Pomorski Inkubator Kultury Gdańsk (ul. Juliusza Słowackiego 21, drugie piętro), pod hasłem „Art is my weapon!” organizuje dwie indywidualne wystawy, zatytułowane „Poza miastem” i „Wolność”, prezentujące malarstwo i rysunek pochodzących z Ukrainy artystów Milany Chyżawskiej i Denisa Chyżawskiego. W Gdańsku oboje studiują malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych.
- Ona wrażliwa i stonowana, na kilku metrach kwadratowych płótna oddaje się malarstwu szczęśliwych czasów wśród traw i łąk. Tęskni za domem. On walczący o sztukę, o człowieka-artystę wszystkimi siłami - opisuje Marzena Gawrysiak - dyrektor artystyczna PIK, kuratorka wystaw Mileny i Denisa Chyżawskich. - Wystawa w Pomorskim Inkubatorze Kultury może stanowić dla młodych artystów przełom twórczy. Stajemy przed obrazami studentów, bardzo młodych artystów, których czekają zupełnie nowe zadania: przeżyć wojnę. Przeżyć niepewność, strach o najbliższych, długie chwile niepokoju. Wierzymy, że również chwile radości, gdy ich walka będzie zwycięska. Milana i Denis to ludzie, którym dziś oddajemy przestrzeń: my art is my weapon.
O artystach:
Milana Chyżawska - pochodzi z Ukrainy, w 2014 roku przeprowadziła się do Polski. Od 2018 roku studiuje malarstwo w ASP w Gdańsku. W Gdańsku mieszka i maluje, realizuje też różne artystyczne projekty na terenie Trójmiasta i okolic. Udział w interdyscyplinarnym spotkaniu artystycznym Rozstaje 2021 w Gorajcu, wystawy indywidualne: Palast Galerie w Berlinie, Teatr w Oknie podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, liczne wystawy zbiorowe w Polsce. Wspólnie z mężem Denisem Chyżawskim tworzą murale, np. rekordowy mural w porcie Władysławowa: „Historia w morzu rozpoczęta - na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem we Władysławowie”.
- Zawsze zachwycałam się kolorami otaczającego mnie świata. Ten zachwyt znalazł swoje odbicie w malowaniu. Cały świat jest jak malarska paleta - opisuje swoją twórczość artystka. - W swojej twórczości wykorzystuję farby olejne, one najbardziej przekazują moją wizję. Odkrywam rysunek jako formę wyrazu mojej twórczości, lubię zgubić się między kreskami. Tam jest przytulnie i spokojnie. Natomiast malarstwo daje mi energię, dynamikę i ...niepokój. Obecnie badam różne zestawienia barw. Dążę do precyzji i harmonii w kolorach. Staram się je znaleźć tam, gdzie są najmniej widoczne. Zagłębiam się w cienie, zagłębiam się w światło i skrywane tajemnice. Spokój znajduję w formie koła. Idę wówczas ścieżkami wśród przyrody i harmonii, w które niespodziewanie włamują się ostre światło i głębokie cienie. Tu wiąże się pajęczyna myśli.
Denis Chyżawski - od 2018 student malarstwa w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawy indywidualne: w Berlinie w Palast Galerie, Teatr w Oknie, podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
- Uwielbiam malować: stwarzać własną rzeczywistość oraz malować z natury. Moja praca twórcza jest nastawiona na eksplorację tego, co podświadome. Próbuję odnaleźć porządek w chaosie - opisuje artysta. - Inspiruję się patternami z natury i szukam połączeń, które pozwalają na oddanie jej piękna. Interesuje mnie nawarstwianie i przenikanie różnorodnych kształtów i kolorów w harmoniczny sposób. Niezwykle cenny i ważny dla mnie jest moment, w którym mogę oderwać się od rzeczywistości i skupić się na rzeczach, które są ponad czasem i codziennością. Otwieram umysł na nowe kompozycje. Dla mnie jako artysty satysfakcjonujący jest efekt, kiedy patrzący na mój obraz człowiek - oprócz przyjemnego estetycznego doświadczenia - rozpoczyna dialog ze swoja duszą oraz gdy obraz przy pomocy klasycznych narzędzi kompozycji: kreski, koloru, przekazu oprócz roli dekorowania przyczynia się do kształtowania kultury i dobra ludzkości.
Obie wystawy prezentowane są w PIK od 15 marca do 29 kwietnia. Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku: w godzinach 12:00-17:00, oraz w soboty: w godzinach 12:00-16:00. Wstęp wolny.
Cinema1 (Gdańsk, ul. Franciszka Schuberta 102A, poziom 1) zaprasza dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami na bezpłatne pokazy filmu „Kosmiczny mecz: Nowa era” z ukraińskim dubbingiem, w sobotę i niedzielę, 19 i 20 marca. Безкоштовні покази для дітей КОСМІЧНИЙ ДЖЕМ: НОВІ ЛЕГЕНДИ з українським дубляжем 19.03, 20.03.
W filmie familijnym „Kosmiczny mecz: Nowa era” mistrz NBA i światowa ikona LeBron James przeżywa fantastyczną przygodę u boku nieśmiertelnego bohatera Looney Tunes Królika Bugsa w aktorskim filmie z elementami animacji. Obraz stworzyli reżyser Malcolm D. Lee. i prekursorska ekipa filmowa, z Ryanem Cooglerem i Maverickiem Carterem na czele.
Widzów czeka pobudzająca do wewnętrznej przemiany podróż i szalone połączenie dwóch światów pokazujące, do czego zdolni są niektórzy rodzice, żeby znaleźć wspólny język z dziećmi. LeBron i jego młodszy syn Dom zostają uwięzieni w przestrzeni cyfrowej przez zbuntowaną sztuczną inteligencję. Sportowiec musi bezpiecznie wrócić z synem do domu, prowadząc Bugsa, Lolę i całą paczkę notorycznie niezdyscyplinowanych bohaterów Looney Tunes do zwycięstwa na koszykarskim parkiecie z drużyną cyfrowych mistrzów, stworzonych przez sztuczny umysł.
Początek seansu o godzinie 9:30. Wstęp wolny.
Koncert charytatywny „Pomorscy Artyści dla Ukrainy” odbędzie się w niedzielę 20, marca, w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku. W trakcie koncertu odbędzie się aukcja dzieł sztuki oraz zbiórka datków na rzecz mieszkańców Ukrainy.
W programie m.in.: utwory M. Skoryka, S. Moniuszko, A. Kurylewicza, G. Verdiego, E. Morricone, W. Kilara, M. Mierzejewskiego, P. Mazura, covery znanych przebojów Michaela Jacksona, Emmy Chapplin, zespołu Europe oraz ludowe dumki ukraińskie.
Wystąpią:
- Cappella Gedanensis pod kierownictwem Katarzyny Kowacz;
- zespół Switch Mode;
- solo vocal - Klaudia Trzasko;
- gitara, vocal - Valeriy Filipov.
Prowadzenie koncertu - Krzysztof Dąbrowski.
Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
W niedzielę, 20 marca, w klubie Parlament (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) odbędzie się koncert charytatywny pod hasłem „Razem dla Ukrainy/Разом для України”. Wystąpią: The Ukrainian Folk, Hanna, Lipali, Nr90 oraz Babsztyl.
- Poruszeni wojną w Ukrainie pragniemy pokazać naszą solidarność i wsparcie dla narodu ukraińskiego. Dlatego zapraszamy na koncert charytatywny „Razem dla Ukrainy/Разом для України”, z którego dochód będzie przeznaczony na pomoc dla naszych przyjaciół w Ukrainie w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej. Dochód wesprze: www.pah.org.pl. Dodatkowo Klub Parlament przeznaczy 5zł z każdego Drinka/Napoju na dodatkowe wsparcie - zapraszają organizatorzy.
- 17:00 - Otwarcie drzwi
- 18:00 - Start koncertów
Bilet cegiełki: 50/70/100 PLN - kupujesz, za ile czujesz
O artystach:
Nr90
nr90 to zespół złożony z trójmiejskich i lwowskich muzyków. W zespole grają: Kseniya (klawisze, wokal), Adam (perkusja), Łukasz (bas) i Maciej (gitara). Twórczość grupy płynnie manewruje między lekkimi i przyjemnymi melodiami, a niepokojem czy nostalgią, oferując szerokie spektrum brzmieniowe i emocjonalne. Autorskie kompozycje można śmiało podciągnąć pod gatunki takie jak art-pop, indie oraz alternative rock. W obecnym składzie zespół debiutował pod nazwą Rybońka pod koniec 2020 roku, będąc jednym z wykonawców koncertu podczas gdańskiego festiwalu JarmaRock Fest.
Babsztyl
Zespół powstał w 1977 roku. Udział w festiwalach i przeglądach studenckich zaowocował wkrótce dużą popularnością zespołu. W 1980 roku grupa wystąpiła na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Żywiołowo i spontanicznie wykonana interpretacja piosenki „W siną dal” rozkołysała opolski amfiteatr. Efektem tego sukcesu była płyta nagrana dla Polskich Nagrań pt. „Szykuj się bracie”. Babsztyl ma wierną publiczność związaną z Piknikiem Country w Mrągowie, gdzie wielokrotnie był gwiazdą. Po kilkuletniej przerwie zespół wznowił działalność. Brał udział w programach TVP: „Wideoteka dorosłego Człowieka”, „Od przedszkola do Opola” czy „Szansa na sukces”, „The Voice of Poland” czy polsatowskim „Must Be The Music”, udowadniając, że repertuar Babsztyla bliski jest zarówno najmłodszym, jak i dorosłym odbiorcom muzyki. Muzyka zespołu utrzymana jest w konwencji pop rock i country.
Hanna
Polsko-ukraińska grupa muzyczna założona przez wokalistkę i kompozytorkę Hannę Tiekuczewą. Tworzona przez nich muzyka przeplata melancholijne melodie, motywy etniczne, elektroniczne brzmienia, wszystko to podkreślone solidną dawką przesterowanych gitar, potężnym wokalem oraz tekstami pisanymi z głębi duszy. Zespół debiutował w 2020 roku podczas 44. Jarmarock Fest w Gdańsku, a w październiku 2021 roku na światło dzienne wyszedł pierwszy singel - „Modlitwa”.
The Ukrainian Folk
Grupa powstała w 1990 roku we Lwowie (wcześniej funkcjonowała pod nazwą Ruch). Repertuar to ukraińskie utwory ludowe we własnej aranżacji oraz autorskie kompozycje. Zespół wydał kilka płyt: „Ne zabuwaj” (2011), „15 lat minęło” (2005), „Mriji” (2010), „Za potokom” (2019). Brał udział w programie muzycznym „Must be the music”, wielokrotnie gościł też w programach telewizyjnych. Zagrał ponadto na przystanku Woodstock, i od lat muzycy zespołu wspierają WOŚP. Koncertowali w Niemczech, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Czechach i Ukrainie.
Lipali
Zespół powstał w 2000 roku na bazie solowego projektu Tomka Lipy Lipnickiego, rok po rozpadzie legendarnej grupy Illusion. W 2003 roku dołączyli do niego Adrian Qlos Kulik i Łukasz Luk Jeleniewski. Jako trio nagrali cztery studyjne albumy: „Pi”, „Bloo”, „Trio”, „3850”. Wybrzmiały na nich takie hity, jak „Upadam”, „Popioły” czy „Jeżozwierz”. Po ponad dekadzie do zespołu dołączył Roman Bereźnicki i w tak poszerzonym składzie panowie pracowali nad krążkiem „Fasady”, który ukazał się pod koniec 2015 roku. Lipali 13 razy był nominowany do Fryderyka, dwukrotnie zdobywając statuetkę w kategorii „wokalista roku”. Pod koniec grudnia 2012 roku utwór „Najgroźniejsze zwierzę świata” stał się oficjalną piosenką 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W niedzielę, 20 marca, w Europejskim Centrum Solidarności Gdańsk (pl. Solidarności 1) odbywa się drugie (z trzech) spotkanie Grupy wsparcia dla osób poszkodowanych wojną w Ukrainie. To zaproszenie dla gości z Ukrainy, ludzi, którzy uciekli przed wojną, doświadczyli silnego stresu, czują smutek i bezradność, i martwią się o bliskich. Spotkania będą się odbywały w językach ukraińskim i polskim. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej.
- Tworzymy grupę wsparcia dla osób, które borykają się z emocjami towarzyszącymi wojnie i wszystkiemu, co ona ze sobą niesie - mówi Ludmila Poliakova, psycholożka ze Lwowa, która jest pomysłodawczynią powstania tej grupy i poprowadzi spotkania. - W takim momencie człowiek powinien przede wszystkim zadbać o siebie, żeby móc stać się oparciem dla dzieci i swoich bliskich, którzy zostali w kraju.
Co ważne nie jest to grupa terapeutyczna, ale grupa wsparcia. Ma charakter otwarty i można dołączyć w dowolnym momencie. Skierowana jest przede wszystkim do uciekających przed wojną Ukrainek i Ukraińców, ale też do wszystkich osób, które czują się w jakikolwiek sposób emocjonalnie poszkodowane przez wojnę
- Nie tworzymy barier językowych, ani narodowościowych. Każdy będzie czuł się dobrze, a największą siłą takiej grupy jest interakcja pomiędzy uczestnikami i wzajemne zrozumienie dla doświadczanych emocji - mówi Anna Jarząbek, także psycholożka, która wspiera przedsięwzięcie.
Prowadzące:
Anna Jarząbek - psycholożka, certyfikowana specjalistka terapii uzależnień. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Udziela pomocy psychologicznej osobom dotkniętym przemocą w rodzinie i współuzależnionym, w zakresie konsultacji, interwencji oraz psychoterapii.
Ludmila Poliakova - Psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie Gestalt. Ukończyła studia na Lwowskim Uniwersytecie Państwowym. Pracuje z dziećmi i rodzicami, osobami uzależnionymi i współuzależnionymi oraz ludźmi w sytuacji kryzysowej i z zespołem stresu pourazowego.
- terminy | 13, 20, 27 marca 2022, niedziele, godz. 17.00-19.00
- miejsce | ECS, przestrzeń Solidarność Codziennie, 3 piętro, sala 3.35 (wychodząc z windy trzeba się kierować na prawo)
- język | ukraiński, polski
- wstęp wolny
ГРУПA ПІДТРИМКИ ЖЕРТВ ВІЙНИ В УКРАЇНІ | зустрічі
- дата | 13, 20, 27 березня, неділя, год. 17.00-19.00
- місце | ЄЦС, приміщення Solidarność Codziennie, 3 поверх, кімната 3.35
- мова | українська, польська
- вхід | вільний
Ти втік від війни? Переживаєш сильний стрес та відчуваєш себе безпорадним і засмученим? Переживаєш за своїх близьких, які залишилися вдома? - якщо відповіси ствердно хоча б на одне з цих запитань, приходь на зустріч. Організатор групи підтримки - Асоціація практиків соціальної профілактики, яка діє з 2015 року.
ВЕДУЧІ:
Анна Ярзомбек - Психологиня, сертифікована фахівчиня з терапії наркоманії. Випускниця Гданського університету. Надає психологічну допомогу постраждалим від домашнього насильства та співзалежним у сфері консультацій, втручань та психотерапії.
Людмила Полякова - Психологиня, гештальт-психотерапевтка. Закінчила Львівський державний університет. Працює з дітьми та батьками, наркоманами та співзалежними, а також людьми, які перебувають у кризових ситуаціях та з посттравматичним стресовим розладом.
Na bezpłatne pokazy filmowe z ukraińskim dubbingiem, podczas których można zobaczyć bajkę „Nasze magiczne Encanto” przez cały weekend - od piątku, 18 marca, i w tygodniu - do czwartku, 24 marca, zaprasza sieć kin Multikino (Gdańsk, al. Zwycięstwa 14; Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 63).
To opowieść o niezwykłej rodzinie Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście - w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją.
- Dla uchodźców z Ukrainy filmy będą wyświetlane oczywiście za darmo. Serdecznie zapraszamy najmłodszych widzów. Chcemy, żeby nasi goście, zwłaszcza dzieci, choć przez chwilę mogły odciąć się od tego, co przeżyły, i zanurzyły się w świecie magii - informuje Multikino.
Seanse trwają od 18 do 24 marca, początek o godz. 14:20. Wstęp wolny.
18 березня 2022 року в усіх кінотеатрах мережі Multikino показуватимуть мультфільм <<енканто:>> з українським дубляжем. Для біженців з України відвідування безкоштовне як у будні, так і у вихідні.
увагу: Білети на сеанси на українській мові доступні тільки в касах кінотеатрів. Нова анімація <<енканто:>> від Walt Disney Animation Studios розповідає історію про незвичайну родину Мадриґаль. Вони живуть у чарівному будиночку, захованому в горах Колумбії, у жвавому містечку під назвою Енканто. Магія Енканто благословила кожну дитину в родині унікальним подарунком: від суперсили до дару зцілення. Кожну дитину...окрім Мірабель. Однак, коли дівчина з'ясовує, що магії Енканто загрожує небезпека, Мірабель вирішує, що саме вона, єдина звичайна дитина родини Мадриґаль, має стати останньою надією на порятунок містечка.
Liczne atrakcje, dwujęzyczni opiekunowie. Oferta gdańskich instytucji kultury dla obywateli Ukrainy