Lato, nie odchodź! Ostatnie zajęcia wakacyjne w dzielnicowych bibliotekach. LISTA

Część z nas wróciła już z letnich wojaży, ale to nie znaczy, że wakacje się kończą. Przed nami jeszcze dwa tygodnie odpoczynku, a oddziały Biblioteki w gdańskich dzielnicach wciąż oferują warsztaty i spotkania. Sprawdziliśmy, gdzie można się jeszcze zapisać.
21.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dziewczynka w czapce z daszkiem maluje pędzelkiem wzorek na kubku porcelanowym
Szukamy ostatnich miejsc na zajęcia wakacyjnych w dzielnicowych bibliotekach
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
 
 
Biblioteka Kokoszki, ul. Azaliowa 18
Biblioteka Kokoszki działa w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego od 1 września 2014 r. To jedna z modelowych fili Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Mogą z niej korzystać  wszyscy, a w szczególności mieszkańcy pobliskich dzilenic i osiedli: Bysewa, Karczemek, Kiełpina, Kokoszek, Górnego, Lasu Sulmińskiego, Rębiechowa czy Smęgorzyna. 
 
Biblioteka zaprasza wszystkich młodszych czytelników na bezpłatne warsztaty artystyczne od poniedziałku do piątku, 21-25 sierpnia, o godz. 10. Na zajęcia obowiązują zapisy. Wstęp jest bezpłatny.
 
 
Biblioteka Babie Lato, ul. Opolska 2, Gdańsk Przymorze
Zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat oferuje też Biblioteka Babie Lato. Zajęcia nie są przeznaczone dla grup zorganizowanych.
Od godziny 12 do 14, w środę, 23 sierpnia, nauczymy się robić spersonalizowane czapki dla dzieci. Lista miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: bibliotekababielato@wbpg.org.pl, tel. 58 5563827.
Zajęcia poprowadzi Akademia Zabawy i Edukacji Wykrzyknik. Są współorganizowane z Radą Dzielnicy Przymorze Wielkie.
A 24 sierpnia o godz. 14 – biblioteka zaprosi wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat na zabawy z różnych stron świata. - - Pokażemy, że nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, aby uszczknąć egzotyki - zapewniają organizatorzy.
 
Biblioteka Żabianka, ul. Gospody 3b 
Ta biblioteka przygotowała coś dla wielbicieli książek o Harrym Potterze. Jeśli chcesz przeżyć czarodziejską przygodę w jego świecie musisz odwiedź Escape Room Harry Potter. W środę, 23 i 30 sierpnia, o godz. 10, część wypożyczalni dziecięcej zamienia się w Hogwart, a uczestnicy muszą uratować świat czarodziejów.
Organizatorzy zapraszają grupy od 2 do 5 osób do wzięcia udziału w zabawie. Escape room jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8-12 lat. Zabawa będzie się odbywać w każdą środę o godzinie 10 do końca sierpnia.
Zapisać się można drogą telefoniczną (58 556-18-13) lub osobiście. Dobrze jest znać uniwersum Harry’ego Pottera.
 
Biblioteka Główna, ul. Targ Rakowy 5/6, Śródmieście
Wakacyjne warsztaty dla dzieci oferuje również Biblioteka Główna. Ostatni ich turnus odbywa się od 21 do 25 sierpnia: 
- Robimy spektakl - warsztaty teatralne: dzieciaki rządzą - mówią organizatorzy i obiecują, ze specjalny spektakl od zera stworzą uczestnicy zajęć.
Wszystkie zajęcia zaczynają się o godz. 12.00.
 
 
Biblioteka Manhattan, ul. aleja Grunwaldzka 82
W najbliższą sobotę, 26 sierpnia, o godz. 17 odbędzie się, w Bibliotece Manhattan spotkanie autorskie wokół książek Anny Konarzewskiej. Kim jest autorka?
- Jestem stale dokształcająca się edukatorką, trenerką, mentorką, tutorką i aktywną zawodowo nauczycielką - mówi Anna Konarzewska o sobie. - Od 20 lat jestem zakochana w zawodzie nauczycielki, który traktuję jako wyzwanie i przygodę. Stale poszukuję, zadając sobie Korczakowskie pytanie: „dlaczego?”, co pozwala mi odkrywać to, co jest esencją tego zawodu.
Spotkanie poprowadzi Dorota Kujawa-Weinke, trenerka, edukatorka, mentorka, prelegentka, Edukatorka Roku 2020 i specjalistka od (d)oceniania i motywowania.
Podczas wydarzenia będzie można zakupić obie książki autorki: „Być (nie)zwykłym wychowawcą” (WFW 2019, wznowienie wydania 2023) oraz „(Nie)zwykłe spotkania. Wokół godzin wychowawczych” (Logos 2022).
 
 
Biblioteka Manhattan, ul. aleja Grunwaldzka 82
Od 1 do 29 sierpnia 2023 r. trwa wystawa ilustracji pochodzących z książki „Matsuri”, której autorką i ilustratorką jest Ka Moci. Książka i ilustracje przybliżają dzieciom, ale też dorosłym, kulturę Japonii.
Pasją i pracą autorki Katarzyny Mochi są sztuka, ilustracje i pisanie. Pracowała w miesięcznikach Pani i Twój Styl, potem mieszkała przez wiele lat w Japoni. Jej prace pokazywano na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na Tokyo Designers Week, na wystawie Shibuya Art Awards w galerii Hikarie w Tokyo, BDFIL Festival de Bande Dessinée w Lozannie. W 2015 i 2017, przebywała na rezydencjach artystycznych w ramach programu A.I.R. Kamoe Art Center w Hamamatsu. Przez dwa lata prowadziła warsztaty artystyczne w Shizuoka Daigaku Gakkuin University. Ilustruje teksty do magazynu „Pismo”, prowadzi też zajęcia Visual Journalism (grafika wydawnicza) w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. 
Na początku 2020 r. nakładem wydawnictwa Tatarak ukazała się jej debiutancka książka dla dzieci (a trochę też dla dorosłych) pt. „Dzieci z Hamamatsu”. Wystawa w bibliotece prezentujemy dzięki uprzejmości wydawnictwa Tatarak.
fragm. książki
“W Japonii, podobnie jak w Europie, wszyscy świętują Nowy Rok, nadejście wiosny czy Dzień Matki. Ale okazuje się, że można obchodzić również dzień nagości czy przeklinania. Każde takie święto – czyli po japońsku matsuri – wymaga odpowiednich przygotowań, znajomości zwyczajów i przestrzegania tradycji. Z każdym matsuri wiążą się specjalnie na tę okazję przygotowywane potrawy, stroje i muzyka.” 
 
Biblioteka pod Kotem i Myszą, ul. Lelewela 21/22, Wrzeszcz Dolny
Na zajęcia manualne zaprasza dzieci 10+ z Wrzeszcza Biblioteka pod Kotem i Myszą. Warsztaty z szycia filcowej podkładki pod kubek odbędą się we wtorek, 29 sierpnia 2023, godz. 11. Zajęcia bezpłatne, ale należy się zapisać: kotimysz@wbpg.org.
Dwa ostatnie sierpniowe czwartki 24 i 31 sierpnia, w godz. 10 - 14, to z kolei czas na Rebeliadę, czyli wakacje z grami planszowymi. W bibliotece będzie obecny animator gier ze sklepu Rebel w Galerii Metropolia oraz sporo gier planszowych.
Przez całe wakacje w przestrzeni biblioteki, będzie również dostępny „Kącik gier” dla dzieci.
  • 24.08, godz. 10 – 14, Rebeliada
  • 29.08, godz. 11 – 12, szycie filcowej podkładki pod kubek.
  • 31.08, godz. 10 – 14, Rebeliada 
 
 
Biblioteka Pilotów, ul. Pilotów 3, Zaspa
Przypominamy również, że co środę do końca wakacji w Bibliotece Pilotów można pograć w planszówki. Wspólna zabawa w gry planszowe w każdą wakacyjną środę trwa od godz. 11-13. 
Jakie gry są do dyspozycji? Na miejscu możemy wybierać pomiędzy takimi grami jak, m.in.: Dobble, Dixit, Kalambury, Omnibus, Kolejka, Jungle Speed Kids, Słowotwory, Kraina lodów, Sabotażysta, Abalone.

A co po wakacjach?

Biblioteka Manhattan organizuje już zapisy na Akademię Pani Bajki. To zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 2-4 lat. Zapisy ruszają w poniedziałek 28 sierpnia 2023 r. Zapisów należy dokonać osobiście w filii z ważną Kartą do Kultury. 
Cykl cotygodniowych spotkań muzyczno-plastyczno-literackich dla dzieci i rodziców będzie trwał od września do czerwca.
Zajęcia z Panią Bajką będą się odbywać w kameralnych grupach:
  • w poniedziałki o godz. 10.30
  • we wtorki o godz. 10.30
  • w środy o godz. 10.30.
 
Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9) od 9 września, godz. 11, rozpoczyna kurs pt. “I Ty zostaniesz Picassem?”. To historia sztuki nowoczesnej dla dzieci od lat 7 do 12. Pierwsze z sześciu zaplanowanych warsztatów odbędzie się 9 września godz. 11. Czas trwania jednego spotkania to 90-120 minut. Przewidziano liczbę uczestników: 10-12 osób.
Zapisy: bibliotekaoliwska@wbpg.org.pl
Sztuka nowoczesna budzi w nas wiele różnych, często skrajnych emocji. Wyjaśnienie genezy poszczególnych kierunków w sztuce nowoczesnej ułatwia jej zrozumienie, pozwala prześledzić drogę, którą przeszedł twórca.
Każde z sześciu spokań składać się będzie z dwóch części – krótkiej prezentacji wyjaśniającej wybrane zagadnienia związane ze sztuką awangardową oraz warsztatów, podczas których młodzi uczestnicy sami będę mogli odtworzyć drogę twórczą Pabla Picassa, Salvadora Dali czy Andy’ego Warhola. Warsztaty poprowadzi Błażej Ciarkowski, architekt i historyk sztuki, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i popularyzator nauki o sztuce i architekturze m.in. w ramach cyklu zajęć Uniwersytet Łódzki Dla Dzieci.
 
Tematy spotkań: 
  • Kwadratowy pomidor. Czy każdy może malować jak Picasso?
  • Kawałki codzienności. Collage i sztuka.
  • Wybuchająca tubka z farbą. Ekspresja i ekspresjoniści.
  • Co Ci się śniło? Salvador Dali i surrealistyczny ser camembert.
  • Kto domaluje wąsy Mona Lizie? Sztuka i nie-sztuka u dadaistów.
  • Superman i Coca-cola. Sztuka w rytmie POP.
 
Błażej Ciarkowski jest dwukrotnym laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i autorem książek oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych (m.in. „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”, „Miastoprojektanci: łódzcy architekci w czasach PRL-u”). Posiada kilkunastoletnie doświadczenie dydaktyczne, w czasie którego prowadził wykłady i seminaria z zakresu historii sztuki, a także ćwiczenia z rysunku. Jego zaiteresowania badawcze koncentrują się na powojennej architekturze polskiej i światowej. 

 

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE