• Start
  • Wiadomości
  • Kultura Dawnego Gdańska. Powracają wykłady - pierwszy 27 stycznia, online

Kultura Dawnego Gdańska. Powracają wykłady - pierwszy 27 stycznia, online

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na kolejną, 17. już odsłonę cyklu wykładów „Kultura Dawnego Gdańska”. W środę, 27 stycznia, dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego wygłosi prelekcję na temat Gdańska i Pomorza w autobiografiach autorów pochodzenia żydowskiego po 1945 roku. Spotkanie odbędzie się online - udział jest bezpłatny.
25.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk będzie gościem pierwszego w tym roku wykładu w ramach cyklu historycznego „Kultura Dawnego Gdańska”. Nz. podczas gali wręczenia portretu laureata nagrody naukowej im. Jana Heweliusza (2018 r.)
Dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk będzie gościem pierwszego w tym roku wykładu w ramach cyklu historycznego „Kultura Dawnego Gdańska”. Nz. podczas gali wręczenia portretu laureata nagrody naukowej im. Jana Heweliusza (2018 r.)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Będzie to pierwszy w nowym roku wykład z serii „Kultura Dawnego Gdańska” - miłośnicy historii naszego miasta spotkać się będą mogli jak zawsze w środę. 27 stycznia gościem spotkania będzie dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, która wystąpi z prelekcją wokół swojej po raz pierwszy prezentowanej w Gdańsku najnowszej książki (publikacja miała już premierę w Polsce i w Niemczech): „Żydowskie topografie pogranicza. Gdańsk i Pomorze w autobiografiach autorów pochodzenia żydowskiego po 1945 roku”.

- Jaki obraz Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza oddają autorzy autobiografii żydowskiego pochodzenia? Jakie miejsca w przestrzeni miasta i regionu przywołują, odpowiadając na pytania kim jestem i jaki świat mnie ukształtował w swoich wspomnieniach? - stawia pytania autorka. - W wyniku Holocaustu i decyzji geopolitycznych po II Wojnie Światowej Frank Meisler, Gertrud Meili-Dworetzki, Mira Ryczke-Kimmelman, Erwin Lichtenstein, Leslie Baruch Brent, Moshe Israel, Samuel Echt, Michael G. Eisenstadt Wolli Kaelter, Julius J. Menn, Sami Sharon i wielu innych rozjechali się po czterech kontynentach. Z dystansu czasowego (re)konstruują obraz Wolnego Miasta Gdańska i międzywojennego Pomorza, włączając się do dialogów po 1989 roku na temat przeszłości Pomorza. Temu brakującemu ogniwu opowieści o dziejach Gdańska i regionu poświęcone będzie nasze spotkanie.

Z uwagi na pandemię, wykład będzie transmitowany online na żywo. Początek o godzinie 17:00. Bezpośredni link do wydarzenia pojawi się na Facebooku Towarzystwa Domu Uphagena oraz na stronie internetowej: www.domuphagena.pl, w środę, 27 stycznia, rano. Udział w wykładzie jest bezpłatny.


O prelegentce:

Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk - literaturoznawczyni z antropologicznym zacięciem, germanistka, dr hab., pracownik Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie kieruje Pracownią Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza. Jej zainteresowania badawcze dotyczą szczególnie literatury, pamięci i tożsamości na styku kultur. Bada literaturę polsko-niemieckiego pogranicza kulturowego, m.in. twórczość Güntera Grassa, autobiografie autorów pochodzenia żydowskiego z Pomorza, szlachty niemieckiej z pogranicza polsko-niemieckiego oraz literaturę migracyjną. Jest prezesem Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku i wiceprezesem Instytutu Kaszubskiego.

Do jej ostatnich publikacji należą: „Jüdische Gedächtnistopographien im Grenzraum. Autobiographik nach 1945 von Autoren jüdischer Herkunft aus dem Pommernland (Pommerellen und Hinterpommern)” (2019), „Zwischen Eigen und Fremd. Stimmungsbilder der Kaschubei” / „Pomiędzy swojskością a obcością. Obrazowanie nastroju Kaszub” (2019, red. z Oliwią Murawską) oraz „Kaszubski wanożnik po Gdańsku. Znaki i miejsca w przestrzeni kulturowej Miasta” (2018, z Bogumiłą Cirocką i Cezarym Obracht-Prondzyńskim).

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane