Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych powstało na UG
We wtorek, 4 października 2022 roku, Komitet Noblowski poinformował, że trójka naukowców - Alain Aspect z Francji, John F. Clauser z USA i Anton Zeilinger z Austrii, zajmujący się mechaniką kwantową, zostali laureatami Nagrody Nobla z fizyki w 2022 roku.
Nobel za eksperymenty i pionierską informatykę kwantową
Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Anton Zeilinger oraz Alain Aspect i John Clauser otrzymali Nagrodę Nobla za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową.
Dwóch z noblistów - prof. Anton Zeilinger i Alain Aspect - współpracują z Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego.
Profesor Anton Zeilinger (rocznik 1945) od 1990 roku współpracuje z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego. Senat UG w 2006 roku przyznał naukowcowi doktorat honoris causa „za cykl fundamentalnych eksperymentalnych testów kwantowej natury świata i wkład w rozwój kwantowej informacji”. Tematyką współpracy z gdańskimi naukowcami jest kwantowa komunikacja i kwantowa informacja. A wynikiem wspólnie prowadzonych badań było powstanie w 2007 roku Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w UG oraz - w 2018 roku - Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT).
|
Profesor Alain Aspect (rocznik 1947) to francuski fizyk, absolwent francuskiej École Normale Supérieure de Cachan. Do 1994 roku był zastępcą dyrektora Instytutu Optyki Teoretycznej i Stosowanej (SupOptique) w Palaiseau, jest członkiem Francuskiej Akademii Nauk i Francuskiej Akademii Technologii oraz profesorem École Polytechnique w Paryżu.
Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych w Gdańsku
Na czele Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych oraz jednej z grup badawczych stoi prof. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego - ekspert w dziedzinie mechaniki kwantowej i kwantowej interferometrii, autor ponad 150 prac naukowych, publikowanych m.in. w najważniejszych światowych czasopismach, takich jak Nature czy Physical Review Letters.
To właśnie prof. Marek Żukowski stale współpracuje z noblistą prof. Antonem Zeilingerem.
Popinigis i Żukowski. Dwoje naukowców z Janem Heweliuszem