• Start
  • Wiadomości
  • Książka w roli głównej. Prezydent Gdańska czyta dzieciom

Przyjdź do Miniatury w niedzielę. W Światowy Dzień Książki prezydent Gdańska czyta dzieciom

Już po raz drugi Miejski Teatr Miniatura organizuje cykl spotkań z literaturą w teatrze dla rodzin z dziećmi od 5 lat. Rok temu młodym gdańszczanom czytali mistrzowie sportu. Tym razem będą to osoby wykonujące ciekawe zawody. Podczas pierwszego spotkania, w Światowy Dzień Książki, 23 kwietnia, o godz. 15, gościem specjalnym wydarzenia będzie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Wejściówka do teatru - 5 zł.
18.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Portret kobiety w okularach, częściowo zasłonięty książką
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, będzie czytała dzieciom książkę już w niedzielę, 23 kwietnia
fot. mat. MTM

Gdańska Karta Mieszkańca z nową funkcją - wypożyczania książek w bibliotece

To już kolejna edycja projektu “Książka w roli głównej” w Teatrze Miniatura, którego pomysłodawczynią jest Justyna Sawicka z Działu Literackiego Teatru. W programie zaplanowano pięć niedzielnych spotkań - dwa do wakacji, a trzy na jesieni.

Tym razem dzieci spotykać się będą z osobami wykonującymi ciekawe, często nietypowe zawody. Na pierwszy ogień idą niezwykłe gościnie, prawdziwe przedstawicielki nurtu girl power: prezydentka miasta i futurolożka, badaczka trendów, czyli Aleksadra Dulkiewicz oraz Natalia Hatalska.

- Sezon drugi powstał po to, by dzieci mogły się przekonać, że w życiu osób wykonujących niezwykłe zawody dobre książki odgrywają dużą rolę – tłumaczy Justyna Sawicka. - Oraz żeby poznały różne możliwości wybrania zawodu w przyszłości. Przed wakacjami widzowie Miniatury poznają prezydentkę miasta oraz założycielkę instytutu badań nad przyszłością. Myślę, że frajdę będą miały nie tylko dzieci.

Każde wydarzenie w cyklu to czytanie wybranej książki oraz spotkanie z gościem specjalnym, podczas którego można ją lub jego dopytać o wykonywany zawód. Potem ci, którzy mają ochotę na pogłębienie tematu książki i teatralną zabawę, mogą wziąć udział w rodzinnych warsztatach.

Młoda kobieta z ciemnymi długimi włosami i w okularach trzyma w rękach i prezentuje śmiejąc się książkę
Prezydent Gdańska podczas prezentacji nowej funkcjonalności Gdańskiej Karty Mieszkańca - pakietu bibliotecznego z funkcją karty bibliotecznej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezydent Gdańska czyta Janosha

Cykl rozpocznie spotkanie z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która 23 kwietnia o godz. 15 przeczyta dzieciom, wraz z aktorką Magdaleną Żulińską i pedagog teatru Moniką Tomczyk, fragmenty książki „Ach, jak cudowna jest Panama” Janosha (Wydawnictwo Znak).

Pseudonim Janosch nosi Horst Eckert, ur. w 1931 roku na Górnym Śląsku, grafik, malarz i jeden z najpopularniejszych pisarzy książek dla dzieci w Europie. Napisał ich ponad 300. W powieściach i wspomnieniach autor wielokrotnie wraca na górnośląskie, wielokulturowe pogranicze, bo tu narodził się jego świat wrażeń i fantazji. Książką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla dzieci, była “Ach, jak cudowna jest Panama” - cudowna, znana na całym świecie filozoficzna opowieść o przygodach Tygryska i Misia. 

Po spotkaniu odbędą się warsztaty pt. „Nowy wspaniały świat”, które poprowadzi pedagożka teatru Monika Tomczyk. 

Aby się zapisać na warsztaty wypełnij formularz - tutaj

Młoda kobieta - jest roześmiana, ma kręcone włosy, a na sobie białą bluzkę i okulary.
Natalia Hatalska bada i wie, co przyniesie nam przyszłość. Założony przez nią infuture.institute to instytut forecastingowy, który definiuje najważniejsze trendy, opisuje je i wskazuje konsekwencje dla gospodarki, kategorii rynkowych czy konkretnych marek
fot. Renata Dąbrowska

Futurolożka czyta o męskiej przygodzie

Natalia Hatalska, która spotka się z dziećmi 21 maja, o godz. 15, jest jedną z najbardziej wpływowych i uznanych ekspertek w dziedzinie analizy, prognozowania i badania trendów, założycielką instytutu badań nad przyszłością infuture.institute i autorką głośnej książki "Wiek Paradoksów. Czy technologia nas ocali?"

Gościni przeczyta wraz z aktorką Magdaleną Żulińską i pedagog teatru Moniką Tomczyk „Jak tata się z nami bawił” Ulfa Starka i Matiego Leppa (Wydawnictwo Zakamarki). 

Ulf Stark to jeden z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów książek dla dzieci i młodzieży, który zadebiutował w latach 70. Napisał ich kilkadziesiąt, a wiele z nich nagrodzono. Wyróżniają się poczuciem humoru i lekkością pióra, nawet gdy autor porusza ważne i trudne tematy. Książka „Jak tata się z nami bawił” należy do serii opowieści o małym Ulfe i jego rodzinie. I tak jak w poprzednich tomikach, i tutaj nie brakuje wnikliwej obserwacji świata i pięknych ilustracji.

Po spotkaniu odbędą się warsztaty pt. „Ptak, ryba czy pomiędzy”. Poprowadzi je pedagożka teatru Monika Tomczyk. Formularz do zapisów dostępny będzie na stronie teatru na dwa tygodnie przed wydarzeniem.

Kolejne spotkania zaplanowane są na wrzesień.

Jak zapisać się na spotkanie?

Wstęp na spotkania odbywa się na podstawie wejściówek w symbolicznej cenie 5 zł. Kupić je można w kasie Miejskiego Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku - Wrzeszczu. Aby wziąć udział w warsztatach rodzinnych po czytaniu, należy zapisać się wypełniając formularz dostępny na stronie teatru pod wydarzeniem. Trzeba jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Oba spotkania będą tłumaczone na żywo na Polski Język Migowy. 

Spotkania z książką i… sportem

Pierwszy cykl spotkań z literaturą w teatrze rozpoczął się w 2022 roku i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Wówczas dzieciom, ku ich uciesze, książki czytali wybitni sportowcy, m.in. czterokrotna mistrzyni paraolimpijska, tenisistka stołowa Natalia Partyka i mistrzowie olimpijscy, świata i Europy: w gimnastyce sportowej - Leszek Blanik i w żeglarstwie sportowym - Mateusz Kusznierewicz. Gości wspierali aktorzy i pedagodzy teatru oraz publiczność.

Znakomite książki były również wstępem do ciekawych rozmów i warsztatów. Po każdym czytaniu dzieci zadawały gościom pytania i miały ich zawsze dużo. A po dyskusjach odbywały się warsztaty. 

Nagroda dla twórczyni 

Za stworzenie i koordynację tego projektu “Książka w roli głównej”, Justyna Sawicka z Działu Literackiego teatru Miniatura otrzymała nominację, w kategorii upowszechnianie czytelnictwa, ogólnopolskiego konkursu Książka Roku 2022. Konkurs organizuje Polska Sekcja IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się literaturą dla młodego czytelnika.

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”