• Start
  • Wiadomości
  • CSW Łaźnia 2. Oprowadzania po wystawie “Spragnieni miasta”

CSW Łaźnia 2. Oprowadzania po wystawie “Spragnieni miasta” z prof. Jackiem Dominiczakiem

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia organizuje autorskie oprowadzania po budynku przy ul. Strajku Dokerów 5 (Nowy Port) z prof. Jackiem Dominiczakiem: w piątek 16 lutego o godz. 18 oraz w środę 13 marca o godz. 18. Wydarzenie towarzyszy wystawie “Spragnieni miasta”. W białych salach ŁAŹNI 2 osoby zainteresowane sztuką, architekturą i Gdańskiem będą miały okazję doświadczyć unikalnego spotkania pomiędzy teraźniejszością a historią. Wstęp wolny.
16.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać mężczyznę stojącego w drzwiach i patrzącego w kamerę. Tło stanowi ściana z tekstem informacyjnym o wystawie sztuki, którego częścią jest tytuł "spragnieni miasta | in the mood" oraz nazwisko "jacek dominiczak".
Na oprowadzanie po wystawie "Spragnieni miasta" w CSW Łaźnia 2, prof. Jacek Dominiczak zaprasza w piątek 16 lutego 2024 o godz. 18 oraz w środę 13 marca 2024 o godz. 18
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Patryk Różycki - wystawa w GGM 1 potrwa do 28 kwietnia

Dla prof. Jacka Dominiczaka wystawa “Spragnieni miasta” jest kontynuacja rozmowy z architekturą Łaźni, którą zainicjował ponad jedenaście lat temu. Wiele niedostępnych na co dzień dla zwiedzających przestrzeni ŁAŹNI 2 jest przy okazji wystawy otwartych, ekspozycja również wykracza poza salę wystawienniczą. 

Zobacz galerię zdjęć z wernisażu

 

- “Spragnieni miasta” to dla mnie niezwykła wystawa, bo dzieje się we wnętrzach Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, które wiele lat temu zaprojektowałem, które potem wraz z całym zespołem wspaniałych i oddanych ludzi budowałem i które wspólnie otworzyliśmy dla sztuki w 2012 roku - mówił prof. Jacek Dominiczak przy okazji wernisażu wystawy 2 lutego 2024 r. - Chcę powrócić do dialogicznej formuły tego projektu. Chcę ujawnić ukryty architektoniczny dialog, który tę przestrzeń sekretnie wtedy skonstruował. To był dialog nowej architektury “wnętrz dla sztuki” ze starą architekturą miejskiej łaźni. Dzisiaj, po 12 latach, w białej przestrzeni ŁAŹNI 2 konstruuję nowe architektoniczne spotkanie. Tym razem jego dialogiczna formuła nie jest ukryta - jest ujawniona, by być zapisem pragnienia miasta, manifestem tęsknoty za przestrzenią nasyconą relacjami, klimatami i zdarzeniami. W białej sali ŁAŹNI 2 buduję DIAFORMĘ - nową formę dialogiczną - która przynależy temu miejscu: temu miastu, temu budynkowi, tej sali.

Wystawę “Spragnieni miasta” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5 w Nowym Porcie, otwarto 2 lutego i potrwa do 17 marca 2024

Oprowadzanie z prof. Jackiem Dominiczakiem odbędzie się w piątek, 16 lutego o godz. 18 oraz w środę 13 marca o godz. 18. 

Hasior i Rycharski dialogują w sopockim PGS

Na zdjęciu widać mężczyznę w okularach przemawiającego do mikrofonu, trzymającego kartkę papieru - wygłasza prezentację. W tle znajdują się dwie inne osoby, jedna z nich robi zdjęcie wydarzeniu.
Prof. Jacek Dominiczak podczas wernisażu wystawy "Spragnieni miasta" w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kim jest Jacek Dominiczak?

Prof. Jacek Dominiczak na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich poświęconą studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast. Podejmuje tematy z zakresu etyki architektury, jest autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu - Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. 

Projekt wnętrz budynku CSW Łaźnia 2 w Gdańsku jego autorstwa został wyróżniony w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2013”. Narodowy Instytut Dziedzictwa docenił przede wszystkim przywrócenie budynkowi „wyglądu i estetyki z czasu powstania”, staranność projektu oraz wyraźne odróżnienie nowoczesnego wnętrza od oryginalnej struktury budynku.

Na zdjęciu widać fragment tekstu wydrukowanego na ścianie, który jest częścią wystawy. Tło za tekstem jest rozmyte, ale można zauważyć sylwetki ludzi w pomieszczeniu, co sugeruje, że jest to wydarzenie publiczne, takie jak wernisaż lub wystawa artystyczna.
Artysta na wystawie mówi o etyce architektury i nowej formie dialogowania z tym miejscem i miastem
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Historia łaźni w Nowym Porcie 

Jak czytamy na stronie CSW Łaźnia 2, w kwartale między dzisiejszymi ulicami księdza Mariana Góreckiego, Strajku Dokerów, Na Zaspę i Mylnej, na przełomie XIX i XX w. powstał duży zespół edukacyjny. Najpierw zbudowano nieistniejącą już szkołę od strony ulicy Na Zaspę, potem jeszcze cztery zachowane do dzisiaj budynki szkolne oraz łaźnię z salą gimnastyczną.

Wybudowana w latach 1907-1909 łaźnia służyła zarówno uczniom miejscowych szkół jak i innym mieszkańcom dzielnicy. Na parterze budynku znajdowały się: kotłownia, pralnia, suszarnia, pokój dla nauczycieli a także mieszkania służbowe. Na pierwsze piętro prowadziły trzy odrębne klatki schodowe. Każda z nich wiodła do oddzielnych pomieszczeń przeznaczonych dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Na drugim piętrze umieszczono salę gimnastyczną z szatnią, pomieszczenie na sprzęt sportowy, toaletę i pokój dla nauczycieli gimnastyki.

Budynek był monumentalny, ale nie przytłaczał bogactwem dekoracji - elewacje łaźni otrzymały dekoracje w stylu neoromańskim, z półokrągłymi łukami, charakterystycznymi fryzami i portalami. 

W latach 70. XX wieku, gdy większość mieszkań w Gdańsku była już wyposażona we własna łazienki, publiczne łaźnie straciły rację bytu i budynek zamknięto. Gmach podupadał. Wreszcie doczekał się nowego właściciela i pomysłu na nową funkcję – umieszczono tu filię Centrum Sztuki Współczesnej, działającego już w bliźniaczym budynku na Dolnym Mieście.

JACKIEWICZ - mistrz, nauczyciel, przewodnik. Wystawa na 100-lecie urodzin malarza

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 - Centrum Edukacji Artystycznej w Nowym Porcie otworzono 15 grudnia 2012 roku. Dzięki niezwykłemu połączeniu współczesnej artystycznej wizji z dawnym zabytkowym charakterem łaźni, budynek Łaźnia 2 został wyróżniony w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2013”. Autorem projektu był prof. Jacek Dominiczak.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki