Lawendowa OdNowa. Święto kameralnej ulicy w Śródmieściu: historia, kultura i zabawa

W dniu swego święta (w sobotę, 7 października) ul. Lawendowa w Śródmieściu Gdańska rzeczywiście pachniała lawendą. Było muzycznie i historycznie, nie zabrakło też oferty warsztatowej zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia. To efekt współpracy sąsiadów z ul. Lawendowej: lokali, sklepów, ale także zakonu dominikanów i Muzeum Archeologicznego.
07.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na tle ceglanej ściany stoisko z książkami przy którym stoją 2 osoby
Bookcrossing od Księgarni Artystycznej Firmin
Fot. Anna Rezulak/KFP

Kto zorganizował Święto Lawendowej?

Organizatorem premierowego Święta ul. Lawendowej było Miasto i Rada Dzielnicy Śródmieście oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność przy tej kameralnej ulicy. Pracując nad ofertą wydarzeń, rzemieślnicy, właściciele sklepów i lokali gastronomicznych założyli wspólny profil na Fb - Lawendowa OdNowa.

Również dominikanie z racji położenia swego klasztoru i kościoła przy ul. Lawendowej i Muzeum Archeologiczne, do którego należy rozciągająca się pod placem targowym Piwnica Romańska, włączyli się w trwającą od południa do wieczora sobotnią imprezę.

około setka osób w kościele, zakonnik pokazuje wyposażenie świątyni i mówi
Dominikanie zaprosili na zwiedzanie swojej świątyni - kościoła św. Mikołaja
Fot. Anna Rezulak/KFP

Zdjęcia, opowieść, zwiedzanie

Dla fanów historii przygotowano wystawę przeszło 20 niepublikowanych dotąd zdjęć archiwalnych ulicy Lawendowej ze zbiorów Jerzego Hajdula. Dokumentują one historię ulicy od czasów przedwojennych po współczesne. 

Wystawę można oglądać jeszcze 8 października (niedziela) i 15 października (niedziela) w  godz. 10.00 - 19.00, dostępna jest w Czarnej Sali kościoła św. Mikołaja (wejście od ul. Lawendowej)

Dużą popularnością cieszyło się oprowadzanie po kościele św. Mikołaja - zgromadziło 150 osób, a prof. Andrzej Januszajtis ze swoim wykładem „Z dziejów ulicy Lawendowej” bez problemu wypełnił wspomnianą salę. Zwiedzić z przewodnikiem można było także Piwnicę Romańską i Halę Targową.

Andrzej Januszajtis, zasłużony gdańszczanin z wyboru, świętował benefis 95-lecia

starszy pan siedzi przy stole, przed nim osoby w rzędach, w sali
Prof. Andrzej Januszajtis opowiadał o historii ul. Lawendowej
Fot. Anna Rezulak/KFP

Muzyczna i kulturalna Lawendowa

W trakcie święta ulica prawie cały czas rozbrzmiewała muzyką. Koncertował Chór św. Mikołaja, na saksofonie i trąbce improwizowali Irek Wojtczak i Adam Skorczewski (scenerią był balkon kościóła św. Mikołaja od strony ul. Lawendowej). Z kolei w Piwnicy Romańskiej solowo zagrał trębacz Emil Miszk, a wyjątkowo sobotni “JazzCzwartek w L8” w składzie: Tomasz Chyła, Michał Jan Ciesielski, Konrad Żołnierek, Sławek Koryzno odbył się w pubie Lawendowa 8.

Kawiarnia filmowa w Starym Kadrze najpierw zaprosiła gości na grę miejską, najmłodszych czytelników na “Zaczytane popołudnie z Mamą MU”, a zakończyła wieczornym pokazem klasycznego filmu „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna.

Przy ulicy stanęło też stoisko Księgarni Artystycznej Firmin z akcją bookcrossingu.

Zaskakujące efekty prac konserwatorskich w kościele św. Mikołaja, zobacz XIV-wieczne freski

GALERIA ZDJĘĆ ZE ŚWIĘTA

Buty i nie tylko

Wiele atrakcji czekało też na młodsze pokolenie. Były warsztaty plastyczne w sklepie Storm oraz w salonie optycznym Hilary, który bezpłatnie badał tego dnia wzrok dzieci i młodzieży, i zachęcał do rysowania pana Hilarego z wiersza Juliana Tuwima.

Z kolei konkurs sznurowania butów na czas i malowanie butów zaproponował outlet obuwniczy Sklep Fashion, a w sklepie obuwniczym Kacper Global z kolei profesjonalnie można było zmierzyć sobie stopy. 

dziewczynka maluje farbą wysoki but
Malowanie butów jest ostatnio ponoć bardzo modnym zajęciem...
Fot. Anna Rezulak/KFP

Nie zabrakło i rzemiosła - Pracownia Rymarska A&W Sitko przeprowadziła pokazy szycia ręcznego oraz wykrawania i obróbki skóry.

Lawendą pachniało za sprawą Ziemiosfery, która przeprowadziła serię zajęć z produkcji naturalnych mydełek oraz kwiaciarni Zorza i jej warsztatom tworzenia jesiennych wianków na drzwi.

Pachniało też włoską kuchnią dzięki lokalowi Pasta House i jej degustacjom domowej pasty z autorskimi sosami.

mężczyzna przy dużym stole opowiada coś grupie słuchaczy, na stole leży pas skóry
Do świata rzemiosła zaprosiła chętnych Pracownia Rymarska A&W Sitko
Fot. Anna Rezulak/KFP

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord