• Start
  • Wiadomości
  • Kultura dla Ukrainy. Wydarzenia w Trójmieście dla naszych sióstr i braci

Kultura dla Ukrainy. Wydarzenia w Trójmieście dla naszych sióstr i braci

Instytucje kultury i artyści w całym kraju organizują wydarzenia charytatywne i pokazujące solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami w tym trudnym czasie. Nierzadko mają charakter spontanicznego zrywu - informacje o nich pojawiają się z dnia na dzień. Poniżej podajemy rozpiskę już ogłoszonych wydarzeń w marcu w całym Trójmieście, i dołączamy oświadczenie dyrektorów artystycznych pomorskich instytucji kultury. Będziemy na bieżąco uzupełniać listę.
04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Głos wsparcia dla Ukrainy - czytanie performatywne pod takim hasłem, połączone ze zbiórką na rzecz osób dotkniętych wojną, odbyło się na Uniwersytecie Gdańskim. Udział w nim wzięli m.in. aktorzy Teatru Wybrzeże, Teatru Miniatura, Teatru Miejskiego w Gdyni i inni twórcy
Głos wsparcia dla Ukrainy - czytanie performatywne pod takim hasłem, połączone ze zbiórką na rzecz osób dotkniętych wojną, odbyło się na Uniwersytecie Gdańskim. Udział w nim wzięli m.in. aktorzy Teatru Wybrzeże, Teatru Miniatura, Teatru Miejskiego w Gdyni i inni twórcy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Baza wiedzy: wojna na Ukrainie. Gdańsk pomaga potrzebującym. Zobacz jak można pomagać najlepiej

WYDARZENIA:

  • Zbiórka dla Ukrainy podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 75. urodzin Maestro Konstantego Andrzeja Kulki

W środę, 9 marca, Cappella Gedanensis zaprasza na Koncert Jubileuszowy z okazji 75. urodzin Maestro Konstantego Andrzeja Kulki. Wydarzenie odbędzie się się w Kościele Zielonoświątkowym w Gdańsku (ul. Menonitów 2A), towarzyszyć mu będzie zbiórka dla Ukrainy.

- W obliczu wojny i ogromnej tragedii, z jaką spotyka się Naród Ukraiński, wyrażając ogromną chęć wsparcia naszych sąsiadów, informujemy, iż podczas koncertu Cappelli Gedanensis w dniu 9 marca odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie. Pomóżmy naszym sąsiadom! Nie bądźmy obojętni! - zachęcają organizatorzy.

W repertuarze znalazły się utwory Antonio Vivaldiego, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego oraz Karola Lipińskiego - którego twórczość prof. Konstanty Andrzej Kulka na nowo odkrywa. Maestro towarzyszyć będzie zespół instrumentalny Cappelli Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko.

Program: A. Vivaldi - Cztery Pory Roku - Wiosna, H. Wieniawski - Legenda, H. Wieniawski - Kujawiak, H. Wieniawski - Obertas, S. Moniuszko - Hrabina - Polonez, H. Wieniawski - Polonez D-dur, K. Lipiński - Polonez e-moll op. 9, K. Lipiński - Rondo alla polacca op. 13, utwór ukraińskiego kompozytora- К. Стеценко - Romanza.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc mailowo: cappella@gedanensis.pl.

  • For Freedom - alpaka& przyjaciele - razem dla Ukrainy

W czwartek, 10 marca, warto zajrzeć do niewielkiej Lawendowej 8 (Gdańsk, ul. Lawendowa 8), gdzie o godzinie 20:30 rozpocznie się muzyczne wydarzenie dla Ukrainy, organizowane przez Fundację Art of Freedom i Alpaka Records. Wystąpią trójmiejscy jazzmani, dobrze znani koncertowym bywalcom: Filip Żółtowski Quartet, Tomasz Chyła Quintet i Immortal Onion.

Bilety: 40 zł, do nabycia codzienne w sąsiadującym z Lawendową 8 Cafe Lamus. Wpływy z biletów przekazane zostaną w całości na organizację Voices of Children, zapewniającą wsparcie psychologiczne dla dzieci doświadczonych przez wojnę na terenie Ukrainy, i wsparcie finansowe rodzin poszkodowanych przez wojnę.

Każdy, kto kupi bilet, otrzyma cegiełkę w formie wybranej płyty CD z katalogu Alpaka Records.

  • Кінопокази українською для дітей безкоштовні сеанси у кінотеатрах Helios!

Również w czwartek, 10 marca, w Heliosie w Alfa Centrum (Gdańsk, ul. Kołobrzeska 41C) o godzinie 12:40 odbędzie się kolejny bezpłatny seans dla dzieci z Ukrainy - pokaz filmu „Kosmiczny Mecz: Nowa Era” z ukraińskim dubbingiem. 

Bezpłatne bilety dla dzieci oraz ich opiekunów dostępne są tylko w kasach kin. W związku z ograniczoną liczbę miejsc, w przypadku większych grup, sieć prosi o bezpośredni kontakt z kinem. Wyłącznie potwierdzona rezerwacja mailowa lub telefoniczna gwarantuje wejście na seans, zwłaszcza w przypadku grup zorganizowanych. Numery telefonów oraz adresy e-mail do obiektów sieci podane są na stronie www.helios.pl, w zakładce KINO.

Akcja ma charakter ogólnopolski, szczegóły dotyczące pokazów dostępne są pod adresem organizatora: www.helios.pl.

Найбільшим щастям для батьків та опікунів є усмішка на обличчі їх дитини. Щоб потішити наймолодших глядачів з України у цю непросту хвилину, з пятниці, 4 березня, мережа кінотеатрів Helios розпочинає безкоштовні кінопокази з українським дубляжем по всій Польщі.

Мережа кінотеатрів Helios запрошує дітей на спеціальні покази фільму <<комічний>> з українським дубляжем, від пятниці, 4 березня. Деталі сеансів доступні на: www.helios.pl.

ПРИМІТКА: Безкоштовні квитки для дітей, батьків та опікунів можна отримати лише в касах кінотеатрів. Через обмежену кількість місць, у випадку великих груп мережа просить сконтактуватися безпосередньо з обраним кінотеатром. Тільки підтверджене бронювання шляхом електронної пошти або з телефону гарантує вхід на сеанс, особливо щодо організованих груп. Номери телефонів та адреси електронної пошти для кінотеатрів мережі доступні на сторінці www.helios.pl у розділі <<кіnо>>.

  • Głos z Bunkra dla Ukrainy

Rock, punk, muzyka alternatywna, folk, reggae i muzyka świata wypełnią w piątek, 11 marca, wnętrza gdańskiego klubu Bunkier (ul. Olejarna 3) podczas charytatywnego muzycznego wieczoru. Wystąpią zespoły: Seastain, Wersja de Lux, Vvasyl i Electriq Sortie.

- Na scenie przenikać się będą różne style muzyczne, jednak wspólnym mianownikiem będzie pomoc Ukrainie. Wydarzenie będzie bezpłatne, niebiletowane, jednak pamiętajcie, że przyszliśmy by pomóc, dlatego mamy nadzieję, że ochoczo wrzucicie parę złotych do przygotowanych puszek - zapraszają organizatorzy.

O artystach:

Electriq Sortie: Nowopowstały trójmiejski zespół grający muzykę z pogranicza elektroniki z dodatkiem rockowego pieprzu. Inspiracji szuka w latach 80 i 90, miesza brzmienia dyskotekowe z art rockiem i muzyką progresywną. Swoją twórczość opiera o rozbudowane linie melodyczne, zwroty akcji i ciekawe teksty.

Seastain: Kwartet Seastain na co dzień funkcjonuje w Gdańsku, a swoją stylistykę szufladkuje jako rock alternatywny. Jego brzmienie jest ciemne, ceglaste oraz wołające. Niemniej jednak, członkowie zespołu liczą, że trafią do każdego rodzaju słuchacza bogatych, biednych, szczęśliwych, cierpiących, a także psiarzy lub tych, którzy wolą koty. Wiosną tego roku ukaże się debiutancki album zespołu Silence Gone.

VVASYL: pomysł narodził się w północnych kresach kuli ziemskiej. Muzyka VVASYL to połączenie infantylnego romantyzmu lat 60' z punkową energią. Materiał został w całości zrealizowany przez VVASYLA i Michała Miegonia.

Wersja De Lux: Trójmiejski zespół w klimacie ska.

Początek o godzinie 18:30, wstęp wolny.

  • Pucha dla sierściucha z Ukrainy

W sobotę, 12 marca, ponownie warto zajrzeć do klubu Bunkier (Gdańsk, ul. Olejarna 3), gdzie odbędzie się „Pucha dla sierściucha z Ukrainy” - zbiórka karmy i koncert.

- Wojna na Ukrainie dotknęła także zwierzęta. Wiele osób uciekających przed wojną, zabiera ze sobą swoje zwierzęta. To im, futrzanym uchodźcom z Ukrainy dedykujemy najbliższy koncert - zapraszają organizatorzy. - Pucha dla Sierściucha, to koncert, na który biletem wstępu jest puszka karmy dla psa lub kota. Celem akcji jest zbiórka karmy dla psów i kotów z określonego schroniska. Tegoroczna edycja poświęcona jest zbiórce dla psów i kotów z Ukrainy, które przekraczają naszą granicę.

Podczas koncertu wystąpią uczniowie Akademii Wokalu Star Project, którzy na żywo wykonają największe współczesne hity muzyki rozrywkowej Polskiej i zagranicznej, i Akademia Głosów Tradycji - grupa śpiewająca polski repertuar tradycyjny z różnych stron Polski: z Mazowsza, Kurpi, Suwalszczyzny, Podlasia, Podkarpacia, Podhala, Radomszczyzny, Kielecczyzny, Kujaw, Lubelszczyzny i z Kaszub.

Organizatorzy proszą o dostarczanie karmy z przynajmniej średniej półki cenowej. Wszystkie dary należy przynosić w sobotę, od godziny 19.00 do klubu Bunkier. Zebrane jedzenie trafi do OTOZ Animals Ciapkowo w Gdyni, skąd powędruje do obozów dla uchodźców z Ukrainy.

Potrzebne są także:
- transporterki dla kotów i małych psiaków,
- obroże/szelki kocie,
- smyczki dla kotów,
- smycze i obroże dla psiaków.

Początek o godzinie 20:00 (otwarcie bram o godzinie 19:00. Wstęp: karma dla psa lub kota.

  • Zespół Remont Pomp z Mikołajem Trzaską i Adamem Żuchowskim

Remont Pomp to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Od wielu lat podczas koncertów i na dwóch płytach wspiera muzyków znany gdański jazzman Mikołaj Trzaska.

Koncert, który zagrają w geście solidarności z Ukrainą, odbędzie się w sobotę, 12 marca, o godz. 19:00, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) z udziałem publiczności, będzie także streamingowany na stronie www.facebook.com/remontpomp.

- PSONI koło w Gdańsku jako największa organizacja na Pomorzu wspierająca osoby z niepełnosprawnościami koordynuje wszechstronną pomoc dla tych osób i ich rodzin poszkodowanych na skutek działań wojennych. Dostajemy coraz więcej rozpaczliwych próśb od osób w Ukrainie, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami, dlatego organizujemy zbiórkę środków na podstawowe oraz specjalistyczne środki higieniczne i medyczne, których brakuje nawet na terenach nie objętych bezpośrednio działaniami wojennymi - tłumaczą organizatorzy.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Podczas wydarzenia zbierane będą pieniądze na rzecz osób z niepełnosprawnościami na Ukrainie. Środki można wpłacić też na konto PSONI koło w Gdańsku z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy” 78 1020 1811 0000 0002 0095 6946. Z zagranicy Nr IBAN: PL 97 1020 1811 0000 0502 0284 4173 SWIFT BPKOPLPW.

  • Muzyczne Misterium - Solidarni z Ukrainą

W sobotę, 12 marca - w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, w Kościele św. Jerzego w Sopocie (ul. Tadeusza Kościuszki 1) będziemy mieli okazję wysłuchać wspaniałych dzieł muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Politechniki Gdańskiej oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Mariusza Mroza.

- Koncert jest wyrazem naszej solidarności z dotkniętym przez wojnę narodem ukraińskim - zapraszają organizatorzy. - Rozpoczniemy go wykonaniem instrumentalnym „Melodii” ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka. Dzieło to nazywane jest duchowym hymnem Ukrainy. W dalszej części koncertu zabrzmi „Romans” Kyryła Stetsenki. W obu utworach solistą będzie utalentowany młody ukraiński skrzypek Nazar Plyska. Trzeci utwór, jaki zabrzmi podczas Koncertu Solidarni z Ukrainą, to „Bogorodice Diewo” młodej ukraińskiej kompozytorki Jeleny Junek.

Wystąpią: Nazar Plyska - skrzypce, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Mariusz Mróz, Wojciech Rajski - dyrygenci. Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

  • Solidarni z Ukrainą: Specjalny Krakowski Salon Poezji w Gdańsku / Краківській Салон Поезї в Ґданську

W niedzielę, 13 marca, Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35) na wydarzenie Solidarni z Ukrainą: Specjalny Krakowski Salon Poezji w Gdańsku / Краківській Салон Поезї в Ґданську, pod hasłem „Wiersze zawsze są wolne”.

Podczas wieczoru zabrzmi poezja ukraińska w przekładzie Bohdana Zadury. Wiersze przeczytają aktorzy: Marta Jankowska, Violetta Seremak-Jankowska, Jolanta Zaworska, Piotr Jankowski i Zbigniew Jankowski. Udział w wydarzeniu wezmą również: ukraińska poetka i piosenkarka Kseniya Kysylychyn (pseudonim artystyczny Rybońka) oraz ukraiński artysta mieszkający od wielu lat w Trójmieście - Wolodymyr Bilokur.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny. Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka na pomoc dla Ukrainy.

  • Koncert charytatywny „Wolność dla Ukrainy”

Na muzyczne wydarzenie dla Ukrainy zaprasza natomiast w niedzielę, 13 marca, do Gdyni klub Muzyczny Ucho (ul. Świętego Piotra 2). Na tamtejszej scenie usłyszymy trójmiejskich oraz ukraińskich artystów, którzy chcą wyrazić sprzeciw wobec agresji ze strony Rosji.

Wystąpią: Tuhaj-Bej, H.O.R.P.Y.N.A, Sergiej Kriuczkow, Ikenga Drummers i A'freaK-aN Project. W przerwie między koncertami odbędą się licytacje, z których cały dochód zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy Ukrainie. Przedmioty licytacji będą ogłaszane na stronie wydarzenia na Facebooku: Koncert charytatywny „Wolność dla Ukrainy”.

Koncert uświetni wystawa plakatów antywojennych profesora ASP w Gdańsku Jacka Staniszewskiego, a na ścianie frontowej klubu będzie można zobaczyć billboard Mariusza Warasa - czołowego polskiego Street Art-owca.

Początek koncertów o godzinie 18:00. Bilet - cegiełka o wartości 10, 30 lub 50 zł. Każdy rodzaj biletu uprawnia do jednakowego wstępu na koncert - Ty decydujesz, jaką kwotą chcesz i możesz wesprzeć akcję. Cały dochód z biletów również zostanie przekazany na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

  • Solidarni z Ukrainą - wieczór poezji ukraińskiej

Opera Bałtycka w Gdańsku (aleja Zwycięstwa 15) w poniedziałek, 14 marca, zaprasza na wieczór czytania utworów ukraińskich poetek i poetów, w wykonaniu artystów instytucji. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00, odbędzie się we foyer Opery. Wstęp wolny.

  • Pomagamy Ukrainie! pokaz filmowy krótkich metraży ukraińskich + zbiórka

DKF UG Miłość Blondynki i Festiwal ŻUBROFFKA zapraszają we wtorek, 15 marca, na wydarzenie „Pomagamy Ukrainie!” - Pokaz filmowy na rzecz zbiórki pieniędzy na pomoc studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy. W programie znalazły się ukraińskie krótkometrażówki, prezentowane podczas minionych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

- Seans filmowy zorganizowany jest na rzecz zbiórki pieniędzy na pomoc studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, staną się członkami społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie w naszej społeczności mamy ponad setkę studentów i pracowników ukraińskich. Są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, kolegami z pracy i z uczelni. Wyraźmy solidarność w tym trudnym dla Ukrainy momencie walki o zachowanie suwerenności i integralności swojego państwa i udzielmy naszego wsparcia - zachęcają organizatorzy. - Z przekazanych środków ufundujemy stypendia - koszt jednego rocznego stypendium wyniesie maksymalnie do 15 tys. złotych rocznie, udzielimy pomocy finansowej i materialnej studentom oraz pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego. Pomóżmy im przetrwać ten najtrudniejszy czas. Nasze myśli i serca są z Ukrainą!

Program:

„DEEP LOVE” / „KOHANNIA” - reż. Mykyta Lyskov, Ukraina 2019, 14'. Zdjęcia: Mykyta Lyskov, muzyka: Anton Baibakov. Film zdobył I Nagrodę w konkursie międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD oraz wyróżnienie jury polskich dziennikarzy podczas 15. MFFK ŻUBROFFKA.

„Штангіст” / „SZTANGISTA” / „Weightlifter” - reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina/Polska 2018, 30. Na pierwszy rzut oka to historia o prawdziwej cenie zwycięstwa. Tragiczna wiadomość przerywa przygotowania Petro do ważnych zawodów w podnoszeniu ciężarów. Film zdobył GRAND PRIX Festiwalu ŻUBROFFKA 2018 Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury, I Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD, Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia oraz Nagrodę NEW EUROPE TALENT AWARD podczas 13. MFFK ŻUBROFFKA.

„Равлики” / „SNAILS” - reż. Maryna Vroda, Ukraina 2014, 19. Nieustanna wędrówka przyjaciół na tle postsowieckiej wiejskiej scenerii. Kto zwycięży, sceneria czy chłopcy?

„JA I MOJA GRUBA DUPA” / „MY FAT ARSE AND I” - reż. Yelyzaveta Pysmak, Polska 2020, 9'. Gdy Dziewczyna próbuje zapiąć spodnie, okazuje się to niemożliwe. Zszokowana, widzi siebie w lustrze jako ogromną tłustą świnię. Decyduje się na restrykcyjną dietę, ale razem z tłuszczem uchodzi z niej cała radość życia. Nawet gdy jest bardzo chuda, nie może przerwać diety. Teraz jest jak zombie, a lodówka śni jej się w nocy. W czasie kolejnego lodówkowego uwiedzenia objawia się jej Anioł Królestwa Zachudodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię. Podczas pokazu zobaczycie filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych. Pokażemy je w wersji oryginalnej, z polskimi i angielskimi napisami.

Przegląd odbędzie się w siedzibie DKF Miłość Blondynki na Uniwersytecie Gdańskim - na Wydziale Filologicznym (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43). Początek o godzinie 18:00. Wstęp na podstawie wpłaty dowolnej cegiełki finansowej na rzecz zbiórki na stypendia i wsparcie finansowe dla osób z Ukrainy na Uniwersytecie Gdańskim. Biletem wstępu będzie przedstawienie potwierdzenia wpłaty na zbiórkę (wydruk, zdjęcie, skan) lub dokonanie wpłaty na miejscu przed seansem za pomocą dostępnego kodu QR.

Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Akademickie Centrum Kultury UG Alternator.

 

Darmowe zajęcia sportowe i atrakcje dla ukraińskich dzieci. Do pomocy włączają się Trefl i Ergo Arena 

Gdańsk wspiera Ukrainki i Ukraińców na wiele sposobów. Na zdjęciu symbol solidarnościowy - Stocznia Cesarska i Żuraw M3 z przypiętą do haku flagą Ukrainy
Gdańsk wspiera Ukrainki i Ukraińców na wiele sposobów. Na zdjęciu symbol solidarnościowy - Stocznia Cesarska i Żuraw M3 z przypiętą do haku flagą Ukrainy
fot. Anna Rezulak / KFP

WYDARZENIA ARCHIWALNE:

  • O pokój dla Ukrainy. Gdańska odsłona światowej inicjatywy carillonistów

Gdańskie carillony dołączają do akcji Światowego Stowarzyszenia Carillonistów. W piątek i sobotę, 4 i 5 marca, odbędą się dwa koncerty w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak. Transmisja koncertów będzie dostępna również online, na mediach społecznościowych.  

- Koncerty o pokój na Ukrainie odbędą się w sobotę na 4 kontynentach. Usłyszymy je w Europie, Ameryce, Azji oraz Australii. Akcja jest również wspierana przez rosyjskich i ukraińskich carillonistów. W tych dwóch krajach, w Petersburgu i w Kijowie powstały niedawno nowe carillony, a także szkoły kształcące przyszłych muzyków - mówi miejska carillonistka Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska. - W Gdańsku, zgodnie z tradycją koncertów wieżowych odbędą się one w piątek i sobotę. Podczas drugiego z koncertów wspólnie z trębaczem Pawłem Huliszem wykonamy hymn Ukrainy. Nie zabraknie również utworów ukraińskich kompozytorek i kompozytorów.

W repertuarze koncertów znajdą się utwory kompozytorek ukraińskich: lwowianki Oksany Herasymenko i kijowianki Iryny Riabczun oraz „La belle dame sans merci” Wałentina Sylwestrowa oraz tzw. duchowy hymn Ukrainy - pieśń „Boże, zbaw Ukrainę”. Wykonanie hymnu Ukrainy na carillon i trąbkę przewidziane jest podczas koncertu sobotniego.

Pierwszy koncert odbędzie się w piątek, o godz. 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny (ul. Profesorska 3). Wykonanie: Monika Kaźmierczak. Sobotni rozpocznie się o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46/47). Wykonanie: Monika Kaźmierczak & Paweł Hulisz. Transmisja obu odbędzie się za pośrednictwem profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku.

  • Otwarta próba baletu i Pomposo i siesta” i zamiast „Kopciuszka” w Operze Bałtyckiej

Opera Bałtycka, podobnie jak inne instytucje kultury wystosowała oświadczenie w związku z wojną w Ukrainie. Wprowadziła też w odpowiedzi na tę sytuację zmiany w programie, obowiązujące już od piątku, 4 marca - odwołane zostały wszystkie pokazy spektaklu „Kopciuszek” (4-6 marca). 

Z uwagi na obecną sytuację i nasz wyraz solidarności z walczącym Narodem Ukraińskim postanowiliśmy odwołać planowane na weekend spektakle Siergieja Prokofiewa „Kopciuszek”. Tak jak większość europejskich i polskich teatrów operowych i filharmonii przeciwstawiamy się agresywnej inwazji Federacji Rosyjskiej poprzez wycofanie z repertuarów muzyki rosyjskiej na czas trwania wojny. Odwołanie spektakli „Kopciuszka” Prokofiewa jest wyrazem takiego działania. Ma to też wymierny skutek. Mimo że kompozytor tworzył lata temu, prawa do jego utworów wciąż nie wygasły i każde wystawienie spektakli to również wypłata tantiem za tę muzykę.

 

Była to dla nas bardzo trudna decyzja. Chcieliśmy zaoferować naszym widzom chwile wytchnienia, emocji. Wierzymy, że przyjmiecie naszą decyzję ze zrozumieniem. Mamy nadzieję, że powrót do „Kopciuszka” będzie jak najszybciej możliwy. Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy spektakl „Pomposo i siesta” w niedzielę, 6 marca, o godzinie 11:00 i 13:00. Miłośników naszego baletu zapraszamy na otwartą próbę baletu B jak balet w sobotę o godzinie 18:00.

Jednocześnie Opera Bałtycka zachęca do wzięcia udziału w zbiórce dla naszych sióstr i braci - we foyer ustawione są puszki Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz pomocy walczącej Ukrainie. Każdy, kto wpłaci jakikolwiek datek, ma możliwość zakupu biletu ulgowego.

Opera Bałtycka na znak solidarności z Ukrainą postanowiła odwołać zaplanowane na weekend 4-6 marca spektakle Siergieja Prokofiewa „Kopciuszek”. W zamian ma inne propozycje
Opera Bałtycka na znak solidarności z Ukrainą postanowiła odwołać zaplanowane na weekend 4-6 marca spektakle Siergieja Prokofiewa „Kopciuszek”. W zamian ma inne propozycje
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
  • мотанка dla Ukrainy

W sobotę, 5 marca, gdyńska tuBaza zaprasza do swojej siedziby w Parku Kolibki przy al. Zwycięstwa 291 na wydarzenie мотанка dla Ukrainy - warsztaty etnograficzne. Całość przychodu przekazana zostanie na zbiórkę Pomoc dla Ukrainy.

Spotkanie będzie okazją, aby poznać historię i symbolikę lalek słowiańskich - motanek (wykonywanych od wieków na terenie całej słowiańszczyzny, ale zakorzenionych właśnie na Ukrainie), i zdobyć wiedzę o tradycji, by świadomie wykonać motankę. Organizatorzy opowiedzą o procesie tworzenia lalek oraz o symbolice zastosowanych materiałów, a uczestnicy pod ich okiem stworzą osobistą motankę intencyjną - na wzór bogini Berehynii, w intencji Ukrainy.

- Na pewno kojarzycie pomnik pojawiający się na wielu zdjęciach z Kijowa. To właśnie Berehynia (Brzeginia) - słowiańska duszka, opiekująca się brzegami wód i gór oraz broniąca ukrytych pod ziemią skarbów - czy tylko nam owe podziemne skarby kojarzą się z Donbasem? Powiązań ideologicznych i filozoficznych znajdziemy dużo, dużo więcej. Waszą osobistą motankę zabieracie ze sobą, ale podpowiemy co z nią zrobić gdy intencja się spełni - mówią organizatorzy.

Warsztaty zaczynają się o godzinie 11:00 i trwają 1,5 godziny. Po zapełnieniu grupy tworzone będą kolejne, z 15 minutowymi przerwami. Udział może wziąć każdy - dzieci muszą być jednak pod opieką osoby dorosłej.

- Pracujemy aż starczy nam sił i materiałów, a w razie dużego zainteresowania - pomyślimy o kolejnym terminie. Wbrew pozorom - motanka to bardzo poważna sprawa - dodają organizatorzy.

Bilety: 75 zł. Całkowity przychód z warsztatów przekazany zostanie na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

  • Dzień dla Ukrainy: Charytatywne warsztaty taneczne

Niedziela, 6 marca, w gdańskim Studiu Tańca SIEMANKO (ul. Kilińskiego 4, Galeria Metropolia poziom -1) będzie Dniem dla Ukrainy.

- Pomagamy jak potrafimy najlepiej - tańczymy. Taniec to dla wielu jedyna forma odstresowania, terapii, uwolnienia trudnych emocji. Sposób do utrzymania swojego samopoczucia w lepszej kondycji - a żeby pomagać innym musimy dbać także o swoją kondycję! Zapewnimy wszystkim warsztatowiczom przestrzeń do uwolnienia tego co niewyobrażalnie trudne i ciężkie, przy tym 100 % dochodu przekażemy na pomoc. Zapewniamy też darmowy udział w zajęciach wszystkim osobom z Ukrainy, które wykażą taką chęć - zapraszają organizatorzy.

Program:

- godz. 16:00 Choreo - Zosia
- godz. 17:00 Dancehall (female) - Agata Płotka
- godz. 18:00 Wytańcz stres - Marta Awantura Machińska
- godz. 19:00 Dancehall (female choreo) - Domi Peszel
- godz. 20:00 Dancehall (steps) - Asia Detmer
- godz. 21:00 Yoga z intencją pokoju - Magdalena Wesołek

Bilety: 1 h zajęć 39 zł, 6 h zajęć. Obowiązują zapisy (przyjmowane są do soboty, 5 marca, do godziny 15:00): TUTAJ.

  • „Teatr przy stole dla Ukrainy”

W poniedziałek, 7 marca, w gdańskim Klubie Bunkier (ul. Olejarna 3) w ramach wydarzenia „Teatr przy stole dla Ukrainy” odbędzie się czytanie performatywne sztuki ukraińskiej pisarki Nedy Neżdany „Kto otworzy drzwi” w tłumaczeniu Jerzego Czecha. Artyści przeczytają również opowiadanie „Owce i Sprawiedliwość” autorstwa Tanyi Yermak, która będzie tego dnia obecna. Na wydarzenie zapraszają Stowarzyszenie Słowem Kulturalni, aktor Piotr Jankowski i klub Bunkier.

- Jesteśmy pełni podziwu dla narodu ukraińskiego, dla żołnierzy i Ich walki o wolność . Nie zgadzamy się z tym brutalnym atakiem Rosji. Nie zgadzamy się na mordowanie ludzi. Wesprzyjmy Ich wspólnie. Bądźcie z nami 7 marca w Klubie Bunkier - zapraszają organizatorzy.

Czytanie reżyseruje Piotr Jankowski, który wcieli się także w rolę narratora. Teksty przeczytają aktorka Teatru Wybrzeże Magdalena Gorzelańczyk, oraz aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Marta Kalmus-Jankowska.

Start czytania: 19.00. Bilety w formie cegiełki w cenie: od 50 zł dostępne będą przy wejściu w dniu wydarzenia (organizatorzy proszą o zapatrzenie się w gotówkę). Wpływ z biletów w całości będzie przekazany na pomoc dla Ukrainy poprzez Fundację Gdańską.

Dodatkowo Klub Bunkier cały przychód ze sprzedaży z tego dnia przeznaczy na wsparcie Konsulatu Ukrainy w Gdańsku, który stara się wspomóc ukraińskich żołnierzy w sprzęt medyczny oraz militarny. Na miejscu odbędzie się również zbiórka rzeczy, które przekazane zostaną do Konsulatu Ukrainy w Gdańsku.

Warto dodać, że aktorzy występujący w czytaniu zrzekli się swojego honorarium, a klub Bunkier udostępnia salę nieodpłatnie.

  • Stand-up dla Ukrainy

Także w poniedziałek, 7 marca, Klub Muzyczny Parlament (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) zaprasza na specjalny występ charytatywny #standupdlaukrainy. Całość wpływów z biletów zostanie przekazana na fundację Polska Akcja Humanitarna, która obecnie pomaga Ukraińcom i Ukrainkom. Klub Muzyczny Parlament zadeklarował także, że z każdego zamówionego napoju/drinka przekaże 5 zł na fundację.

Wystąpią: Abelard Giza, Kacper Ruciński, Olka Szczęśniak, Adam Van Bendler, Czarek Sikora, Marta Łojek i Kuba Śliwka. Początek o godzinie 19:00. Bilety: 80 zł.

  • Pomagamy Ukrainie oglądając filmy: „Niedosyt”

Na pokaz filmowy w szczytnym celu zaprasza Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy (ul. Wita Stwosza 53) i Velvet Spoon. We wtorek, 8 marca, o godzinie 18:00 zobaczymy film „Niedosyt” - thriller psychologiczny z 2019 roku, którego reżyserem jest Carlo Mirabella-Davis (także autorem scenariusza).

- Centrum Filmowe UG też pragnie dołączyć do pomocy Ukrainie! Rozmawiamy z dystrybutorami i staramy się pozyskać filmy ukraińskie abyśmy już niedługo mogli razem zagłębić się w ta wspaniałą, poruszającą kinematografię. Na razie jednak chcemy pomóc tak, jak możemy najszybciej! Dlatego zapraszamy Państwa na pokaz specjalny filmu Niedosyt. Na ten pokaz nie sprzedajmy biletów i nie wyznaczamy ich ceny - każdy wpłaca tyle, ile chce, a biletem jest potwierdzenie przelewu/wpłaty (może być zdjęcie, wydruk lub po prostu potwierdzenie ustne na wejściu). Cały dochód z wpłat trafia od razu na konto zbiórki celowej „Uniwersytet Gdański na pomoc Ukrainie”, zweryfikowanej przez serwis siepomaga.pl i organizowanej przez Uniwersytet Gdański - mówią organizatorzy.

Wpłaty należy dokonać nieco wcześniej. Przed samym pokazem, w Centrum Filmowym UG, wpłaty będzie można dokonać tylko poprzez zeskanowanie kodu QR z plakatu i dokonanie płatności internetowej za pomocą smartfona.

- Liczymy na Państwa duże zainteresowanie! Na naszej widowni znajdują się 234 miejsca. Bardzo możliwe, że nie wszystkim uda się wejść na pokaz. Jeśli nie zmieścimy się wszyscy, zagramy dla Państwa dodatkowy seans 9 marca - uspokajają organizatorzy. - Zachęcamy również do wpłat nawet, jeśli nie pojawią się Państwo w naszym kinie - chodzi o to, żeby pomóc naszym siostrom i braciom z Ukrainy tak, jak możemy.

Sala kinowa Centrum Filmowego znajduje się w gmachu Biblioteki Głównej UG (ul. Wita Stwosza 53) - wejście główne. Wjazd na kampus UG bramą od strony al. Grunwaldzkiej (przy Castoramie).

Podczas ukłonów po spektaklu „Don Bucefalo” w sobotę, 26 lutego, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku artyści wyszli na scenę z flagą Ukrainy
Podczas ukłonów po spektaklu „Don Bucefalo” w sobotę, 26 lutego, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku artyści wyszli na scenę z flagą Ukrainy
mat. Opery Bałtyckiej

 

OŚWIADCZENIE DYREKTORÓW ARTYSTYCZNYCH INSTYTUCJI KULTURY NA POMORZU

We wtorek, 1 marca, dyrektorzy instytucji kultury na Pomorzu wystosowali oświadczenie w związku z sytuacją w Ukrainie.

W obliczu wojny i ogromnej tragedii, z jaką spotyka się Naród Ukraiński, jako dyrektorzy pomorskich instytucji artystycznych nie widzimy możliwości współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i artystami, którzy są bezpośrednio i pośrednio powiązani z reżimem Putina i rosyjskim kapitałem lub są przez nie finansowane oraz stanowczo nie potępiają barbarzyńskiej napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę. Brak współpracy z tymi instytucjami i artystami jest wyrazem naszej solidarności i wielkiego szacunku dla bohaterskiej postawy społeczeństwa ukraińskiego.

Podpisano:

Krzysztof Babicki, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Michał Derlatka, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Miejskiego Teatru Miniatura
Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Bogdan Kułakowski, p.o. Dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
Igor Michalski, Dyrektor Teatru Muzycznego Gdynia
Dominik Nowak, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku
Adam Orzechowski, Dyrektor Teatr Wybrzeże
Roman Perucki, Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Wojciech Rajski, Dyrektor Artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
Jolanta Rożyńska, Dyrektorka Wejherowskiego Centrum Kultury - Filharmonii Kaszubskiej
Michał Tramer, Dyrektor Państwowego Teatru Lalki Tęcza
Romuald Wicza-Pokojski, Dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku
Marek Więcławek, Dyrektor Cappelli Gedanensis

Jest oświadczenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego ws. agresji Rosji - zmiany w programie

Aktorzy Teatru Wybrzeże po spektaklu „Resztki” w reżyserii Eweliny Marciniak wyszli na scenę z kartkami, na których widniały hasła „WOLNA UKRAINA”, „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”, „RAZEM Z UKRAINĄ”
Aktorzy Teatru Wybrzeże po spektaklu „Resztki” w reżyserii Eweliny Marciniak wyszli na scenę z kartkami, na których widniały hasła „WOLNA UKRAINA”, „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”, „RAZEM Z UKRAINĄ”
mat. Teatru Wybrzeże

 

INNE FORMY WSPARCIA OKAZYWANEGO PRZEZ ŚWIAT TRÓJMIEJSKIEJ KULTURY

Gdański Archipelag Kultury: Sieć domów kultury GAK w zakresie możliwości lokalowych zaoferowała pomoc, w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie, w zakresie udostępnienia sal z przeznaczeniem noclegowym (w zależności od zapotrzebowania) w dzielnicach Gdańska: Stogi, Zaspa, Orunia oraz Wrzeszcz.

Poza infrastrukturą noclegową proponujemy m.in. organizację spotkań z psychologami i pedagogami - jak rozmawiać z dziećmi o wojnie, organizację opieki dla dzieci w tym zajęcia plastyczne, świetlica, gry planszowe, możliwość przeprowadzanie zbiórek podczas wydarzeń i w budynkach sieci GAK, a także możliwość nieodpłatnego uczestniczenia w wydarzeniach jednostek GAK na podstawie dowodu wpłaty na rzecz pomocy Ukrainie poprzez zweryfikowaną zbiórkę pieniężną.

Jesteśmy po zgłoszeniach do koordynatora akcji, który ma komplementarny plan pomocy, abyśmy mogli pomóc w najbardziej możliwy i potrzebny sposób. Wielu pracowników GAK również zaoferowało pomoc w działaniach wolontariatu. Bieżące informacje o działaniach GAK w ramach Akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie na stronie internetowej www.gak.gda.pl.

Teatr Wybrzeże: Nie sposób teraz beztrosko żyć i nie sposób beztrosko uprawiać teatru. Myślami i uczuciami jesteśmy z dzielnym ukraińskim narodem, który z takim poświęceniem walczy o swoją ojczyznę, wolność i życie. SŁAWA UKRAINIE!

Gdański Teatr Szekspirowski: Dziś, w obliczu nieusprawiedliwionej i niesprowokowanej agresji rosyjskiej na Ukrainę, wyrażamy solidarność z Naszymi Wschodnimi Sąsiadami. Wierząc w wolność, otwartość, kulturę dialogu i fundamentalne zasady demokracji, stanowczo potępiamy zbrodniczą politykę prezydenta Rosji. Ukrainki i Ukraińcy, całym sercem jesteśmy z Wami.

Opera Bałtycka w Gdańsku: Dyrekcja wraz z Zespołem, całym sercem i myślami stoi po stronie walczących Ukraińców. Brutalny atak Rosji na Ukrainę to atak na całą europejską kulturę. By dać wyraz naszej solidarności: na ekranie LED, na którym zwykle reklamujemy nasze spektakle, wyświetlamy flagę Ukrainy; przed budynkiem wisi ukraińska flaga; podczas ukłonów po sobotnim spektaklu „Don Bucefalo” (26 lutego) artyści wyszli z ukraińską flagą; podczas sobotniego spotkania „Opera? Si!” Witalij Wydra - artysta chóru, ukraińskiego pochodzenia - wykonał utwór ukraińskiego poety romantycznego Mykhaila Petrenki z 1841 roku: Pieśń „Wpatruję się w niebo i rozmawiam z myślami”; także w sobotę, 26 lutego, zespół Chóru Opery Bałtyckiej przy wsparciu Ekipy Technicznej nagrał swoje wykonanie hymnu Ukrainy (materiał jest dostępny na Facebooku Opery; przygotowaliśmy przypinki z ukraińską flagą dla obsługi widowni oraz dla widzów; wydrukowaliśmy ulotki z informacjami pomocowymi w języku polskim i ukraińskim.

Oliwski Ratusz Kultury: Są takie słowa, które w szczególny sposób opisują dzisiaj nasze uczucia w związku z inwazją na Ukrainę: solidarność, braterstwo, współodczuwanie, empatia, zrozumienie, ale nade wszystko bliska jest nam WSPÓLNOTA. Jest to wspólnota lęku, ale też wspólnota nadziei. Jesteśmy z Wami, Siostry i Bracia z Ukrainy! Wspieramy działania Polska Akcja Humanitarna (PAH) i zbiórkę pieniędzy na pomoc dla obywatelek i obywateli Ukrainy.

Niedzielny (27 lutego) koncert zespołu Słowiańska Dusza miał szczególny charakter, solidarnościowy z siostrami i braćmi z Ukrainy - zabrzmiały pieśni ukraińskie.

Fundacja Palma: Dzisiaj wszyscy z niepokojem i troską patrzymy na Wschód. Zastanawiamy się jak możemy pomóc naszym siostrom i braciom z Ukrainy. Działając jako fundacja nie możemy pozostać obojętni. Dlatego razem z artystkami i artystami z Gdańska stworzyliśmy muzyczną komplikację 9 utworów przynoszących nadzieję na pokojową przyszłość, i okazującą naszym sąsiadom solidarność i wsparcie. Album jest do kupienia w wersji cyfrowej na stronie Bandcamp. Zebraną kwotą wesprzemy Fundację „Powrót żywych” - jedną z największych organizacji charytatywnych pomagającą na froncie ukraińskim. Dziś chylimy czoła przed tymi, którzy z odwagą stoją na linii frontu i bronią niepodległości swojego kraju. Niech żyje wolna Ukraina!

 

Gdański Teatr Szekspirowski podobnie jak wiele innych instytucji kultury wyraża solidarność z Ukrainą poprzez zawieszenie flagi tego kraju
Gdański Teatr Szekspirowski podobnie jak wiele innych instytucji kultury wyraża solidarność z Ukrainą poprzez zawieszenie flagi tego kraju
mat. GTS

 

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni: W tej trudnej sytuacji wspieramy wszystkich Ukraińskich przyjaciół. Jesteśmy z Wami.

Teatr Muzyczny w Gdyni: Czujemy, że naszym obowiązkiem jest pomoc przybywającym do nas osobom z Ukrainy, a także informowanie naszej społeczności o prowadzonych aktualnie drobnych, lecz mamy nadzieję, wnoszących pozytywny wkład działaniach: przygotowujemy w Domu Aktora miejsca, w których zamieszkają uciekający z Ukrainy, staramy się dostosować działania na wypadek potrzeby pomocy dłuższej niż doraźna; organizujemy wewnętrzne zbiórki wśród pracowników Teatru, przekazywane na pomoc osobom z Ukrainy; pracownicy Teatru angażują się w wiele prywatnych inicjatyw pomocowych; przygotowujemy wizualne znaki solidarności z Ukrainą, w tym ulotki, projekcję video na budynku instytucji, oznaczenie go ukraińską flagą. O kolejnych działaniach poinformujemy wkrótce.

Konsulat Kultury / Gdyńskie Centrum Kultury: Cały dochód z niedzielnych (27 lutego) spektakli „Gdzie zniknęło morze?” w Konsulacie Kultury został przekazany Fundacji Teatru Navpaky na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Teatr Gdynia Główna: Drodzy Przyjaciele Ukraińcy! Całym sercem jesteśmy z Wami i w pełni się z Wami solidaryzujemy. Nasze myśli i wyrazy wsparcia kierujemy do tych z Was, którzy mierzą się właśnie z ekstremalnie trudną sytuacją w swoim kraju, jak i do tych z Was, którzy są naszymi sąsiadami w Trójmieście. Nie jesteście sami i możecie liczyć na nasze wsparcie!

Muzeum Miasta Gdyni: To niewyobrażalnie trudny czas dla naszych przyjaciół z wolnej Ukrainy. To czas, w którym powinniśmy okazać im nasze szczególne wsparcie. Drodzy przyjaciele z wolnej Ukrainy. Jesteśmy z Wami i będziemy.

W naszych zbiorach posiadamy szczególne obiekty związane z Ukrainą, chociażby wyjątkowy medalion, zaprojektowany przez Rudolfa Mękickiego, który został przekazany młodej, budującej się „Siostrzycy Gdyni” przez miasto Lwów w czasach II RP.

Świat, jaki znaliśmy do tej pory, zmienia się nie do poznania. W geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni wszystkie osoby, posiadające dokument potwierdzający obywatelsko ukraińskie do bezpłatnego zwiedzania naszych wystaw. Tu w Gdyni, w muzeum, jesteście bardziej niż mile widziani.

Muzeum Emigracji w Gdyni: W tym niezwykle trudnym momencie wspieramy wszystkich naszych Ukraińskich przyjaciół. Jesteśmy z Wami. Aktualnie tworzymy przestrzeń dla dzieci oraz rodzin z Ukrainy.

Teatr BoTo w Sopocie i Szymon Jachimek: Cały dochód ze sprzedaży biletów na sobotni (26 lutego) recital Szymona Jachimka „Z dala od tonacji” artysta przekazał na Polską Akcję Humanitarna (PAH) - jako wsparcie dla Ukrainy.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie: Rosja zaatakowała Ukrainę, w bezprzykładny sposób łamiąc wszystkie traktaty międzynarodowe. Nasza galeria od wielu lat współpracuje z ukraińskimi przyjaciółmi: Lwowską Narodową Galerią Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Muzeum Narodowym we Lwowie imienia A. Szeptyckiego. Wielokrotnie prezentowaliśmy u nas ich zbiory. Znalazły się wśród nich dzieła wybitnego malarza Iwana Trusza (1869 Wysocko - 1941 Lwów). W 2011 roku poświęciliśmy artyście monograficzną wystawę „Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza”, obejmująca 180 dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie. Dzisiaj, jednocząc się z Ukrainą, przypominamy wielkiego ukraińskiego artystę. Przypominamy też, że dookoła nas żyje 1.5 mln Ukraińców. Warto wyrazić im dziś nasze wsparcie.

Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie: W związku z zaistniałą sytuacja staramy się pomagać Ukraińcom i Ukrainkom na miarę naszych możliwości. Wspieramy informacyjnie, organizujemy działania skierowane do konkretnych twórców i twórczyń. Nie rezygnujemy z organizacji zaplanowanych wcześniej wydarzeń, bo na tym znamy się najlepiej. Trzymajmy się razem, bądźmy solidarni, w tych niełatwych czasach.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej