• Start
  • Wiadomości
  • Lech Bądkowski i jego idee. Wystawa i sympozjum w Europejskim Centrum Solidarności

Lech Bądkowski i jego idee. Wystawa i sympozjum w Europejskim Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Autorytety”, która poświęcona jest życiu i działalności Lecha Bądkowskiego, postaci niezwykłej w najnowszej historii Polski i Pomorza. Jej otwarciu towarzyszyło sympozjum, w którym przedstawiono polityczną i społeczną działalność tego żyjącego w latach 1920-1984 polityka i pisarza.
22.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autorytety. Lech Bądkowski - wystawa w ECS
Autorytety. Lech Bądkowski - wystawa w ECS
zdj. Dawid Linkowski/Archiwum ECS

 

Na jednej z kilkunastu - utrzymanych z złoto-czarnej, kaszubskiej kolorystyce - tablic widnieje kilka zdań wprowadzenia do wystawy „ Autorytety. Lech Bądkowski”. Napisał je jeden z uczniów Lecha Bądkowskiego, Donald Tusk:

„Myśląc o Lechu Bądkowskim tylko jako o polityku bądź pisarzu to – chcąc nie chcąc – zubażać jego postać. Pisarzy jest wielu. Bądkowski był tylko jeden. Był fenomenem, człowiekiem osobnym, z gatunku tych, o których mówi się, że zostali dotknięci przez Pana Boga. Jest ich niewielu, w swoim życiu spotkałem tylko jednego. Nie widzę go ani na prawicy, ani na lewicy. Był działaczem kaszubskim zakochanym w swojej małej ojczyźnie, a jednocześnie w wielu refleksjach śmiało wykraczających poza granice Europy,...”.


Zobacz relację wideo z otwarcia wystawy (sobota, 22 lutego)



Wystawa pod tym tytułem była już prezentowana 2009 r. Teraz wzbogacona jest o nowe, udostępnione przez ECS zdjęcia, została też przetłumaczona na język angielski. Widzimy wczesne rodzinne zdjęcia Lecha Bądkowskiego, jest udokumentowany jego szlak bojowy podczas II Wojny Światowej, jest też jego społeczna działalność w ramach „Pomoranii” na fotografii z młodzieżą w Łączyńskiej Hucie, jest Sierpień 1980 r. To wszystko układa się w bogatą opowieść o życiu i czasach, w których żył. Są zdjęcia z pogrzebu w 1984 r. - tłumy odprowadzające trumnę spowitą we flagę Solidarności, a także honorowa warta Lecha Wałęsy i Bronisława Geremka.

Podczas inauguracji wystawy w sobotę, 22 lutego w Europejskim Centrum Solidarności można było spotkać wiele osób, które osobiście znały Lecha Bądkowskiego i na których jego myśl miała decydujący wpływ.

- Dla nas Lech Bądkowski to postać niezwykła. „Pomorania” była traktowana jako podchorążówka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. On nam zawsze mówił: „w Pomoranii, w Zrzeszeniu przygotowujecie się do różnych ważnych funkcji”. I to się w dużej części spełniło, szczególnie w 1990 roku, gdy nastała samorządność - mówił Kazimierz Kleina, senator i przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

ECS. Sympozjum poświęcone ideom Lecha Bądkowskiego
ECS. Sympozjum poświęcone ideom Lecha Bądkowskiego
zdj. Dawid Linkowski/ECS


- Przyjechał do swojego rodzinnego miasta. Najpierw miał spotkanie z Solidarnością na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a potem w Klubie Inteligencji Katolickiej. Przyszedł tłum ludzi - wspominał pobyt Bądkowskiego w Toruniu w czasach festiwalu Solidarności Jan Wyrowiński, obecny prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - I wtedy właśnie obudził tę nieznaną nutę w mojej duszy, bo ja byłem trochę z boku, jeżeli chodzi o Kaszuby i Pomorze. Zapytał, czemu nie ma w Toruniu oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. No i stało się.

- Lech Bądkowski zawsze dokonywał wyborów, dokonywał trudnych, życiowych wyborów, czy był to rok 1939 czy 1956, 1968 czy 1980. To oznacza, że każdy z nas, stając w obliczu wyzwań, które niesie życie, takich wyborów dokonywać musi. Niezależnie od tego jakby – za przeproszeniem – świat nie sparszywiał zawsze można służyć ojczyźnie, społeczeństwu, swojej wspólnocie. I ten imperatyw służenia w wyniku podejmowanych wyborów, nawet w najtrudniejszych czasach też jakoś z tej biografii do nas przemawia – to z kolei refleksja prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, prezesa Instytutu Kaszubskiego.

W imieniu władz Gdańska podczas otwarcia wystawy wystąpił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Przypomniał, że rok 2020 został ogłoszony przez Radę Miasta Gdańska Rokiem Lecha Bądkowskiego, a w najbliższym czasie uczniowie X LO będą głosować w sprawie nadania ich szkole imienia Bądkowskiego.

Wśród obecnych była też córka Lecha Bądkowskiego Sławina Kosmulska. Dla niej niezwykle ważne jest, że obecny rok poświęcony jest pamięci jej ojca. Pozwala to przypomnieć jego postać i dorobek

- Jestem zdania, że jak najbardziej trzeba przypominać. Trzeba przyznać, że te obchody zupełnie zmieniły sytuację ojca, pamięci o nim i podejście do niego - powiedziała Sławina Kosmulska.


Wystawa „Autorytety. Lech Bądkowski” w Sali Wystaw Czasowych (parter ECS) będzie prezentowana do 10 marca. Zostanie też zaprezentowana w Senacie RP 12 marca. 

 


Lech Bądkowski (1920 – 1984)
- pisarz, publicysta i działacz społeczny. Był podporucznikiem Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., a po klęsce wrześniowej walczył w amii polskiej na Zachodzie. Odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym działał aktywnie do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”. W sierpniu 1980 roku jako przedstawiciel literatów Wybrzeża poparł strajkujących stoczniowców i jako pierwszy intelektualista dołączył do strajku. Aktywnie uczestniczył w negocjacjach, będąc członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumienia Gdańskiego. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu. Był autorytetem dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. W 100 rocznicę jego urodzin pragniemy upamiętnić tę wybitną postać, przybliżając jej działalność i idee, które ukształtowały kolejne pokolenia gdańszczan, Kaszubów i Pomorzan.

Radni Miasta Gdańska rok 2020 ogłosili Rokiem Lecha Bądkowskiego. WIĘCEJ O ROKU BĄDKOWSKIEGO

 

Zobacz zapis wideo z otwarcia wystawy w ECS (wypowiadają się: Basil Kerski - dyrektor ECS, Sławina Kosmulska - córka Lecha Bądkowskiego, dr Krzysztof Korda - autor wystawy, Kazimierz Kleina - senator i przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, prof. Cezary Obracht-Prondzyński - prezes Instytutu Kaszubskiego, Jan Wyrowiński - prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych)

 

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku