Kupcy przejęli miasto. Oficjalnie i hucznie otwarto 763. Jarmark św. Dominika

Tłum gdańszczan i miłośników Gdańska zebrał się w sobotnie południe na przedprożu Dworu Artusa i wokół Fontanny Neptuna, by zobaczyć huczne, tradycyjne otwarcie Jarmarku św. Dominika. Podczas wydarzenia prezydent uroczyście przekazała klucz do bram miasta, którym przez trzy tygodnie będą „rządzić” kupcy.
22.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
przekazanie klucza do miasta
Oficjalne przekazanie klucza przez prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz Andrzejowi Bojanowskiemu, prezesowi Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku św. Dominika, odbyło się w sobotę, 22 lipca
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jarmark św. Dominika wraca 22 lipca: 760 stoisk handlowych, festyny, liczne atrakcje

W sobotę, 22 lipca, jak co roku na Długim Targu przed Dworem Artusa zebrały się setki gdańszczan i osób odwiedzających nasze miasto, by być świadkami uroczystości otwarcia 763. Jarmarku św. Dominika. Jak na zamówienie pogoda dopisała i słońce wyszło akurat na czas ceremonii, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00.

PROGRAM JARMARKU ŚW. DOMINIKA (1.67 MB, pdf)

Jarmark św. Dominika - nie tylko handel

- Jarmark św. Dominika to wielowiekowa tradycja, która jest jednym z elementów tożsamości Gdańska. Gdańsk to miasto hanzeantyckie, które ukształtował handel - przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która powitała licznie przybyłych na otwarcie imprezy. - To, co jest bardzo ważne w handlu, poza zarobkiem, to spotkanie ludzi. I mam nadzieję, że kolejny Jarmark św. Dominika przyniesie wam wiele ciekawych spotkań z ludźmi, rozmów, wydarzeń kulturalnych, których nie brakuje na jarmarku. Korzystajcie z różnych stref tematycznych, także tych społecznych, gdzie poruszamy ważne sprawy, które nurtują mieszkańców Gdańska, Pomorza i całej Polski. Bawcie się dobrze, handlujcie uczciwie i zostawcie miasto w stanie niepogorszonym, a jeśli się uda, to jeszcze lepszym, i wróćcie tu za rok.

Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika

człowiek w kostiumie koguta na paradzie, dookoła tłum ludzi
Symbolem Jarmarku św. Dominika od ponad 50. lat jest Karmazynowy Kogut - dlatego i on był obecny podczas uroczystego otwarcia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli przedstawiciele organizatorów, w tym Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Międzynarodowych Targów Gdańskich, oraz inni goście: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz gdańscy radni, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski, senator Bogdan Borusewicz, poseł Piotr Adamowicz i Magdalena Adamowicz, europsłanka, marszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i o. Michał Osek - przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.

mapa graficzna
Plan Jarmarku św. Dominika
źródło: MTG

- Jarmark św. Dominika to próba zmiany swojego patrzenia na to, co widzimy dookoła. Na te piękne wyroby, które będziemy oglądać, możemy patrzeć jako na twórczość i pasję naszych bliźnich. Życzymy wam pięknego czasu jarmarku, aby był on okazją do poznania się i dzielenia się tym, co mamy - powitał przybyłych o. Michał Osek.

umalowane i ubrane na złoto postaci podczas parady, dookoła tłum ludzi
Po przemówieniach ulicami Starego Miasta ruszyła barwna parada, z udziałem m.in. Hermesa - boga handlu z greckiej mitologii
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Muzyczny finał i barwna parada

Po przemówieniach odbyło się uroczyste odegranie hejnału Jarmarku, który został skomponowany specjalnie na tę okazję przez związanego z Gdańskiem trębacza i kompozytora Pawła Hulisza. Hejnał, który wybrzmiał z okien Dworu Artusa, co roku liczy sobie tyle nut, ile lat ma wydarzenie - zatem w tym roku miał 763 nuty. Zagrało go 16. trębaczy, z towarzyszeniem carillonu, przy którym tradycyjnie zasiadła miejska carillonistka Monika Kazimierczak.

parada, na pierwszym planie człowiek w przebraniu koguta, dookoła tłum ludzi
W ceremonii otwarcia i paradzie udział wziął tłum przechodniów - niektórzy dołączali do kolorowego wydarzenia po drodze
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Po zakończonej muzycznym akcentem ceremonii na przedprożu Dworu Artusa, ulicami miasta ruszyła barwna parada prowadzona przez werblistów z zespołu „Taraban”. Goście Jarmarku tłumnie ruszyli ulicami Starego Miasta na skwer Heweliusza. Była to okazja, by jak co roku spotkać kolorowe postaci, odgrywające scenki rodzajowe i popisujące się swoim kunsztem: Złotego Hermesa (patrona kupców) Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku), postacie alegoryczne, błazenki, kuglarzy, żonglerów, a także postaci, w które wcieliły się grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki.

763. Jarmark św. Dominika potrwa do 13 sierpnia.

Jarmark św. Dominika. Zmieniona organizacja ruchu w Śródmieściu

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu