Gdańsk i Wilno, czyli przyjaciele. Delegacja stolicy Litwy gości w naszym mieście
- Gdańsk i Wilno łączy bardzo pomyślna współpraca przez ponad 20 lat - powiedział wicemer Andrius Grigonis podczas oficjalnej inauguracji 21. edycji festiwalu „Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024” w Stacji Orunia – placówce Gdańskiego Archipelagu Kultury. Otwarcie odbyło się w piątek, 4 października, a głównym punktem programu była interdyscyplinarna wystawa artystki i aktorki, jednej z najbardziej znanych twórczyń współczesnego litewskiego performansu, Kristiny Švenčionytė.
- Łączy nas wiele rzeczy – między innymi sztuka. Wilno w Gdańsku i dzisiejsza wystawa to doskonały przykład, w jaki sposób możemy komunikować się poprzez sztukę. Nie ma tutaj żadnych granic i podziałów na narodowości. To dobro uniwersalne, ponad podziałami. Dlatego mam nadzieję na dalszą współpracę między Gdańskiem i Wilnem – dzięki temu pokonamy wszystkie przeszkody – dodał wicemer Andrius Grigonis.
- Kochajmy Wilno, kochajmy Litwę, kochajmy Gdańsk - tymi słowami powitał gości dyrektor artystyczny festiwalu, dr Tomasz Snarski. - Przygotowaliśmy przez wszystkie dni festiwalowe moc atrakcji: film, literaturę, muzykę, sztuki wizualne... Zapraszamy na wszystkie te wspaniałe wydarzenia kulturalne. Czesław Miłosz, który także nam dzisiaj patronuje – obchodzimy teraz w Polsce jego rok - równo 90 lat temu ukończył studia prawnicze w Wilnie. Jego postać, to kolejne, co nasze dwa kraje łączy. Cieszę się, że jesteśmy razem, że jest Wilno w Gdańsku. I dziękuję za tę współpracę między sąsiadami.
Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024 do niedzieli. W nowej formule. PROGRAM
Niezwykła instalacja z potłuczonego szkła
„Szczelina” to tytuł wystawy Kristiny Švenčionytė, prezentowanej w Galerii Peron w Stacji Orunia Gak (ul. Dworcowa 9). Jej centralny punkt stanowi niezwykła instalacja „Demo versio”, do której środka wchodzi się, by stanąć w otoczeniu czterech ścian i sufitu zbudowanych z potłuczonego szkła.
- Tytułowa szczelina jest zazwyczaj postrzegana jako coś negatywnego - wada, którą należy naprawić lub uszczelnić. W tej wystawie jednak, szczelina nabiera bardziej pozytywnych znaczeń - samoświadomości i autoanalizy, otwartości na siebie, akceptacji. Również szczelina, jej nieskończona głębia, może stać się symbolem swoistej medytacji, oczyszczenia, katharsis. Poprzez praktykę artystyczną i osobiste doświadczenia, „Szczelina” otwiera przestrzeń pustki, która ujawnia potencjał w bólu, dając wgląd w to, co leży poza nim – opisują kuratorki: Gretė Tvarkūnaitė i Deimantė Česokaitė. - Wystawa zgłębia takie tematy, jak: relacja między obserwatorem a obserwowanym, współgranie rzeczywistości i fikcji, napięcie między rzeczywistością a fantazją, konfrontacja z naiwną nadzieją na komunikację, pustka osobistej straty oraz ciężar wstydu.
Zobacz naszą fotogalerię z 21. edycji festiwalu „Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024”:
Ciekawy program wydarzeń - na wszystkie wstęp wolny
Festiwal „Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024”, organizowany jest od piątku, 4 października, do niedzieli, 6 października. Wydarzenia odbywają się w Kunszcie Wodnym – nowej siedzibie Instytucji Kultury Miejskiej, Stacji Orunia GAK i IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego. Wstęp wolny.
Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024 do niedzieli. W nowej formule. PROGRAM