• Start
  • Wiadomości
  • Idziemy do teatru! Wybrzeże i Opera zapraszają, Miniatura jeszcze online. A co u Szekspira?

Lato w teatrze - Wybrzeże i Opera zapraszają do sal, Miniatura wciąż online. A co z Szekspirowskim? 

Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zezwolił teatrom na działalność 6 czerwca, ale wiele instytucji wciąż się waha myśląc o powrocie. Te, które zdecydowały się na ponowne zaproszenie widzów do siedzib - jak Teatr Wybrzeże czy Opera Bałtycka - muszą przeorganizować pracę i opracować nowe zasady działania. Jak wyglądać będzie wyjście do teatru w czasach pandemii?
16.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
A tak wyglądała jedna z prób czytanych do Żabusi
Próba czytana do "Żabusi" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Przedstawienie będzie prezentowane na Scenie Kameralnej w Sopocie i premierowo na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim 22 sierpnia
fot. Dominik Werner

 

Budzenie Żaka - kawiarnia jest już czynna, czas na kino, galerię i teatr

 

TEATR WYBRZEŻE - zaprasza widzów do siedziby 11 lipca

O gotowości do ponownego otwarcia Teatr Wybrzeże poinformował widzów już 9 czerwca. Podano też szczegółowy repertuar na letnie dwa miesiące - lipiec i sierpień.  

Minister kultury zezwalając na otwarcie instytucji kultury zaznaczył jednak, że wciąż musimy wszyscy przestrzegać zaleceń sanitarnych: na sali liczba miejsc zapełniona może być tylko do połowy, widzowie i pracownicy instytucji powinni zachowywać dystans społeczny i zakładać maseczki, obowiązuje też używanie środków dezynfekujących. 

W Wybrzeżu dystrybutory z płynem do dezynfekcji rąk ustawiono więc przy wejściu do teatru. Korzystać z nich będą i widzowie, i pracownicy teatru. Nieczynne będą szatnie. Na widowniach sal teatralnych dwa miejsca aktywne przedzielono odstępem dwóch wyłączonych foteli. W Starej Aptece - zasiądzie tylko 68 widzów, a na Scenie Kameralnej od 50 do 70 osób, w zależności od tytułu.

Teatr Wybrzeże. Wyremontowana Scena Malarnia czeka na widzów
Teatr Wybrzeże. Wyremontowana Scena Malarnia czeka na widzów
fot. Dominik Werner

 

Rozmowa z Piotrem Biedroniem, aktorem Teatru Wybrzeże

 

- Lato 2020 będzie na pewno inne - potwierdza Grzegorz Kwiatkowski z Teatru Wybrzeże. - Zagramy nie sto, a kilkanaście przedstawień na naszych scenach i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W Pruszczu Gdańskim, na naszej Scenie Letniej, pojawimy się jedynie dwukrotnie. 

Spektakli będzie mniej, ale teatr nie rezygnuje z premier. Oprócz przedstawień repertuarowych dla dorosłych, takich jak: “Śmierć Komiwojażera”, “Śmierć Iwana Iljicza”, “Fedra”, “Inteligenci”, “Niezwyciężony”, “Płatonow”, “Akt równoległy”, “Reset”, “Seans”, i dla dzieci: “Zaczarowana Królewna” i “Przygody Koziołka Matołka”, zespół przygotowuje też dwie nowe realizacje.

- Wznowiona została realizacja spektaklu “Życie intymne Jarosława” w reżyserii Kuby Kowalskiego - wyjaśnia Kwiatkowski. - Premierę planujemy pod koniec lipca i połączymy ją z otwarciem odmienionej Malarni. Ruszyły też próby do “Żabusi” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Przedstawienie będzie prezentowane na Scenie Kameralnej w Sopocie i premierowo na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim 22 sierpnia.

A jak zdobyć bilet do teatru? Tylko online, teatr rezygnuje z otwierania kas. Ceny biletów nie zmienią się - kosztują w zależności od spektaklu od 45 do 65 złotych. Sprzedaż wejściówek zostaje zawieszona do odwołania, a czy przedłużona będzie ważność karnetów - zobaczymy. W tej sprawie decyzja jeszcze nie zapadła. Na spektakle prezentowane na Scenie Letniej wstęp jest wolny.

Pierwszy raz znów do teatru możemy się wybrać w sobotę, 11 lipca. W Starej Aptece, o godz. 19.30, rozpocznie się wtedy spektakl "Śmierć komiwojażera", a na sopockiej Scenie Kameralnej o godz. 20 - "Fedra".  

 

Szczegóły repertuaru:

Link do repertuaru na lipiec - https://www.teatrwybrzeze.pl/repertuar/2020-07

Link do repertuaru na sierpień - https://www.teatrwybrzeze.pl/repertuar/2020-08

Bilety online - https://bilety.teatrwybrzeze.pl/


TEATR MINIATURA - w wakacje online, we wrześniu na żywo

 

Pięcioodcinkową serię filmową “Papety: z ostatniej chwili” produkuje Miejski Teatr Miniatura. Rodzina Papetów przybliża dzieciom problemy współczesnego świata
Pięcioodcinkową serię filmową “Papety: z ostatniej chwili” produkuje Miejski Teatr Miniatura. Rodzina Papetów przybliża dzieciom problemy współczesnego świata
mat. Miejski Teatr Miniatura

 

„Nuda i ekologia” - to już IV odcinek filmowej serii Teatru Miniatura „Papety: z ostatniej chwili”

 

Teatr Miniatura, który aktywnie działał (i działa) w sieci przez cały okres pandemicznego zamknięcia jeszcze nie decyduje się na ponowne otwarcie i do końca sezonu, czyli do 31 sierpnia, nie wznowi regularnych spektakli na scenie. 

- Poczekamy na jesień - mówi Agnieszka Kochanowski z Teatru Miniatura. - Dalej działamy online. Już niedługo pojawią się pierwsze wydarzenia w ramach nowych cykli - E-mocje i Uchosfera. Odbędą się też warsztaty dla dzieci od 10 do 13 lat w ramach programu Lato w teatrze. Planujemy też pracować nad spektaklami i mam nadzieję, że po wakacjach uda nam się znowu spotkać z publicznością na żywo.

Warto przypomnieć, że teatr w poprzednich latach również latem nie grywał. Jego dziecięca publiczność rozjeżdża się przecież na wakacje, aby odpocząć od szkolnych obowiązków i powrócić do Gdańska dopiero we wrześniu.

Tym razem podczas wakacyjnych miesięcy zespół Miniatury pracować będzie nad premierą spektaklu “Akademia Pana Kleksa”, której spodziewać się możemy na początku października. Grając we wrześniu, teatr powróci do znanych nam z repertuaru przedstawień.

 

Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online

 

TEATR SZEKSPIROWSKI - latem online, ale z opcją gry na żywo 

 

 Wesołe kumoszki z Windsoru w reż. Pawła Aignera grano na słynnej scenie elżbietańskiej. Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Wybrzeże
"Wesołe kumoszki z Windsoru" w reż. Pawła Aignera grano na słynnej scenie elżbietańskiej. Widzowie pokochali ten znakomity spektakl
fot. Dawid Linkowski / GTS

 

Gdański Teatr Szekspirowski z powodu pandemii odwołał, tak jak inne instytucje kultury, wszystkie zaplanowane wydarzenia na wiosnę. Jego sytuacja była i jest o tyle skomplikowana, że teatr nie ma własnego zespołu aktorskiego. Działa na zasadach impresariatu zapraszając na scenę artystów z całej Polski i świata. Program buduje w oparciu o prezentacje polskich i zagranicznych wydarzeń teatralnych, muzycznych i wywodzących się z innych obszarów sztuki. 

Pracownicy teatru działają więc intensywnie online - tworzą projekty edukacyjne, prezentują zarejestrowane spektakle, wydarzenia z życia teatru, przygotowują wykłady. 

- Najnowszy pomysłem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest “SzekspirOn//line”, finansowany przez rządowy program “Kultura w sieci” - mówi Magdalena Hajdysz z Teatru Szekspirowskiego. - Projekt ruszył 15 czerwca i jego zadaniem jest przybliżanie wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira, takich jak: „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Burza”. 

Każdemu z dramatów poświęcony będzie jeden tydzień. Zobaczmy autorskie wariacje na temat prapremier danych tytułów; warsztaty artystyczne prowadzone przez profesjonalnych aktorów, edukatorów i pisarzy, multimedialny wykład o Szekspirze w popkulturze i języku młodzieżowym, dyskusje krytyków: Łukasza Drewniaka i Tomasza Domagały, a także czytania performatywne. Krótkie fragmenty sztuk Szekspira czytać będą też znani aktorzy.

A kiedy znów przekroczymy próg tego intrygującego teatru, o którego projekcie sam twórca, włoski architekt Renato Rizzi, powiedział: “Powstał budynek, który można wypełnić ideą, na chwilę zapomnieć o Facebooku i zauważyć gwiazdy”?

Szekspirowski współpracuje od początku istnienia z Teatrem Wybrzeże. Kooperacja obu instytucji zaowocowała jak dotąd trzema spektaklami. Na “Wesołe kumoszki z Windsoru”, “Zakochanego Szekspira” czy “Jak wam się podoba” - publiczność przychodziła zawsze tłumnie. Bardzo prawdopodobne jest, że pod koniec lipca któryś z tych spektakli zobaczymy ponownie na scenie "Szekspira". Teatr Wybrzeże poinformował bowiem, że terminy wakacyjnych spektakli prezentowanych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ogłosi niebawem.

Więcej działań, włącznie z tymi, które zostały przełożone z marca, kwietnia czy maja, odbywać się będzie w GTS jesienią.
- W październiku planujemy m.in. przełożony z maja Tydzień Chorwacki, w listopadzie odbędzie się finał Teatralnego Pasjansa i oczywiście - pod koniec listopada - Festiwal Szekspirowski - mówi Hajdysz. - Nasz kalendarz na drugą połowę roku jest mocno wypełniony. 

Niebawem poznamy też terminy takich wydarzeń, jak Kino na Szekspirowskim czy oprowadzenia po teatrze. 

 

Kino na Szekspirowskim. Jest szansa na zorganizowanie wydarzenia w stałym terminie

 

OPERA BAŁTYCKA - rusza w sierpniu

 

W Operze Bałtyckiej trwają prace nad premierą opery dla dzieci Wehikuł czasu
W Operze Bałtyckiej trwają prace nad premierą opery dla dzieci "Wehikuł czasu"
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Premiera "Wehikułu czasu" w Operze Bałtyckiej przełożona na 21 sierpnia. Próby do spektaklu już trwają

 

Opera Bałtycka właśnie kończy sezon w najbliższą niedzielę, ale to nie znaczy że zespół rezygnuje z pracy. Na pierwsze spektakle opera ponownie zaprasza widzów w sierpniu.

Nowy repertuar już powstał i można się z nim zapoznać na stronie teatru: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/miesiac/2020/8

- Wprawdzie do sierpnia wiele może się jeszcze wydarzyć, ale przygotowujemy się do otwarcia - potwierdza Anna Niwińska z Opery Bałtyckiej.    
- Aktualnie, ze względu na sytuację, publikujemy jednak tylko część repertuaru - dodaje Marta Boleska z OB. - Przygotowujemy się bowiem do pracy i dokładamy wszelkich starań, by zarówno publiczność, jak i nasi artyści czuli się w Operze Bałtyckiej bezpiecznie. Do repertuaru powróci również Opera? Si! oraz spotkania dla najmłodszych, wciąż jednak trwają prace nad ostatecznym kształtem tych wydarzeń.

Artyści rozpoczęli prace nad trzema premierami: najpierw zobaczymy operę dla dzieci “Wehikuł czasu”, potem widowisko operowe, na które złożą się dwie jednoaktówki i balet, a na początku października - “Fidelia”, dzieło Ludwiga van Beethovena do libretta Josepha Sonnleithnera. To jedyna opera, którą napisał kompozytor. W repertuarze pojawi się też zupełnie nowy cykl koncertów Wtorki na fali.

W Operze Bałtyckiej pełne ręce roboty ma też obsługa techniczna.

- Wyjmujemy przednie rzędy foteli - wyjaśnia Anna Niwińska - Nie dlatego, żeby zmniejszyć liczbę miejsc, ale aby umieścić tam podest dla orkiestry. Należy zachowywać odstępy pomiędzy artystami, a nasz orkiestron jest bardzo niewielki.   

Zasady dotyczące obecności widzów w teatrze - mniej osób na widowni, aseptyka, maseczki - są takie same jak w innych teatrach. 

- Rozsadzimy widzów krzyżowo, roszadowo - mówi Niwińska. - Pracujemy jeszcze nad planem widowni.

Bilety na spektakle kupimy w OB nie tylko online, kasy opery również będą otwarte. Bilety w obu formach dostępne będą od sierpnia. - Sprzedaż rozpocznie się gdy tylko ostatecznie ustalone zostaną obowiązujące zasady bezpieczeństwa - tłumaczy Boleska.

Idąc do teatru, musimy też pamiętać o jednym, dość uciążliwym zaleceniu ministerstwa - wypełnieniu oświadczenia o swoim stanie zdrowia. Opera proponuje, abyśmy taki dokument pobierali ze strony teatru (będzie też dostępny w kasie), wypełnili go w domu i przekazali wraz z biletem obsłudze wchodząc na widownię.  

- Tworzymy właśnie nowy regulamin uczestniczenia w spektaklach, aby każdy czuł się bezpieczny i dostosował się do nowych warunków - tłumaczy Anna Niwińska. 

 

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej o pandemii: “To czas wielkiej tęsknoty”

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu