• Start
  • Wiadomości
  • #laczynasgdansk. Gdzie znajdą informacje o pandemii gdańszczanie niepolskojęzyczni? 

#laczynasgdansk. Gdzie znajdą informacje o pandemii gdańszczanie niepolskojęzyczni? 

W trudnych czasach musimy również zadbać o tych mieszkańców Gdańska, którzy pochodzą z innych krajów, a ich polski nie jest wystarczający, aby zrozumieć przekaz płynący z mediów. Ważne dla nich informacje znajdują się m.in. na portalach: gdansk.pl, kampanii społecznej Łączy nas Gdańsk czy na stronie Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek. 
28.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Post dotyczący dodatkowych obostrzeń wprowadzonych przez polski rząd od 25 marca do 11 kwietnia
Post dotyczący dodatkowych obostrzeń wprowadzonych przez polski rząd od 25 marca do 11 kwietnia
mat. FB @laczynasgdansk

 

Czy dojadę do pracy autobusem? Który sklep jest otwarty? Czy mogę wyprowadzić psa lub pójść do apteki? Co zrobić, gdy nie czuję się dobrze? Gdzie znaleźć pomoc psychologiczną? Dziś nawet proste pytania nastręczają trudności. A co, gdy nie znamy dość dobrze języka polskiego? 

Ze statystyk (znajdziesz je w zakładce Gdańsk w liczbach) wynika, że w Gdańsku mieszka 468 158 osób. Zameldowanych jest tutaj również (stan na dzień 31 grudnia 2019 roku), na pobyt czasowy i stały - 7 259 osób z zagranicy. 

Najliczniejszą grupą ze wszystkich imigrantek i imigrantów zamieszkujących w Gdańsku stanowią Ukraińcy (3661 osób), na kolejnych czterech miejscach plasują się Białorusini (925), Rosjanie (527), obywatele Indii (202) oraz Włosi (159). 

Na profilu FB kampanii społecznej Łączy nas Gdańsk znajdują się aktualne wskazówki i informacje - jak postępować w czasach szalejącej pandemii. Tłumaczone są na kilka języków: ukraiński, białoruski, rosyjski, niemiecki, angielski, portugalski/brazylijski, włoski, estoński czy arabski.

Jesteś na profilu promującym wydarzenia, inicjatywy i ludzi, którzy udowadniają, że w dobie podziałów i różnic mogą obok siebie pokojowo koegzystować odmienności" - czytamy na stronie. Akcja, która rozpoczęła się w 2017 roku, dziś ma ważne zadanie do wykonania. 

Znajdziemy tu informacje dotyczące: zamknięcia granic, kwestii pobytu, diagnostyki i leczenia, ograniczenia działalności szkół, urzędów, sklepów, pomocy psychologicznej i prawnej itp.

WIĘCEJ: Gdańscy imigranci gotowi do pomocy - poznaj nową Radę Imigrantów i Imigrantek

Łączy nas Gdańsk zachęca też wolontariuszy do pomagania w tłumaczeniu na obce języki aktualnych informacji na temat koronawirusa. Kontakt przez FB akcji bądź maila: ania.kwasnik@cwii.pl W pilnych sprawach można też do nich napisać.  

Tego rodzaju zbiór informacji, dotyczących postępowania w czasie stanu epidemii znaleźć można również na naszej stronie gdansk.pl .

Więcej informacji na Łączy nas Gdańsk i Gdańska Rada Imigrantów i Imigrantek oraz gdansk.pl


Porozmawiajmy: otwarty dyżur Rady Imigrantek i Imigrantów

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane