• Start
  • Wiadomości
  • Ku czci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Przy Stadionie Energa Gdańsk zasadzono Dęby Pamięci

Ku czci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Przy Stadionie Energa Gdańsk zasadzono Dęby Pamięci

Na promenadzie prowadzącej na Stadion Energa Gdańsk w sobotę, 7 kwietnia, podczas uroczystości z udziałem m.in. zastępcy prezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego odsłonięto trzy dęby i tablice ku czci trzech ofiar zbrodni katyńskiej. Każde drzewo symbolizuje nazwisko oficera, który jednocześnie związany był z klubem piłkarskim Lechia Lwów, poprzedniczką Lechii Gdańsk.
07.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sadzenie trzech Dębów ku czci Bohaterom Zbrodni Katyńskiej
Sadzenie trzech Dębów ku czci Bohaterom Zbrodni Katyńskiej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Trzy Dęby Pamięci zasadzono w sobotę, 7 kwietnia 2018 r., wzdłuż promenady prowadzącej na Stadion Energa Gdańsk, od strony AmberExpo. Pod drzewami umieszczono tablice pamiątkowe poświęcone pamięci trzech oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej: generała brygady Józefa Gigiel-Melechowicza, pułkownika Kazimierza Baszniaka oraz porucznika Tadeusza Kobela. Wszyscy zginęli od strzału w tył głowy.

Miejsce zasadzenia drzew ku ich pamięci wybrano nieprzypadkowo. Cała trójka była działaczami i piłkarzami najstarszego polskiego klubu piłki nożnej - Lechii Lwów (dziś już nieistniejącego).

- Spotykamy się dzisiaj po to, by uczcić ofiary obrzydliwej zbrodni. Zbrodni, która miała miejsce w Katyniu, Charkowie i Twerze. 78 lat temu zginęło około 22. tysięcy Polaków, w tym zawodnicy byłego klubu Lechii Lwów. Dziś chcemy ich właśnie szczególnie upamiętnić, poprzez posadzenie dębów, by młode pokolenie miało w pamięci to, co się zdarzyło w przeszłości, i by wiedziało, że dzięki krwi bohaterów mogą spędzać czas wolny i uczestniczyć w tak wspaniałych wydarzeniach, jak mecze piłki nożnej Lechii Gdańsk, która jest kontynuatorem tradycji klubu Lechii Lwów - mówił podczas uroczystości zastępca prezydenta miasta Gdańska Wiesław Bielawski.

Podczas uroczystości odczytano życiorysy zamordowanych, a także list od stryjecznego wnuka pułkownika Kazimierza Baszniaka - dr. Krzysztofa Baszniaka, inicjatora zasadzenia dębów oraz Macieja Lisickiego, prezesa GAiT, w którym dziękował za zaangażowanie.


Od lewej: Kazimierz Baszniak, Tadeusz Kobel, Józef Gigiel-Melechowicz
Od lewej: Kazimierz Baszniak, Tadeusz Kobel, Józef Gigiel-Melechowicz
mat. prasowe

Zasadzenie Dębów Pamięci odbyło się w ramach programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Od 10. lat prowadzi go warszawskie Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. W czasie jego trwania już ponad 3 tys. szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, instytucji samorządowych, urzędów państwowych, przedstawicieli mediów, parafii, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i placówek służb mundurowych uhonorowało Dębami Pamięci blisko 5 tys. zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni.

Dęby ku pamięci i w hołdzie bohaterom w Gdańsku posadziły dotychczas m.in. Gimnazjum nr 19, Gimnazjum nr 29 im. Jana Kochanowskiego, parafia św. Wojciecha, Szkoła Podstawowa nr 23, Szkoła Podstawowa nr 34.

Wydarzenie wpisuje się w akcję objętą honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, polegającą na posadzeniu w przestrzeni publicznej 21 tys. 857 Dębów Pamięci. Dotychczas w całej Polsce zasadzono 4 tys. 713 takich drzew.



TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Budowa ekostrady rowerowej rozpoczęta