Posłuchaj, jak brzmią organy w Kościele św. Jana w Gdańsku WIDEO I ZDJĘCIA
Kościół św. Jana – gotycka budowla przy ulicy Świętojańskiej 50, która przede wszystkim pełni dziś funkcje kulturalne, jako Centrum św. Jana pod egidą Nadbałtyckiego Centrum Kultury, skrywa wiele historycznych tajemnic i archeologicznych ciekawostek.
Wśród nich znajdziemy liczne płyty nagrobne umieszczone w kamiennej posadzce. O tym, czyje szczątki przed wiekami tu spoczęły, dowiemy się z wykładu połączonego z oprowadzaniem po kościele, we wtorek, 29 października.
- Będzie można posłuchać o kilku naszych poprzednikach, nawet z XVI wieku, którzy do kościoła św. Jana przychodzili – zaprasza Iwona Berent, kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami Nadbałtyckiego Centrum Kultury, i koordynatorka cyklu „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”. - To osoby, które miały duże zasługi dla kościoła – jeden ze zmarłych był witrykusem - osobą świecką, która wspierała pierwszego pastora kościoła św. Jana. Miał swój udział w zlecaniu budowy wyjątkowego kamiennego ołtarza, który dziś możemy tutaj podziwiać.
Podczas spotkania mowa też będzie m.in. o czterech nagrobnych płytach średniowiecznych, ozdobionych emblematami z atrybutami ewangelistów. Po prelekcji będzie czas na zwiedzanie i pytania do przewodniczki.
Wykład wygłosi Ewa Jasińska - politolożka, filolożka włoska oraz animatorka kultury. Absolwentka gedanistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest licencjonowaną przewodniczką PTTK po Trójmieście, Europejskim Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku kieruje działem międzynarodowym oraz koordynuje siecią współpracy instytucji kultury zlokalizowanych na Starym Mieście w Gdańsku - RadUNIA KULTURY.
Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Udogodnienia: pętla indukcyjna.
Nie możesz przyjść? Poczekaj na wykład w internecie
Październikowe spotkanie będzie już 18. w ramach rozpoczętego na początku 2023 roku cyklu wykładów „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”, organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i zachowanego dziedzictwa kulturowego kościoła św. Jana w Gdańsku.
Wykłady odbywają się cyklicznie w każdy ostatni wtorek miesiąca w Centrum św. Jana w Gdańsku, zawsze o godzinie 18:00. Prowadzą je specjaliści w dziedzinach historii, historii sztuki, konserwacji zabytków i filologii klasycznej. Wszystkie prelekcje są nagrywane i publikowane (po około miesiącu od wydarzenia) na kanale YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Dzień Wszystkich Świętych. Jaka organizacja ruchu 1 listopada w pobliżu cmentarzy?