• Start
  • Wiadomości
  • Las na receptę. Przyjdź na literackie spotkanie z psychiatrą Katarzyną Simonienko. W sobotę

Las na receptę. Przyjdź na literackie spotkanie z psychiatrą Katarzyną Simonienko. W sobotę

Czym są kąpiele leśne i jak się do nich przygotować? Czy da się korzystać z dobrodziejstw natury, kiedy mieszkamy w betonowej dżungli? Na te pytania odpowie Katarzyna Simonienko, lekarz psychiatra i autorka książki „Lasoterapia”, która będzie gościem trzeciego spotkania z cyklu „Przyrodopisanie po polsku”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 31 lipca o godz. 12 w Parku Oliwskim (pod Palmiarnią). 
23.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dr Katarzyna Simonienko od wielu lat związana z Puszczą Białowieską, popularyzuje wiedzę o wywodzących się z Japonii kąpielach leśnych, a swoim pacjentom przepisuje las na receptę
Dr Katarzyna Simonienko od wielu lat związana z Puszczą Białowieską, popularyzuje wiedzę o wywodzących się z Japonii kąpielach leśnych, a swoim pacjentom przepisuje las na receptę
mat. prywatne

 

Dr n. med. Katarzyna Simonienko jest lekarzem psychiatrą, certyfikowanym przewodnikiem kąpieli leśnych oraz przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego. W 2008 roku ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w 2015 zdobyła specjalizację z zakresu psychiatrii, a w 2017 obroniła pracę doktorską z zakresu wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie psychiczne u osób chorych na schizofrenię. 

Jej doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jako lekarz oraz wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny oraz poradnictwie ambulatoryjnym. 

Lekarka jest założycielką Centrum Terapii Lasem, od 2018 r. prowadzi zajęcia z terapii lasem oraz kąpiele leśne w Puszczy Białowieskiej, zajęcia i wykłady poświęcone tej tematyce. Jest również autorką książek: „Lasoterapia”, „Nerwy w las” oraz monografii naukowej „Terapia lasem w badaniach i praktyce”.

Książki dr Simonienko uzupełniają zbiór tak popularnych ostatnio pozycji jak „Duchowe życie zwierząt”, „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena czy „Rzecz o ptakach” Noaha Stryckera - to tytuły, które stały się światowymi bestsellerami i zwróciły oczy milionów czytelników w stronę świata fauny i flory. Tzw. „nature writing” również w Polsce ma się świetnie – i trudno się dziwić, skoro w naszym kraju nie brakuje fascynujących terenów do eksplorowania, a gatunki zwierząt takie jak ryś, wilk czy żubr ponownie zadomowiają się w naszych lasach i puszczach. Książki z tego nurtu coraz częściej są doceniane przez krytyków i nagradzane najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami – wystarczy wspomnieć błyskotliwy tom esejów ornitologicznych „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, uhonorowany Nagrodą Nike Czytelników, czy doskonałą „Drogę 816” Michała Książka, za którą autor zdobył Nagrodę Literacką Gdynia.

W sobotę, 31 lipca o godz. 12 spotkamy się z dr Katarzyną Simonienko w Parku Oliwskim (pod Palmiarnią), aby się zastanowić m.in. czy to prawda, że las pozytywnie wpływa na nasze zdrowie
W sobotę, 31 lipca o godz. 12 spotkamy się z dr Katarzyną Simonienko w Parku Oliwskim (pod Palmiarnią), aby się zastanowić m.in. czy to prawda, że las pozytywnie wpływa na nasze zdrowie
mat. prywatne

 

Spotkanie z dr Katarzyną Simonienko, w ramach cyklu „Przyrodopisanie po polsku”, odbędzie się w sobotę, 31 lipca o godz. 12 w Parku Oliwskim (pod Palmiarnią). 

„Przyrodopisanie po polsku” to cykl spotkań z autorami, którzy swoją miłość do przyrody połączyli z pasją literacką. Organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną wydarzenie jest również odpowiedzią na cieszący się w ostatnim czasie wielką popularnością książkowy trend, który w centrum uwagi stawia naturę i wszystko, co z nią związane. „Przyrodopisanie po polsku” to cykl spotkań z autorami, którzy swoją miłość do przyrody połączyli z pasją literacką. Organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną wydarzenie jest również odpowiedzią na cieszący się w ostatnim czasie wielką popularnością książkowy trend, który w centrum uwagi stawia naturę i wszystko, co z nią związane. 

Dziś, po wielu latach fascynacji życiem w wielkich miastach, w otoczeniu wieżowców, sklepów i bloków, coraz chętniej zwracamy się w stronę tego, co naturalne. Zamiast spaceru do centrum handlowego wybieramy spacer po plaży, zamiast wakacji w tłocznych światowych stolicach – wyciszający pobyt na wsi. Odkrywamy ponownie przyrodę i jej tajemnice, uczymy się rozpoznawać gatunki drzew, szanować każdy skrawek zielonej przestrzeni i odróżniać kruka od gawrona, a wróbla od mazurka. 

A jeśli jeszcze nie wiecie, jak się do tego zabrać – cykl „Przyrodopisanie po polsku” może stać się dla was inspiracją do zmiany myślenia o otaczającym świecie.



WIĘCEJ:

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej