Kunszt Wodny otwiera się w następny weekend. W programie widowisko, warsztaty, koncerty, filmy, spacery 

Długo wyczekiwane otwarcie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej w Kunszcie Wodnym przy Targu Rakowym 11 potrwa cały weekend - odbędzie się od piątku do niedzieli, 22-24 września. W programie znajdziemy taneczne widowisko, warsztaty, koncerty, filmy, spacery tematyczne, śniadanie z artystami i zabawę taneczną. Wstęp wolny, na część wydarzeń obowiązują wcześniejsze zapisy.
14.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
krótkowłosa kobieta na scenie, śpiewa do mikrofonu
„Wodowanie” nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej potrwa trzy dni, a rozpocznie się już 22 września. W programie m.in. koncert z Natalią Przybysz (na zdjęciu) i Pauliną Przybysz
fot. Michał Murawski

Dom Literatury - konsultacje społeczne do środy, 20 września. Wypełnij ankietę

- Zapraszam do odkrywania Kunsztu Wodnego - nowego miejsca na kulturalnej mapie naszego miasta. Przez cały weekend, od 22 do 24 września, zaplanowano wiele atrakcji i wydarzeń współtworzonych także przez lokalnych artystów - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie, ponieważ filozofia działania Instytutu Kultury Miejskiej to współpraca: z mieszkańcami i mieszkankami, a także ze środowiskiem twórców. Do zobaczenia w IKM, do zobaczenia w Kunszcie Wodnym! 

W piątek m.in. taneczne widowisko

W piątkowym programie trzydniowego otwarcia nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej w Kunszcie Wodnym przy Targu Rakowym 11 znajduje się widowisko w choreografii Kasi Wolińskiej z udziałem lokalnych tancerzy i tancerek, instalacja wizualno-dźwiękowa na fasadzie i wewnątrz budynku zaprojektowana przez kolektyw artystyczny IP Group (Jakub Lech, Bogumił Misala, Dominika Kluszczyk) z Anną Haudek, Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri - duet artystyczny z Barem Wodnym oferującym kompozycję smakową z gdańskich wód, a także występ didżejski i finałowa zabawa taneczna. 

Tancerze i tancerki, którzy stworzą widowisko do choreografii Katarzyny Wolińskiej, zostali wybrani w otwartym naborze organizowanym przez IKM w ramach programu Przestrzenie Sztuki Gdańsk. W artystycznej części wydarzenia zobaczymy Ludwigę Andruszkiewicz, Darię Bogdanowicz, Katarzynę Chmielewską, Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, Tatianę Dziewanowską, Wioletę Fiuk, Artura Grabarczyka, Agatę Gregorkiewicz, Magdę Jędrę, Różę Kołodę, Natalię Murawską, Joannę Nadrowską, Kalinę Porazińską, Patrycję Ruszkowską, Annę Steller, Katarzynę Ustowską-Gmerek, Zofię Wieteskę, Annę Zglenicką, a także Hanę Umedę.

Widowisko choreograficzne realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej. Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym.

Mikołaj Grynberg gościem V Gdańskich Targów Książki

dwie młode kobiety pozują do zdjęcia z kubeczkami
Bar Wodny to projekt duetu Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri, który zaoferuje unikatową gdańska wodną kompozycję smakową
fot. Bogna Kociumbas-Kos

W sobotę nietypowe śniadanie...

Sobotnie i niedzielne wydarzenia będą pokazywać przekrój działalności Instytutu Kultury Miejskiej i zapowiadać program instytucji w nowym miejscu.

Sobotę rozpocznie śniadanie z artystami tworzącymi zaimprowizowany w sercu budynku Bar Wodny. Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri oferować będą wodę pochodzącą z różnych części Gdańska. Najcenniejszą pozycją wodnego menu będzie unikatowa gdańska wodna kompozycja smakowa stworzona przez artystów we współpracy z ekspertami. Odwiedzający otrzymają butelki wodnego eliksiru, do którego etykiety zaprojektowali trójmiejscy twórcy: Kamil Kak, Alina Mielnik i Karol Polak.

Bar Wodny realizowany jest w ramach projektu Laboratorium badań nad szczęściem, życie po komofortocenie Goethe-Institut, Fundacji Bęc Zmiana, Zentrum für Kunst und Urbanisik (Berlin), przy wsparciu m.st. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z instytucjami, takimi jak Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury), Galeria Arsenał w Białymstoku.

...i liczne inne atrakcje

Od sobotniego rana do wczesnego popołudnia po Kunszcie Wodnym i okolicach zaplanowano kilka tematycznych spacerów. Z Aleksandrą Szymańską, dyrektorką IKM, dotyczący założeń i planów działań w nowej siedzibie (tłumaczenie na PJM). Anną Mituś i Natalią Cyrzan dotyczący programu artystycznego IKM. Anną Perz i Łukaszem Darskim na temat historii Targu Siennego i Rakowego (tłumaczenie na PJM), przyrodniczo-ornitologiczny z Włodzimierzem Chojnackim i Jakubem Typiakiem.

Wczesnym popołudniem w sobotę nastąpi natomiast otwarcie instalacji dźwiękowej Marcina Dymitera „Linie i fale”. Umieszczona tuż nad Radunią, która przepływa przez budynek Kunsztu Wodnego, zaprezentuje przechodzącym przez nią osobom szum Raduni na różnych jej etapach. Następnie w kinie IKM zobaczymy gdańską produkcję „Genius Loci” – film w reżyserii Macieja Jarczyńskiego, wyprodukowany przez Piotra Gładkowskiego. Po pokazie porozmawiamy z twórcami filmu.

A po południu 23 września odbędzie się pierwsza z cyklu Rozmów o stanie świata z udziałem Stefana Chwina, Małgorzaty Lebdy, Magdaleny Kicińskiej, Dariusza Rosiaka i Tomasza Stawiszyńskiego, którą poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Porozmawiają o tym, gdzie jesteśmy jako ludzie, społeczeństwo i świat oraz dokąd zaprowadzą nas zmiany. Jak wpłyną na relacje między ludźmi, na miejsce człowieka w świecie, na wartości, postrzeganie wolności, solidarności społecznej. Jakie książki i idee mogą być dobrymi przewodnikami w tym trudnym czasie zmian i kryzysów.

Wieczorem IKM zaprasza z kolei na koncert prowadzonego przez Kamila Patera zespołu Wodecki Twist Sweet ‘90s z Natalią Przybysz i Pauliną Przybysz, wokalistami: Wiktorem Dydułą, Piotrem Odoszewskim, Dawidem Tyszkowskim i Wiktorem Waligórą oraz muzykami: Michałem Ciesielskim, Hubertem Pilarskim, Anną Prokopczuk-Kwapniewską, Andrzejem Rękasem, Kubą Staruszkiewiczem, Olem Walickim, Michałem Wandzilakiem i Tomaszem Ziętkiem. 

Najlepsze polskie zdjęcia prasowe do obejrzenia w Gdańsku - wystawa Grand Press Photo 2023

czterech mężczyzn w czerwonych koszulkach sportowych, siedzą na zewnątrz
Krakowski zespół Czereśnie 24 września zagra koncert dla dzieci
mat. artystów

Niedziela dla rodzin z dziećmi

Niedzielny program otworzą poranek filmowy, warsztaty literackie z Sherlockiem Holmesem i taneczno-ruchowe Roztańczone Rodziny. Młodych czytelników i czytelniczki zapraszamy na spotkanie z Weroniką Ancerowicz, autorką książek „Mój kumpel jest dziewczyną”, „Maybe you”. Po południu odbędzie się koncert ukochanego przez dzieci zespołu Czereśnie.

Przez cały weekend

Przez cały weekend otwarcia dostępna będzie bezpłatnie makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. W niedzielę zaplanowano również warsztaty rodzinne „Co to jest Kunszt Wodny?”. W sobotę i niedzielę odbędzie się także wydarzenie „Zobaczmy poezję”, czyli wiersze poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz z projektu Versopolis zwizualizowane przez sztuczną inteligencję.  Zajrzymy ponadto do sal warsztatowych, w których prezentowana będzie instalacja IP Group „Transforma” oraz wideo „Falling Free” w reżyserii Jakuba Wittchena, a także wychylimy się w przeszłość, patrząc z balkonu z widokiem na Wały Jagiellońskie na budynek LOT-u sprzed 100 i 50 lat odtworzony w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

plakat ze zdjęciem budynku
mat. organizatora

Jak dotrzeć do nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej?

Budynek Kunsztu Wodnego znajduje się naprzeciwko Forum Gdańsk, przy Targu Rakowym 11. Dojedziemy tu tramwajem, SKM i autobusem czy rowerem. Z balkonu siedziby IKM rozpościera się widok na panoramę Głównego Miasta, Bramę Wyżynną, Katownię, wieże Ratusza i kościoła Mariackiego.

Na większość wydarzeń, w tym piątkowe artystyczne otwarcie, wstęp jest wolny. Na warsztaty, koncerty, filmy i spacery obowiązują zapisy (bezpłatne wejściówki). Zapisy dostępne są od 14 września od godz. 11.00 na stronie: www.bilety.ikm.gda.pl.

Szczegółowy program i informacje na stronie: www.ikm.gda.pl.

Dzieła sztuki współczesnej poszukiwane. Na zakup Miasto przygotowano 300 tys. złotych

Oprac. AO

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic