• Start
  • Wiadomości
  • Kucie Orła Białego i pokazy rzymskich legionistów - odwiedź oliwską Kuźnię Wodną w Święto Niepodległości

Kucie Orła Białego i rzymscy legioniści. W Święto Niepodległości odwiedź Kuźnię Wodną w Oliwie

Święto Niepodległości, 11 listopada warto rozpocząć od udziału w Paradzie Niepodległości, następnie udać się do jednej z gdańskich restauracji, które tego dnia kusić będą bogatą ofertą biało-czerwonych dań, a potem odwiedzić Kuźnię Wodną w Oliwie. Specjalnie z okazji Święta Niepodległości przygotowano tu wiele atrakcji edukacyjnych, takich jak kucie Orła Białego z koroną ze stali oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax.
07.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

11 listopada 2017 Kuźnia Wodna w Oliwie otwarta będzie w godzinach 15.00 do 20.00

 

Od początku 2017 roku remontowana Kuźnia Wodna jest czynna dla zwiedzających tylko okazjonalnie. Ostatnio, podczas Nocy Muzeów. Ile dokładnie potrwa jej remont? Na to pytanie trudno odpowiedzieć precyzyjnie, być może nie wcześniej niż w 2019 roku. Warto więc korzystać z każdej nadarzającej się okazji, by odwiedzić ten obiekt. Nabliższą jest Święto Niepodległości, 11 listopada. Tego dnia Kuźnia Wodna w Oliwie otwarta będzie od godz. 15.00 do 20.00.

Zabytkowy obiekt zarządzany dziś przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, docelowo przejmie pod swoją opiekę Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. I to właśnie MHMG postanowiło otworzyć kuźnię w Święto Niepodległości. Dlatego warto się tam wybrać?

- 11 listopada będziemy wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim symbolicznie wykuwać naszą wolność, czyli Orła Białego w koronie – mówi Lech Trawicki z MHMG, organizator pokazów. - Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat, czyli stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli, używanych także przez polskie wojsko w nowożytnej Polsce, czyli w czasach kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim.

W trakcie pięciogodzinnych pokazów niewątpliwą atrakcją będzie także udział w wydarzeniu grupy Legio XXI Rapax. To jedna z największych międzynarodowych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe. Obecnie jej społeczność liczy 80 członków, głównie z Polski i Niemiec. Przy zabytkowej kuźni zobaczymy sześciu legionistów.

- Rekonstruktorzy będą prezentować uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku z okresu I w. n.e. – dodaje Lech Trawicki. - Warto przypomnieć, że rzymscy legioniści nosili na sobie około 40 kg ekwipunku, to dość dużo w porównaniu do czasów nam współczesnych. Ci, którzy zdecydują się odwiedzić nas tego dnia, będą mogli przymierzyć i dotknąć przedmioty, z którymi nie mamy możliwości obcować na co dzień. Mam tu na myśli miecze, pancerze czy hełmy. Prócz tych wrażeń gwarantujemy także zdobycie wiedzy o ich przeznaczeniu. Zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie na ciekawą lekcję historii.

Zastanawiać może fakt, co wspólnego mają ze sobą Kuźnia Wodna, rzymscy legioniści i Święto Niepodległości? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ale istnieje. Jeśli chcą Państwo ją poznać, warto zaplanować popołudnie 11 listopada tak, by trafić na ul. Bytowską 1.

Każda z atrakcji będzie dostępna dla publiczności przez cały czas trwania pokazu przy Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna