Jarmark św. Dominika wraca 22 lipca: 760 stoisk handlowych, festyny, liczne atrakcje
W sobotę, 22 lipca, jak co roku na Długim Targu przed Dworem Artusa zebrały się setki gdańszczan i osób odwiedzających nasze miasto, by być świadkami uroczystości otwarcia 763. Jarmarku św. Dominika. Jak na zamówienie pogoda dopisała i słońce wyszło akurat na czas ceremonii, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00.
PROGRAM JARMARKU ŚW. DOMINIKA (1.67 MB, pdf)
Jarmark św. Dominika - nie tylko handel
- Jarmark św. Dominika to wielowiekowa tradycja, która jest jednym z elementów tożsamości Gdańska. Gdańsk to miasto hanzeantyckie, które ukształtował handel - przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która powitała licznie przybyłych na otwarcie imprezy. - To, co jest bardzo ważne w handlu, poza zarobkiem, to spotkanie ludzi. I mam nadzieję, że kolejny Jarmark św. Dominika przyniesie wam wiele ciekawych spotkań z ludźmi, rozmów, wydarzeń kulturalnych, których nie brakuje na jarmarku. Korzystajcie z różnych stref tematycznych, także tych społecznych, gdzie poruszamy ważne sprawy, które nurtują mieszkańców Gdańska, Pomorza i całej Polski. Bawcie się dobrze, handlujcie uczciwie i zostawcie miasto w stanie niepogorszonym, a jeśli się uda, to jeszcze lepszym, i wróćcie tu za rok.
Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika
Podczas uroczystego otwarcia obecni byli przedstawiciele organizatorów, w tym Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Międzynarodowych Targów Gdańskich, oraz inni goście: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz gdańscy radni, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski, senator Bogdan Borusewicz, poseł Piotr Adamowicz i Magdalena Adamowicz, europsłanka, marszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i o. Michał Osek - przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.
- Jarmark św. Dominika to próba zmiany swojego patrzenia na to, co widzimy dookoła. Na te piękne wyroby, które będziemy oglądać, możemy patrzeć jako na twórczość i pasję naszych bliźnich. Życzymy wam pięknego czasu jarmarku, aby był on okazją do poznania się i dzielenia się tym, co mamy - powitał przybyłych o. Michał Osek.
Muzyczny finał i barwna parada
Po przemówieniach odbyło się uroczyste odegranie hejnału Jarmarku, który został skomponowany specjalnie na tę okazję przez związanego z Gdańskiem trębacza i kompozytora Pawła Hulisza. Hejnał, który wybrzmiał z okien Dworu Artusa, co roku liczy sobie tyle nut, ile lat ma wydarzenie - zatem w tym roku miał 763 nuty. Zagrało go 16. trębaczy, z towarzyszeniem carillonu, przy którym tradycyjnie zasiadła miejska carillonistka Monika Kazimierczak.
Po zakończonej muzycznym akcentem ceremonii na przedprożu Dworu Artusa, ulicami miasta ruszyła barwna parada prowadzona przez werblistów z zespołu „Taraban”. Goście Jarmarku tłumnie ruszyli ulicami Starego Miasta na skwer Heweliusza. Była to okazja, by jak co roku spotkać kolorowe postaci, odgrywające scenki rodzajowe i popisujące się swoim kunsztem: Złotego Hermesa (patrona kupców) Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku), postacie alegoryczne, błazenki, kuglarzy, żonglerów, a także postaci, w które wcieliły się grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki.
763. Jarmark św. Dominika potrwa do 13 sierpnia.
Jarmark św. Dominika. Zmieniona organizacja ruchu w Śródmieściu