• Start
  • Wiadomości
  • „Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy...”. Prapremiera książki w Europejskim Centrum Solidarności

„Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy...”. Prapremiera książki w Europejskim Centrum Solidarności

„Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” - to jedyna w swoim rodzaju książka o żyjącym w latach 1920-1984 pisarzu, społeczniku, polityku, prekursorze myśli samorządowej w Polsce, sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych. Prapremiera odbędzie się w sobotę, 29 sierpnia, w Strefie Społecznej przy Europejskim Centrum Solidarności.
28.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” - prapremiera wydawnictwa odbędzie się w ramach obchodów Święta Wolności i Demokracji, w sobotę, 29 sierpnia, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
„Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” - prapremiera wydawnictwa odbędzie się w ramach obchodów Święta Wolności i Demokracji, w sobotę, 29 sierpnia, w Strefie Społecznej przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
mat. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

 

Czytamy Bądkowskiego. Zobacz jak mieszkańcy Pomorza zachęcają do lektury książek wybitnego gdańszczanina

 

Był działaczem społecznym, politykiem, prekursorem myśli samorządowej w Polsce, pisarzem, sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych, rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu, bohaterem kampanii wrześniowej oraz norweskiej, zaprzysiężonym cichociemnym, który za wojenne zasługi został odznaczony orderem Virtuti Militari. Teraz Lech Bądkowski - człowiek tak wielu zasług - doczekał się książki równie wyjątkowej, jak jego życie.

Publikacja „Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” powstała pod redakcją Marka Adamkowicza i Iwony Joć. Wydana została z okazji Roku Lecha Bądkowskiego, przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Zarząd Główny w Gdańsku) i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Jest dyptykiem - składa się z 42. wspomnień, z których znaczna część była publikowana na łamach „Pomeranii”, oraz wywiadu-rzeki z 1983 roku. Rozmowę z Lechem Bądkowskim przeprowadzili wówczas Maria Mrozińska i Grzegorz Fortuna, a materiał ten jest po raz pierwszy prezentowany w całości.

- Z książki wyłania się obraz człowieka niepospolitego, wiernego swoim ideałom, jednocześnie zaś stawiającego na dialog z ludźmi o odmiennych poglądach. Przyjaciela i opiekuna młodych, niespokojnego ducha aktywnego na polu społecznym, politycznym i kulturalnym. Pomorzanina, który swoje doświadczenia regionalne potrafił zaszczepić na gruncie ogólnokrajowym - opisuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na swojej stronie kaszubi.pl.

Życiowa droga Bądkowskiego była wyjątkowo kręta, pełna wzlotów i upadków, zmagań z wrogiem wojennym i peerelowskim systemem, ale i z samym sobą. To wszystko znalazło swoje miejsce w książce, która pokazuje tytułowego bohatera nie tylko z perspektywy oficjalnej czy zawodowej, lecz przede wszystkim prywatnej. Nie brakuje więc humoru oraz barwnych anegdot, które przeplatają się z poważniejszymi wspomnieniami.

Prapremiera książki „Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” odbędzie się z w ramach obchodów Święta Wolności i Demokracji z okazji 40-lecia porozumień sierpniowych, w Strefie Społecznej przy Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1) - w sobotę, 29 sierpnia, o godzinie 11:00. Na promocji książki obecne będą Maria Mrozińska i Miłosława Kosmulska. Organizatorem spotkania jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

 

Wydanie książki wsparły Urząd Miejski w Gdańsku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. 29 i 30 sierpnia: debaty, wystawy, wydarzenia kulturalne. TRANSMISJE na gdansk.pl

 

TV

Każdy może pomóc