• Start
  • Wiadomości
  • Ks. Krzysztof Niedałtowski i Krzysztof Zanussi o chaosie i porządku

Krzysztof Zanussi i ks. Krzysztof Niedałtowski o chaosie i porządku. Transmisja we wtorek na gdansk.pl

Ks. Krzysztof Niedałtowski - teolog i religioznawca, rektor kościoła św. Jana. Krzysztof Zanussi - wybitny reżyser, scenarzysta, producent filmowy. We wtorek, 13 grudnia, w cyklu "Rozmowy na czasie” Wydziału Spraw Fundamentalnych rozmawiać będą o „Czasie chaosu / czasie porządku”. Transmisja m.in. na www.gdansk.pl.
12.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych. W cyklu "Rozmowy na czasie” pod tytułem „Czas chaosu/czas porządku” gościem ks. Krzysztofa Niedałtowskiego będzie Krzysztof Zanussi. 

Transmisja ze spotkania we wtorek, 13 grudnia, na www.gdansk.pl oraz na profilu Oliwskiego Ratusza Kultury na Facebooku. Początek o godz. 18.00. 

 

Krzysztof Zanussi we wrześniu 2022 roku podczas 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Krzysztof Zanussi we wrześniu 2022 roku podczas 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
fot. Anna Bobrowska / KFP

Krzysztof Zanussi

Polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju. 

Renomę intelektualisty dotykającego problemów moralności, wiary, zła i człowieczeństwa zdobył takimi filmami, jak "Struktura kryształu" (1969), "Iluminacja" (1972), "Barwy ochronne" (1976), "Spirala" (1978), "Constans" (1980) i "Imperatyw" (1982). Realizował filmy także w Republice Federalnej Niemiec, Włoszech, Rosji. Był producentem filmów innych reżyserów, m.in. "Weisera" (2000) Wojciecha Marczewskiego, "Pręgi" (2003) Magdaleny Piekorz i "Pokotu" (2016) Agnieszki Holland. Laureat Złotego Lwa w Wenecji za film "Rok spokojnego słońca" (1984), dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za "Barwy ochronne" oraz "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000). 

Komandor Orderu Odrodzenia Polski, od 1992 profesor sztuk filmowych.

 

Krzysztof Niedałtowski jest prowadzącym spotkania Wydziału Spraw Fundamentalnych w cyklu Rozmowy na czasie”
Krzysztof Niedałtowski jest prowadzącym spotkania Wydziału Spraw Fundamentalnych w cyklu "Rozmowy na czasie”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ks. dr Krzysztof Niedałtowski

Teolog i religioznawca. Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne, obronił pracę doktorską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z dziedziny etnologii religii poświęconą maskom rytualnym Afryki Zachodniej. Stypendysta uniwersytetów  w Monachium i Leuven. 

Jego pasją jest badanie relacji między religią i sztuką. Inspiracji do swoich tekstów naukowych i literackich szuka podczas podróży studyjnych w miejscach, gdzie żyją wyznawcy religii uniwersalnych i etnicznych.

Związany z Gdańskiem od urodzenia, to tutaj rozwijał swoją pasję do działań społecznych. Brał udział w tworzeniu gdańskiego Radia Plus i Forum Dialogu Gdański Areopag. Od ponad dwudziestu lat jest duszpasterzem artystów Archidiecezji Gdańskiej, od 1998 roku jest rektorem kościoła św. Jana.

Wykłada religiologię w Gdańskim Seminarium Duchownym, gościnnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Sztuk Pięknych.


Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE