• Start
  • Wiadomości
  • Ku czci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Przy Stadionie Energa Gdańsk zasadzono Dęby Pamięci

Ku czci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Przy Stadionie Energa Gdańsk zasadzono Dęby Pamięci

Na promenadzie prowadzącej na Stadion Energa Gdańsk w sobotę, 7 kwietnia, podczas uroczystości z udziałem m.in. zastępcy prezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego odsłonięto trzy dęby i tablice ku czci trzech ofiar zbrodni katyńskiej. Każde drzewo symbolizuje nazwisko oficera, który jednocześnie związany był z klubem piłkarskim Lechia Lwów, poprzedniczką Lechii Gdańsk.
07.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sadzenie trzech Dębów ku czci Bohaterom Zbrodni Katyńskiej

Trzy Dęby Pamięci zasadzono w sobotę, 7 kwietnia 2018 r., wzdłuż promenady prowadzącej na Stadion Energa Gdańsk, od strony AmberExpo. Pod drzewami umieszczono tablice pamiątkowe poświęcone pamięci trzech oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej: generała brygady Józefa Gigiel-Melechowicza, pułkownika Kazimierza Baszniaka oraz porucznika Tadeusza Kobela. Wszyscy zginęli od strzału w tył głowy.

Miejsce zasadzenia drzew ku ich pamięci wybrano nieprzypadkowo. Cała trójka była działaczami i piłkarzami najstarszego polskiego klubu piłki nożnej - Lechii Lwów (dziś już nieistniejącego).

- Spotykamy się dzisiaj po to, by uczcić ofiary obrzydliwej zbrodni. Zbrodni, która miała miejsce w Katyniu, Charkowie i Twerze. 78 lat temu zginęło około 22. tysięcy Polaków, w tym zawodnicy byłego klubu Lechii Lwów. Dziś chcemy ich właśnie szczególnie upamiętnić, poprzez posadzenie dębów, by młode pokolenie miało w pamięci to, co się zdarzyło w przeszłości, i by wiedziało, że dzięki krwi bohaterów mogą spędzać czas wolny i uczestniczyć w tak wspaniałych wydarzeniach, jak mecze piłki nożnej Lechii Gdańsk, która jest kontynuatorem tradycji klubu Lechii Lwów - mówił podczas uroczystości zastępca prezydenta miasta Gdańska Wiesław Bielawski.

Podczas uroczystości odczytano życiorysy zamordowanych, a także list od stryjecznego wnuka pułkownika Kazimierza Baszniaka - dr. Krzysztofa Baszniaka, inicjatora zasadzenia dębów oraz Macieja Lisickiego, prezesa GAiT, w którym dziękował za zaangażowanie.


Od lewej: Kazimierz Baszniak, Tadeusz Kobel, Józef Gigiel-Melechowicz

Zasadzenie Dębów Pamięci odbyło się w ramach programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Od 10. lat prowadzi go warszawskie Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. W czasie jego trwania już ponad 3 tys. szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, instytucji samorządowych, urzędów państwowych, przedstawicieli mediów, parafii, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i placówek służb mundurowych uhonorowało Dębami Pamięci blisko 5 tys. zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni.

Dęby ku pamięci i w hołdzie bohaterom w Gdańsku posadziły dotychczas m.in. Gimnazjum nr 19, Gimnazjum nr 29 im. Jana Kochanowskiego, parafia św. Wojciecha, Szkoła Podstawowa nr 23, Szkoła Podstawowa nr 34.

Wydarzenie wpisuje się w akcję objętą honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, polegającą na posadzeniu w przestrzeni publicznej 21 tys. 857 Dębów Pamięci. Dotychczas w całej Polsce zasadzono 4 tys. 713 takich drzew.



TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask