu, na Wybrzeżu, gdzie wiele osób jest związanych z turystyką i gastronomią. Lockdown dotknął wasze środowisko bardzo mocno, i to, że mimo tej trudnej sytuacji, mimo własnych kłopotów, postanowiliście przyznać nagrody ludziom, którzy byli na pierwszej linii walki, całemu środowisku służby zdrowia, to jest wielka rzecz - zaznaczył prezydent Kwaśniewski. - Dziękuję też medykom za to, co czyniliście przez ten trudny czas. Za tę batalię. Sam przeszedłem COVID, wiem, co to za zaraza. Nikomu tego nie życzę.
Do podziękowań i gratulacji dołączył także były prezydent RP i historyczny przywódca Solidarności, Lech Wałęsa.
Za zorganizowanie tej uroczystej gali, w imieniu medyków, podziękował dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- To był dla nas bardzo trudny czas - nie ukrywał dr hab. Tomasz Smiatacz. - Państwo pamiętacie pewnie taki film o medykach, zatytułowany "Bogowie". Ja chcę Państwa zapewnić, że nie jesteśmy bogami. Chodzenie w butach Pana Boga nie jest przyjemne. Jesteśmy zwykłymi ludźmi. My też baliśmy się - o was, o siebie, o swoich bliskich. Gubiliśmy się w gąszczu informacji, zaleceń i zmieniających się instrukcji. Popełnialiśmy też błędy - wchodziliśmy na teren zupełnie dla nas nieznany. I przepraszamy za to, co poszło nie tak. Uczymy się - dodał.
Gościem specjalnym wieczoru była Aleksandra Kurzak, światowej sławy solistka operowa, związana z takimi teatrami operowymi, jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Bayerische Staatsoper w Monachium czy Opera Wiedeńska. Artystce tego wieczoru towarzyszyła Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą profesora Wojciecha Rajskiego.