• Start
  • Wiadomości
  • Krystyna Janda reżyseruje “Hrabinę” Moniuszki w Operze Bałtyckiej. Premiera 5 maja

Krystyna Janda reżyseruje “Hrabinę” Moniuszki w Operze Bałtyckiej. Premiera 5 maja

W Roku Moniuszkowskim Opera Bałtycka wystawi “Hrabinę” Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Prace nad spektaklem już trwają, znamy też obsadę. Reżyserii podjęła się Krystyna Janda.    
31.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Krystyna Janda wystąpi w Operze Bałtyckiej roli reżysera
Krystyna Janda wystąpi w Operze Bałtyckiej roli reżysera
Krzysztof Mystkowski/KFP

W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Sejm RP ustanowił więc 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki i w całym kraju odbywają się kulturalne wydarzenia upamiętniające wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. [Na stronie internetowej moniuszko200.pl, można znaleźć m.in. kalendarz wydarzeń rocznicowych, encyklopedię wiedzy o kompozytorze oraz materiały edukacyjne.]

W Gdańsku również świętujemy - 5 maja, dokładnie w dzień urodzin artysty, na scenie Opery Bałtyckiej obejrzymy premierę “Hrabiny”. Reżyserii opery podjęła się Krystyna Janda, wybitna aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, dyrektorka artystyczna Teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie.

W Operze Bałtyckiej trwają już próby do Hrabiny  Moniuszki
W Operze Bałtyckiej trwają już próby do "Hrabiny" Moniuszki
Krzysztof Mystkowski/KFP

- Próby trwają już od trzech tygodni, ale wciąż są to próby robocze - mówią portalowi gdansk.pl pracownicy opery. - Najpierw, jak zawsze, były próby czytane, potem reżyserskie, teraz odbywają się próby z chórem. Powstają już dekoracje i kostiumy. Rozpoczęły się również próby muzyczne.

Janda, genialna odtwórczyni Florence Foster Jenkins, najgorszej śpiewaczki świata, w spektaklu "Boska!" w reż. Andrzeja Domalika, nie po raz pierwszy mierzy się z operową materią. Artystka sebiutowała w roli operowego reżysera realizując "Straszny Dwór" Moniuszki w łódzkim Teatrze Wielkim w 2014 roku.

Krystyna Janda dla naszego portalu: “W Gdańsku spędziłam szczęśliwe dni”

Libretto “Hrabiny” autorstwa Włodzimierza Wolskiego, to żartobliwy i ironiczny komentarz do relacji społecznych i zachowań z początku XIX wieku. Młoda wdowa, tytułowa Hrabina, pragnie zdobyć serce przystojnego oficera Kazimierza. On zakochuje się jednak w Broni, dziewczynie pochodzącej ze szlachty. Po wielu perypetiach, historia zdąża do szczęśliwego finału, w którym Bronia wychodzi za mąż za Kazimierza, a zmanierowana Hrabina odchodzi pokonana.

Premiera Hrabiny  odbędzie się w 200. rocznicę urodzin kompozytora - 5 maja 2019 roku
Premiera "Hrabiny" odbędzie się w 200. rocznicę urodzin kompozytora - 5 maja 2019 roku
Krzysztof Mystkowski/KFP

Historię tę można odczytać na kilku płaszczyznach. Z jednej strony to oczywiście opowieść o miłości i rywalizacji dwóch kobiet o względy tego samego mężczyzny. Z drugiej - obraz ówczesnego społeczeństwa, życia wyższych sfer i zubożałej rodziny szlacheckiej. Opera prezentuje też poglądy samych twórców, którzy wyraźnie krytykują arystokrację z jej bezkrytycznym zapatrzeniem na paryskie obyczaje i modę, sympatyzując z niezmanierowaną, patriotycznie nastawioną szlachtą.

Warstwa muzyczna, finezyjna i melodyjna, koresponduje z librettem oddając charakter kolejnych scen, ale także ilustruje poszczególne grupy społeczne, a nawet postaci.

Choć Moniuszko wzoruje się na szkole włoskiej - umieszcza w operze piękne popisowe arie - cytuje również, po raz pierwszy, ludowe pieśni.  

- Hrabina to opera o... sukience - żartowała w wywiadzie dla gdansk.pl Krystyna Janda. - O tym, że pogoń za modą, za ułudą, czymś ulotnym i niekoniecznie pięknym sprawia, że zapominamy o prostocie, naturalności, o godności nawet. Postanowiłam przenieść akcję do centrum handlowego, które jednocześnie jest pałacem. Świetnie się to nadaje, ponieważ wszyscy tam bez przerwy robią zakupy, na czele z hrabiną (śmiech), natomiast pomysł nie odbiega zbyt daleko od samej idei libretta.

Premierę poprzedzi konferencja prasowa z udziałem reżyserki, która odbędzie się na początku kwietnia również w nietypowym miejscu - ale korespondującym z pomysłami realizacyjnymi - w Forum Gdańsk.     

 

Stanisław Moniuszko

Hrabina

premiera: 5 maja 2019 roku; spektakle: 7 maja (premiera studencka), 10-12 maja 2019 roku

 

Realizatorzy:

Monika Wolińska – kierownictwo muzyczne

Krystyna Janda – reżyseria

Weronika Karwowska – scenografia i kostiumy

Emil Wesołowski – choreografia

 

Obsada:

Hrabina  Anna Patrys / Monika Świostek

Kazimierz  Rafał Bartmiński / Łukasz Załęski / Dionizy Wincenty Płaczkowski

Bronia  Katarzyna Nowosad / Hanna Sosnowska                               

 

Panna Ewa  Joanna Moskowicz / Julia Iwaszkiewicz

Chorąży  Marek Kępczyński / Robert Ulatowski

Podczaszyc  Dominik Kujawa / Leszek Holec

Dzidzi   Rafał Żurek / Przemysław Baiński

 

Ceny biletów: premiera 90-130 zł; spektakle 50-90 zł.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok