• Start
  • Wiadomości
  • Kultura w żółtej strefie. Jeszcze mniej osób na seansach, odwołane spektakle 

Kultura w żółtej strefie. Jeszcze mniej osób na seansach, odwołane spektakle 

Zamiast stu, 25 osób na seansach, zwiększony jeszcze bardziej dystans społeczny, obowiązujące maseczki i dezynfekcja rąk - do znanych już zasad dodano nowe obostrzenia, które wchodzą w życie w sobotę, 3 października. To w związku z wydanym 30 września przez Radę Ministrów rozporządzeniem o włączenie Gdańska do strefy żółtej. Jak teraz będą działać instytucje kultury?  
01.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łysy mężczyzna w błękitnej koszuli, w maseczce, siedzi na czerwonym fotelu teatralnym
Maseczki podczas kinowych seansów czy teatralnych spektakli to już standard. Ale nowością jest tylko 25 procent osób na sali

 

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, 1 października 2020 r., o najwyższej od początku wybuchu pandemii, liczbie zachorowań w kraju. Gdańsk znalazł się w tzw. żółtej strefie, wraz z innymi powiatami województwa pomorskiego: bytowskim, gdańskim, kościerskim, nowodworskim, puckim, słupskim i wejherowskim. Sopot i powiat kartuski włączono do strefy czerwonej. A to oznacza, że od soboty 3 października, obowiązują nas dodatkowe ograniczenia.

Jako uczestnicy wydarzeń kulturalnych do pewnych niedogodności związanych z większą niż zwykle ostrożnością i prewencją sanitarną zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W teatrach czy kinach studyjnych szatnie od dawna są nieczynne, a miejsca na sali oznaczone. Należy dezynfekować ręce przy wejściu, nie zdejmować maseczek nawet podczas seansów i zachowywać dystans - w foyer czy kolejce do kas. Przed wejściem na spektakl trzeba wypełnić formularz kontaktowy. Teraz dochodzą nowe obostrzenia.

W strefie żółtej zwiększa się jeszcze bardziej dystans społeczny. Na targach, wystawach, kongresach czy konferencjach znajdować się może jedna osoba na 4 m kw. W siłowniach - jedna osoba na 7 m kw, ale już na imprezach rodzinnych może bawić się 100 osób. Za to kinowe seanse i spektakle oglądać będziemy w “komfortowych” warunkach - na widowni zasiądzie zaledwie 25 proc. publiczności, co oznacza na przykład, że w Malarni, jednej ze scen Teatru Wybrzeże, dysponującej 100 miejscami - przedstawienie obejrzy jednorazowo 25 osób.  

Dyrektorzy placówek kulturalnych, już w czwartek podejmowali decyzje, dostosowujące funkcjonowanie instytucji do obowiązujących przepisów. 

- W związku z ograniczeniami w strefie żółtej, żadna z zaplanowanych imprez nie została odwołana, a zasady uczestnictwa w imprezach Klubu Żak zostaną dostosowane do obowiązujących ograniczeń - mówi Magdalena Renk, dyrektor Klubu Żak. - Liczba widzów uczestniczących w seansach filmowych zostaje ograniczona do 37 osób, w koncertach i przedstawieniach do 50 osób, w spektaklach tanecznych do 25 osób. Seans filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”, zaplanowany na sobotę, 3 października na godz.10, odbędzie się zgodnie z planem dla połowy osób, które nabyły bilety. Dla drugiej połowy zorganizowano dodatkowy seans w niedzielę 4 października, o godz. 13. Nie są też organizowane wernisaże.

Instytut Kultury Miejskiej wiele zaplanowanych wydarzeń realizuje w internecie, bo liczba uczestników na wydarzeniach wciąż jest zmniejszana.
- Otrzymaliśmy wiadomość o żółtej strefie i działamy tak, aby się dostosować - informuje Marta Bańka z IKM. - Nasze wydarzenia organizujemy już od jakiegoś czasu hybrydowo. Na przykład spotkania Otwartego IKM są transmitowane online, bo na żywo mogło do tej pory przyjść 15 osób. Teraz przyjdzie tylko siedem. W planach mieliśmy też koncert wsparcia dla Białorusi. Do wczoraj mogliśmy to zrobić w klubie muzycznym “Drizzly Grizzly”, ale teraz myślimy nad nowym miejscem. Może zdecydujemy się na dwa koncerty, ponieważ obowiązuje nas 25 proc. publiczności.

W niełatwej sytuacji znalazł się Miejski Teatr Miniatura. Po obowiązującym na wiosnę lockdownie, pracę “pełną parą” teatr rozpoczął we wrześniu. Na najbliższą sobotę zaplanowana jest długo wyczekiwana premiera „Akademii pana Kleksa”.

- Jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę dostępnych miejsc na widowni do 75 - mówi Agnieszka Kochanowska z Miejskiego Teatru Miniatura. - Od poniedziałku, 6 października, wyłączamy ze sprzedaży rzędy od 1 do 4 oraz 15. Bardzo przepraszamy za utrudnienia.


Covid-19 w Operze Bałtyckiej. Premiera “Fidelia” przełożona na 23 października 2020


Opera Bałtycka doświadczyła już kilka dni temu boleśnie koronawirusowej rzeczywistości. Pierwsza premiera po otwarciu, “Wehikuł czasu”, odbyła się jeszcze bez problemów - 21 sierpnia 2020 r., ale już druga - „Fidelio” Beethovena - zaplanowana na 3 października, musiała zostać przeniesiona na późniejszy termin z powodu choroby jednego z artystów.

- Priorytetem artystycznym jest dla nas wystawienie premiery „Fidelio”, przełożonej na 23 października 2020 - tłumaczy Anna Niwińska, kierowniczka sekcji promocji Opery Bałtyckiej w Gdańsku. - W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, publiczności i artystów, zdecydowaliśmy o odwołaniu spektakli: „Sen nocy letniej” (9–11 października), „Don Bucefalo” (17–18 października), Opera? Si! (17 października) oraz wszystkich wydarzeń edukacyjnych do końca października. Jesteśmy przekonani o słuszności tego zapobiegawczego działania, mamy ogromną nadzieję, że dzięki temu bezpiecznie spotkamy się 23 października, na premierze „Fidelio” Ludwiga van Beethovena. Osoby posiadające bilety na odwołane spektakle proszone są o kontakt z Biurem Obsługi Widzów w celu zmiany rezerwacji lub zwrotu biletu.

Teatr Wybrzeże, do którego należy też Scena Kameralna w Sopocie, już 28 września odwołał tam prezentację “Seansu” planowaną tam na 1 i 2 października. Teraz informuje o kolejnych zmianach.
- W związku z wprowadzeniem w Sopocie czerwonej strefy epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni odwołać prezentacje “Fedry” z 8, 10 i 11 października - mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże. - Widzowie mogą uzyskać zwrot pieniędzy za niewykorzystane bilety w kasach teatru. Informujemy również, że z powodu wejścia Gdańska do żółtej strefy epidemiologicznej wprowadzamy ograniczenia widowni do 25 proc. na następujące prezentacje spektakli na gdańskich scenach: “Śmierć Iwana Iljicza” i “Kordian” z 3 i 4 października.

W najbliższych dniach okaże się też, że cześć już sprzedanych biletów straci ważność, z powodu zmniejszenia limitów osób na widowni. Będzie można przyjść na spektakl w innym terminie lub zwrócić bilet.

- Kto kupił bilety w pierwszej kolejności będzie mógł je wykorzystać, pozostałe osoby mogą spodziewać się telefonu z kasy - tłumaczy Weronika Łucyk z TW.

- Zwroty biletów zakupionych drogą internetową dokonywane będą automatycznie na konto, z którego dokonano płatności - dodaje Kwiatkowski. - Zwroty biletów zakupionych w kasach mogą być dokonywane drogą mailową. Wystarczy wysłać na adres bilety@teatrwybrzeze.pl zdjęcia lub skany biletów oraz paragonu, a w treści maila podać numer konta. Dodatkowo w treść maila wpisać należy zapis o Polityce prywatności, który znajdziecie Państwo pod adresem https://www.teatrwybrzeze.pl/rezerwacje/. 

Z pracownikami kasy Teatru Wybrzeże można się kontaktować mailowo (bilety@teatrwybrzeze.pl), za pomocą czatu na stronie internetowej teatru oraz telefonicznie (śr-nd) 58 551 50 40 (wt-nd) 519 155 636.




TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Biało-czerwona na Dworze Artusa