• Start
  • Wiadomości
  • Kto otrzyma nagrodę Młody Twórca w Dziedzinie Kultury 2017? Laureatów poznamy już dziś

Kto otrzyma nagrodę Młody Twórca w Dziedzinie Kultury 2017? Laureatów poznamy już dziś

Nie mają jeszcze 35 lat, a już ich dokonania i talent zostały zauważone przez środowisko artystyczne. Miasto od 2000 roku również ich wspiera i wyróżnia - przyznawaną przez prezydenta Gdańska - Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017. W tym roku nominację otrzymało 16 osób i zespół muzyczny.
15.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest od 2000 roku. Nz. Barbara Świąder-Puchowska, również laureatka tej nagrody
Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest od 2000 roku. Nz. Barbara Świąder-Puchowska, również laureatka tej nagrody
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Aktorzy, malarze, muzycy, tancerze, filmowcy. Łączy ich wrażliwość, talent i wiek - nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. I osiągnięcia, które zwróciły uwagę środowisk twórczych. To młode talenty tworzące kulturę i sztukę w Gdańsku.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

– Poprzez nagrodę chcemy pokazać młodych, prężnych twórców, którzy swoją działalnością istotnie zapisują się na mapie gdańskiej czy ogólnopolskiej kultury. Kultura bowiem jest fundamentem społeczeństwa, które jest świadome swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dlatego ważne jest docenianie także młodych artystów, wnoszących świeżość, nowość w swoich dziedzinach - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Do tegorocznej edycji Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017 zgłoszenia można było przysyłać do 20 października. Wnioski oceniała Kapituła składająca się z zeszłorocznych laureatów, przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego i mediów. Wytypowano w ten sposób 16 twórców i pięcioosobowy zespół muzyczny.


W ubiegłym roku Kapituła nagrodziła muzyków: Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa, Kamila Piotrowicza i Wojciecha Frycza
W ubiegłym roku Kapituła nagrodziła muzyków: Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa, Kamila Piotrowicza i Wojciecha Frycza
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kapituła nagrody wyróżni teraz jak co roku trzech twórców. Czwartego nagradza publiczność, a dokładnie czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto” w głosowaniu internetowym, które rozpoczęło się w środę, 15 listopada. Potrwa do 22 listopada. Za pośrednictwem strony www.trojmiasto.wyborcza.pl głosować można na jednego z nominowanych.

Laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury poznamy w piątek, 24 listopada, podczas uroczystości wręczenia nagród w Klubie Żak. 

Zwycięzcy dołączą do listy 104 już nagrodzonych, w poprzednich 17 edycjach, twórców.

NOMINOWANI W TYM ROKU

Piotr Biedroń (ur. 1987)

Jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów najmłodszego pokolenia. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 2011 roku aktor Teatru Wybrzeże na deskach którego, w ciągu ostatnich trzech lat, zagrał w wielu spektaklach m.in. Kto się boi Virginii Woolf (jako Nick), w Wesołych kumoszkach z Windsoru (jako doktor Caius i francuski medyk), w Zakochanym Szekspirze (jako Ned Alleyn), w Przedwiośniu (jako Cezary Baryka), w Portrecie damy (jako Caspar Goodwood i Lord Warburton), w spektaklu Fahrenheit 451 (jako Montag), w Mapie i terytorium (jako Jed Martin).


Alicja Buławka-Fankidejska (ur. 1983)

Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, aneks z Ceramiki Artystycznej w pracowni prof. Teresy Klaman. Ulubionym obszarem działań są alternatywne metody wypalania ceramiki, ale także rzeźba i rysunek. Jest laureatką m.in.: Nagrody Głównej - Award of Excellence za pracę ceramiczną „Into the Wild” na Cluj International Ceramics Biennale w Rumunii w 2015 roku; Nagrody Rektora ASP w Gdańsku w 2015 roku. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentowała swoje obiekty ceramiczne na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: na Gdańskim Biennale Sztuki (2016), na wystawie jubileuszowej gdańskiej ASP pt.: „Metafora i Rzeczywistość” (2015) i plenerach rzeźbiarskich. Jej obiekty ceramiczne znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Cluj – Napoca w Rumunii, ostatnio dwie prace zakupiło Muzeum Narodowe w Gdańsku


Tomasz Chyła (ur. 1989)

Skrzypek, dyrygent, kompozytor. W grudniu 2016 roku z zespołem Tomasz Chyła Quintet zdobył Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. W maju 2017 roku Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała ich debiutancki album Eternal Entropy. W 2016 roku została wydana autorska książka Chyły pt. Historia chóru Pięciolinia. Jest pomysłodawcą i od 2014 roku dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster” w Strzepczu. W ostatnich latach zdobywał najwyższe laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z zespołem wokalnym Art’n’Voices.


Kamil Cieślik (ur. 1991)

Laureat wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie na Intradę Akademii Muzycznej w Gdańsku, III miejsca w Międzynarodowym Konkursie naoperę "Człowiek z Manufaktury" czy I miejsca w gdańskim Konkursie "Fontannie bije ten dzwon", a utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza" stał się stałym elementem wodnego przedstawienia, które w sezonie można podziwiać na skwerze przy Wielkim Młynie w Gdańsku. Twórca muzyki teatralnej i filmowej, współpracuje z wieloma gdańskimi zespołami, m.in. orkiestrą Państwowej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, NeoQuartetem czy Chórem Mieszczan Gdańskich. Jego muzyka jest często wykonywana, a utwory doczekały się nagrań płytowych i wydań nutowych. W ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora artystycznego i kompozytora muzyki "Benefisu dojrzałości”.


Klaudiusz Grabowski (ur. 1986)

Historyk, historyk sztuki, animator kultury, autor tekstów naukowych i popularnonaukowych dotyczących różnych aspektów przeszłości i kultury Gdańska. Najważniejsze publikacje to: Dekoracje architektoniczne Gdańska, Ratusz Starego Miasta w Gdańsku, Tajemnice gdańskich uliczek, Style architektoniczne Gdańska. Według jego scenariuszy odbywają się wędrówki oraz gry miejskie na terenie Trójmiasta, w czasie których, uczestnicy poznają przeszłość i kulturowy potencjał swojego miejsca zamieszkania. Współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury, dla których opracowuje programy i materiały edukacyjne. Według autorskich scenariuszy prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych.


Michał Jaros (ur. 1987)

Niezwykle zdolny aktor najmłodszego pokolenia. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 2012 roku aktor Teatru Wybrzeże. W ciągu trzech lat wykreował szeroko komentowane role w spektaklu Fahrenheit 451 (jako Montag), w Mapie i Terytorium (jako Michel Houellebecq), w Zakochanym Szekspirze (jako Will Szekspir), w Wesołych kumoszkach z Windsoru (jako Pleban), w Portrecie damy (jako Ralph Touchett). Za rolę młodszego Broniewskiego otrzymał nominację do prestiżowej nagrody im. Zelwerowicza i tytuł jednej z najlepszych męskich kreacji w ankiecie miesięcznika Teatr, a także nagrodę Teatralną Marszałka Województwa. Za rolę tytułową w spektaklu Płatonow został uhonorowany nagrodą na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.


Martyna Jastrzębska (ur. 1987)

Absolwentka i doktorantka ASP w Gdańsku. Laureatka Nagrody dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego w 2015 roku. Zwyciężczyni Nagrody Głównej na Gdańskim Biennale Sztuki 2016. Została uwzględniona w Kompasie Młodej Sztuki 2016. Laureatka programu NES Artist Residency Iceland na 2017 rok. Wybrane wystawy, w których brała udział, to: re_form, Ostrale Biennale, Drezno (2017); Kości wszystkich ludzi, CSW, Toruń (2016); Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko, BGSW, Słupsk (2015)


Arnaud Kamiński (ur. 1987)

Skrzypek, absolwent Konserwatorium Paryskiego, Sorbony oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat konkursów międzynarodowych w Paryżu, Wilnie, Olsztynie, Barlecie. Założył szereg zespołów koncertujących w Europie, mi.n Duo del Gesù wraz Krzysztofem Komendarkiem-Tymendorfem. Jako muzyk orkiestrowy bierze udział w licznych projektach na całym świecie. Kilkakrotnie był stypendystą polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Euro Chamber Music Festival Gdańsk, w ramach którego organizuje Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych oraz Nadbałtyckie Warsztaty Muzyczne.


Rafał Kłoczko (ur. 1987)

Jeden z najzdolniejszych dyrygentów młodego pokolenia. Jako pierwszy w historii Polak był asystentem przy Filharmonikach Wiedeńskich w czasie Salzburger Festspiele 2016 i odbył staż dyrygencki w wiedeńskiej Staatsoper. Otrzymał pierwsze wyróżnienie na konkursie dyrygenckim w Białymstoku, był też laureatem prestiżowego programu „kompozytor-rezydent” Instytutu Muzyki i Tańca. Współpracuje na stałe z Teatrem Wielkim w Warszawie, z Teatrem Wielkim w Łodzi, Pomorskim Towarzystwem Muzycznym i Cappellą Gedanensis.


Kamil Kocurek (ur. 1990)

Jest absolwentem ASP w Katowicach na kierunku Grafika. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP. Jego prace wyrażają problem utożsamiania wojny z grą i zabawą, poruszają zjawisko nierzeczywistości wojennej we współczesnym świecie. Do jego najważniejszych osiągnięć w dziedzinie grafiki artystycznej należy m.in. Nagroda Główna na1st Xuyuan International Print Biennial China w Pekinie (2016), Nagroda Główna na 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland w Sfântu Gheorghe w Rumuni (2016), Grand Prix Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2015) oraz Nagroda Rektorów ASP podczas konkursu Najlepsze Dyplomy ASP w Gdańsku (2015).


Michał Miziarski (ur. 1994)

Fotograf, realizator form filmowych z gatunku wideoart. Jest laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym "Oderwij się" organizowanym przez Millenium Docs Against Gravity Film Festival. Za realizację wideoklipu "Fibonacci" dla muzyka awangardzisty Irka Wojtczaka otrzymał I nagrodę festiwalu filmów nowomedialnych "Cineramafest". Jego emanujące feerią barw fotografie wystawiane były m. in. na ogólnopolskim festiwalu fotografii "W ramach Sopotu" i w Gdyńskim Centrum Filmowym. Swoją pasją dzieli się z młodzieżą i dorosłymi, prowadząc warsztaty tworzenia animacji poklatkowej w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Wiktoria Patok (ur. 1999)

Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny – Sobczak w Gdańsku. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in.: stypendium na Międzynarodowym Konkursie Tańca „Złote Pointy” Szczecin 2015; stypendium na Summer Season w Royal Winnipeg Ballet (Kanada) otrzymane na Międzynarodowym Konkursie Baletowym Tanzolymp Berlin 2016; I nagrodę i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Baletowym Riga Pavasaris 2016; III nagrodę oraz nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wiesiołłowskiego, Gdańsk 2017 czy nagrodę specjalna dla partnerki niepunktowanej na Międzynarodowym Konkursie Tańca „Złote Pointy” Szczecin 2017. Będzie reprezentować Gdańsk na arenie międzynarodowej w konkursach w Youth America Grand Prix w grudniu 2017 roku i na Prix De Lausanne w 2018 r.


Diana Ronnberg (ur. 1983)

Polsko-szwedzka artystka multimedialna, absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu na kierunki Fotografia. W 2017 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na ASP w Gdańsku. Zajmuję się sztuką video, fotografią, instalacją, malarstwem, poezją oraz śpiewem. Brała udział w ponad 70. wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Rosji, Niemczech, Boliwii, USA, Szwecji i Polsce. Laureatka stypendiów i konkursów video. Wydała książkę "Sercem w lesie" - dzieło z pogranicza socjologii i sztuki. W wolnych chwilach śpiewa i pisze teksty o tematyce egzystencjalnej.


Maciej Wiktor (ur. 1983)

Reżyser filmowy i teatralny. Jego filmy krótkometrażowe, charakteryzujące się czarnym humorem i surrealizmem, były nagradzane i pokazywane na wielu festiwalach filmowych w kraju i zagranicą. Z projektów teatralnych, poza licznymi czytaniami performatywnymi, wyreżyserował min. spektakl MISS HIV (premiera 27.10.17) w Teatrze Nikolaja Kolady w Jekaterynburgu (Rosja). Absolwent UG, studiował także na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (Trondheim, Norwegia) oraz w Londynie i Reykjaviku. Założyciel Zespołu Filmowego PERYSKOP.


Ignacy Jan Wiśniewski (ur. 1985)

Muzyk, lider Ignacy Wiśniewski Trio, którego płyta Jazz Shirim zdobyła miano Debiutu Roku 2016 i znalazła się na 10. miejscu Jazzowych polskich Płyt Roku 2016. Pianista, kompozytor, współzałożyciel Fundacji Wydawniczej WOOD and MOOD, współzałożyciel Almost Jazz Group; w 2017 wydał trzeci album zespołu Fade Out. Kierownik muzyczny spektakli musicalowych w teatrach w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Gdyni i Gdańsku. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku i prywatnej szkole muzycznej Musicollective.


Rafał Wojczal (ur. 1988)

Fotograf, muzyk, operator kamery, montażysta, animator, konstruktor. Laureat nagrody Gdańsk Press Photo 2017 za fotoreportaż Maszer – Nagroda w kategorii fotografia spoza regionu o wyprawie psimi zaprzęgami po Arktyce. Był nominowany do nagrody Grand Press Photo 2017 i 2016. Jego prace były publikowane w prasie i telewizji ogólnopolskiej. Współpracuje m.in. z Narodowym Instytutem Audiowizualnym portretując sylwetki artystów z Gdańska jak np. Marcina Dymitra czy Adama Witkowskiego. Stypendysta Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jako muzyk zespołu Trupa Trupa jest laureatem nagrody muzycznej Doki w kategorii Artysta Roku 2016 iNagrody Splendor Gedanensis 2016.


Zespół ALGORHYTHM: Emil Miszk (ur. 1990), Piotr Chęcki (ur. 1989), Szymon Burnos (ur. 1991), Krzysztof Słomkowski (ur. 1987), Sławek Koryzno (ur. 1984).

Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku. Od samego początku łączy w swojej twórczości różne idee, nurty muzyczne i osobowości. Jedynym stałym wyznacznikiem jego twórczości jest swobodna ekspresja artystyczna. Sama zaś nazwa zespołu to słowo – symbol. Odnosi się do pojęcia algorytmu, który jest codziennie stosowany we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Muzyka Algorhythmu oddaje codzienne emocje i myśli współczesnego człowieka. Już w pierwszych miesiącach istnienia zespół zdobył laury i uznanie zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Algorhythm to zwycięzcy IV RCK Pro JAZZ FESTIWAL, laureaci XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a także finaliści European Jazz Contest 2013.


O tym także:

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017. Zgłoszenia do 20 października



TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Tysiące zniczy dla prezydenta