• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal “Łączy nas sztuka” - zderzenie artystycznych światów na Dolnym Mieście

Festiwal “Łączy nas sztuka” - zderzenie dwóch artystycznych światów na Dolnym Mieście

Spotkania ze sztuką zawsze są inspirujące i emocjonujące - tym bardziej, jeśli połączą dwa pozornie odległe od siebie światy - profesjonalnych artystów i osób z niepełnosprawnościami - jak zrobili to organizatorzy wystawy w ramach festiwalu artystycznego „Łączy nas sztuka”, którą od 16 do 29 lutego oglądać będzie można w Hotelu Arche Dwór Uphagena. Podczas wernisażu będzie można wylicytować obrazy artystów biorących udział w wystawie.
15.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch mężczyzn i jedna kobieta, są to osoby z niepełnosprawnościami, każde z obrazem w ręku
Od prawej: Anna "Arti" Żmurek, Marcin Stańczuk, Artur Limberger - pracownicy gdańskiego oddziału Fundacji Leny Grochowskiej, których prace będą prezentowane podczas festiwalowej wystawy "Łączy nas sztuka" na Dolnym Mieście
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Czym się zajmuje Fundacja Leny Grochowskiej?

Gdański oddział Fundacji Leny Grochowskiej od ubiegłego roku prowadzi na Dolnym Mieście pracownię ceramiki oraz kawiarnię “toMy”, zatrudniając w sumie 14 osób z niepełnosprawnościami.

W tym gronie jest kilku pasjonatów malarstwa, którzy ze wsparciem swojego pracodawcy, realizują swoje artystyczne działania.

Kawiarnia ToMy - tu ceramika spotyka kawę i razem dają pracę osobom z niepełnosprawnościami

Festiwal “Łączy nas sztuka” w Gdańsku - uczestnicy

Zapraszając do udziału w festiwalu “Łączy nas sztuka” profesjonalnych gdańskich artystów, przedstawicieli grona profesorskiego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, organizatorzy łączą pozornie odległe światy - profesjonalistów i amatorów - odkrywając podobieństwa formalne i tematyczną spójność zestawionych w pary artystów. 

  • Marcin Stańczuk | prof. ASP dr hab. Aleksandra Jadczuk - zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i fotografią
  • Artur Limberger | prof. ASP dr hab. Anna Waligórska - zajmuje się malarstwem ściennym i witrażem
  • Anna "Arti" Żmurek | Przemysław Garczyński - Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką
  • Łukasz Apacki | Maria "Mania" Morawska - pracowniczka Fundacji na stanowisku instruktorki/ absolwentka ASP, pod jej opieką tworzyli artyści z niepełnosprawnościami

Prace wymienionych duetów będą wyeksponowane w budynku Wilk, na dziedzińcu kompleksu Arche Dwór Uphagena w Gdańsku na Dolnym Mieście (ul. Reduta Miś 3).

Wernisaż odbędzie się w piątek, 16 lutego, o godz. 9 -18. 

W programie wydarzenia zaplanowano malarski performance i loterię fantową. Na zakończenie uczestnicy wernisażu będą mogli wylicytować obrazy artystów biorących udział w wystawie. Przychód z aukcji w połowie zasili konto Fundacji, druga połowa trafi zaś do artystów, których obrazy zostaną sprzedane.

młoda kobieta prezentuje swój obraz
Anna "Arti" Żmurek i jedna z jej prac, którą zobaczymy na wystawie festiwalu "Łączy nas sztuka"
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
 
mężczyzna z obrazem
Marcin Stańczuk i jego obraz, który będzie pokazany na wystawie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
mężczyzna z obrazem
Artur Limberger i jego dzieło - jeden z eksponowanych na wystawie obrazów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sztuka profesjonalna powszechnie kojarzy się z dobrym warsztatem, znajomością technik i znajomością historii sztuki. To wszystko sprawia, że artysta profesjonalny świadomie decyduje o tym, co chce przedstawić za pośrednictwem swoich dzieł i w jaki konkretnie sposób. Spodziewamy się, że jest to proces w pełni intelektualny, pozbawiony przypadku (chyba, że zamierzonego) - piszą organizatorzy w zaproszeniu na wystawę. - Sztuka nieprofesjonalna powinna więc powstawać w kontrze: wydaje się być w pełni amatorska, polegać na eksperymentowaniu, bez zbytniej znajomości zasad tworzenia kompozycji, techniki. Zdaje się być przypadkowa, tworzona ad hoc pod wpływem emocji. Wydaje się być prosta w odbiorze, pozostając w cieniu swoich akademickich odpowiedników.

Organizatorzy wierzą, że zderzenie artystycznych światów pokaże, że nie są one aż tak oddalone od siebie i mogą prowadzić dialog, a “każda ze stron tego dyskursu może zyskać nową jakość, wyzwalając w odbiorcach większą wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka”.

Ekspozycję oglądać będzie można do końca lutego br.

Organizatorami Festiwalu Artystycznego „Łączy nas sztuka” są Grupa Arche, Fundacja Leny Grochowskiej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Arche. Festiwal odbył się dotychczas w Łochowie, Warszawie oraz w Częstochowie.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia