Ideą konkursu “Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych” jest wyróżnienie osób w różnym wieku i wywodzących się z różnych środowisk, stąd też tak szerokie spektrum kategorii plebiscytowych, jest ich w sumie siedem: od młodzieży, poprzez osoby działające na rzecz edukacji przedsiębiorczej, po imigrantów, przedsiębiorców i seniorów.
Przedsięwzięcie organizują Miasto Gdańsk, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości i Dziennik Bałtycki.
- Bardzo się cieszę, że już od pięciu lat doceniamy nie tylko działających od wielu lat, doświadczonych przedsiębiorców, ale także rozpoczynającą swoją biznesową drogę, przedsiębiorczą młodzież. To właśnie w nich tkwi potencjał i to oni w przyszłości będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju naszego miasta. Gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym – mówi Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.
Zwycięzców wyłoniły równolegle dwie kapituły - konkursowa oraz złożona z mieszkańców, którzy wskazywali swoje wybory w internetowym głosowaniu przeprowadzonym przez Dziennik Bałtycki.
Oto zwycięzcy:
- W kategorii młodzieżowej podwójne zwycięstwo - zarówno w wyborze kapituły jak i głosujących czytelników - odniósł Kacper Falkiewicz - gdański maturzysta, który w ubiegłym roku wraz z kolegami zorganizował akcję drukowania w 3D przyłbic, szczególnie potrzebnych w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa. Kilkadziesiąt tysięcy wydrukowanych przez niego przyłbic trafiło w różne części Polski.
- W kategorii seniorów zwyciężyły panie Anna Miękina, Halina Domagała, Maria Cuper i Genowefa Bruzda, które własnoręcznie robią czapki dla dzieci syryjskich żyjących w obozach dla uchodźców oraz Andrzej Nawrocki dbający o zachowanie pamięci po Stoczni Gdańskiej sprzed lat.
- Wśród przedsiębiorczych imigrantów wyróżniono: Natalię Kovalyshynę, która pomaga dzieciom migrantów uczących się w gdańskich szkołach oraz Susannę Izzetdinovą, która prowadzi dwie tatarskie piekarnie i restaurację Azima.
- W kategorii przedsiębiorców społecznych wygrali Marcin Zabojszcz - twórca programu lojalnościowego dla mieszkańców dzielnicy Zaspa Młyniec oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 27 "Europejczyk".
- W kategorii przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie zwyciężyli Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation prowadzona przez Monikę Hinc oraz Rafał Kulaszewicz i Tomasz Pogonowski współtworzący Fundację Pomagamy, Nie Ziewamy.
- W kategorii edukacja wygrali Marcin Stiburski - twórca Szkoły Minimalnej oraz Bartosz Chyś - inicjator akcji Digitalni-kreatywni.
- Za wspieranie marki Gdańska doceniono Fundację Galar Gdański prowadzoną przez małżeństwo Beaty i Piotra Kozłowskich oraz Stocznię Cesarską.
- Dodatkowo wyróżnieni zostali Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki - mieszkańcy - miłośnicy lokalnej historii i piękna swoich dzielnic, o którym opowiadają podczas ogólnodostępnych spacerów
- 47 nominowanych w siedmiu kategoriach i ponad 100 tysięcy głosujących online, za co serdecznie dziękujemy. Zwycięzcy wszystkich kategorii przyczyniają się do rozwoju naszego miasta, postrzegania Gdańska, jako przedsiębiorczego, otwartego i bardzo nowoczesnego. – mówi Tomasz Szymczak, prezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, zarządzanego przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości. - Wszyscy uczestnicy konkursu pokazali, że obok codziennej pracy, obok innowacyjności, przedsiębiorczości czy kreatywności, równie ważne są takie wartości jak otwartość, różnorodność i chęć pomagania innym.
W tym roku z powodu pandemii nie mogła odbyć się tradycyjna gala konkursu, zwycięzcy odbierali statuetki i dyplomy w siedzibie Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
oprac. IB