• Start
  • Wiadomości
  • Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej

Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej

Po trylogię o gdańskiej rodzinie Jaśmińskich: „Czas grzechu”, „Czas gniewu” i „Czas goryczy” Anny Sakowicz, a także po „Córkę generała” Magdaleny Witkiewicz czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w 2023 roku sięgali najchętniej spośród beletrystyki, której akcja toczy się na Pomorzu Gdańskim i Środkowym. TOP 5 zamyka „Wachmistrz” Krzysztofa Bochusa. Czyje jeszcze nazwiska cenimy najbardziej?
07.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
łagodnie uśmiechnięta kobieta w średnim wieku z burzą kasztanowych loków pozuje do zdjęcia
Anna Sakowicz to autorka poczytnych powieści obyczajowych i książek dla dzieci
mat. autorki

Gdańszczanie chcą Conrada. „Tajny agent” bohaterem akcji „Gdańsk Czyta 2024”

Niekwestionowana mistrzyni powieści obyczajowej

Anna Sakowicz to urodzona w Szczecinie i przez większość życia związana z województwem zachodniopomorskim polska pisarka, dziennikarka i blogerka. Od dekady mieszka w Starogardzie Gdańskim, wtedy też rozpoczęła się jej przygoda z twórczością literacką - wydała swoją pierwszą powieść, zatytułowaną „Złodziejka marzeń”. Od tego czasu pisała utwory dla dzieci i powieści obyczajowe, które przyniosły jej szczególną popularność – w tym wzruszająca i zabawna seria „Plan Agaty”, w skład której weszły tomy „Postawić na szczęście”, „Dogonić miłość” i „Zatrzymać czas”.

Ogromną popularnością wśród czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku cieszy się jej umiejscowiona w lokalnych realiach seria „Jaśminowa Saga”, stanowiąca literacki zapis zmian w polskim społeczeństwie i jego świadomości, począwszy od 1916 roku. Autorka porusza w niej tematykę walki o wolność, prawa kobiet i równość płci, a także tolerancję obyczajową. Pierwszy tom sagi o gdańskiej rodzinie Jaśmińskich: „Czas grzechu” zajął pierwsze miejsce w opublikowanym w tym roku rankingu wypożyczeń w filiach WiMBP w Gdańsku za 2023 rok (345 wypożyczeń). Co ciekawe, powtórzył tym samym swój sukces z roku poprzedzającego – wówczas książka została wypożyczona aż 355 razy.

W pierwszej piątce, podobnie jak w poprzednim roku, znalazły się również pozostałe dwa tomy trylogii Anny Sakowicz: „Czas gniewu” - z imponującą liczbą 299 wypożyczeń i trzecim miejscem na podium, i „Czas goryczy” - mogący się pochwalić 292. wypożyczeniami i czwartym miejscem w rankingu. W 2022 roku po każdą z tych pozycji czytelnicy sięgnęli w sumie 328 razy.

DSC_7988
Gdańszczankę Magdalenę Witkiewicz czytelnicy pokochali m.in. za romans dziejący się w Wolnym Mieście Gdańsk w przededniu wybuchu II wojny światowej
fot. archiwum autorki

Gdańska autorka bestsellerów ponownie na podium 

Tradycyjnie w zestawieniu najbardziej poczytnych pozycji nie mogło zabraknąć uwielbianych przez mieszkańców Trójmiasta (i nie tylko) powieści Magdaleny Witkiewicz. Urodzona w Gdańsku i z tym miastem związana autorka kilkudziesięciu poczytnych powieści obyczajowych dla dorosłych i dla dzieci, corocznie znajduje się w rankingu najchętniej czytanych pisarek przez użytkowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku, podbija także ogólnopolskie listy bestsellerów. 

W najnowszym rankingu wypożyczeń gdańska autorka zajęła drugie miejsce, z pozycją „Córka generała” (303 wypożyczenia). To wzruszająca powieść obyczajowa osadzona w realiach historycznych – akcja rozpoczyna się w przededniu wybuchu II wojny światowej, w Wolnym Mieście Gdańsk. W atmosferze nieuchronnie zbliżającego się zagrożenia rodzi się trudna miłość między Polakiem a córką emerytowanego niemieckiego generała.

Tytuł ten widnieje także w poprzednim Rankingu Beletrystyki Pomorskiej za 2022 rok, jednak „dopiero” na 6. miejscu (312 wypożyczeń). Co ciekawe w zestawieniu znalazło się wówczas aż... 21 jej książek, w tym sześć w pierwszej dwudziestce - oprócz wspomnianej „Córki Generała”, były to: „Srebrna łyżeczka” (5. miejsce - 318 wypożyczeń), „Listy pełne marzeń” (10. miejsce - 263 wypożyczenia), „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (11. miejsce - 260 wypożyczeń), „Wizjer” (15. miejsce - 229 wypożyczeń) oraz „Cześć, co słychać?” (20. miejsce - 206 wypożyczeń).

wysoki i dobrze zbudowany mężczyzna w średnim wieku pozuje z trzymanymi w jednej ręce książkami pomiędzy regałami w bibliotece
Krzysztof Bochus to dziennikarz i autor poczytnych retro kryminałów. Jego „Wachmistrz” znalazł się na 5. miejscu najchętniej wypożyczanych książek, których akcja dzieje się lokalnie
fot. Daniel Słoboda / KFP

Lubimy trzymające w napięciu thrillery retro

TOP 5 wypożyczeń zamyka „Wachmistrz” Krzysztofa Bochusa (281 wypożyczeń). Urodzony w Kwidzynie autor, dziennikarz i publicysta jest autorem m.in. serii kryminałów współczesnych, których bohaterem jest Adam Berg, oraz retro kryminałów, których wiodącą postacią jest Christian Abell – bohater „Wachmistrza”. 

Piąta z kolei najchętniej wypożyczana przez czytelników WiMBP w Gdańsku książka to trzymający w napięciu, dopracowany w najdrobniejszym szczególe thriller, którego akcja dzieje się w 1929 roku w Wolnym Mieście Gdańsk. W atmosferze kryzysu gospodarczego i społecznego, w niepokojących okolicznościach zaczynają znikać młode, atrakcyjne kobiety. Młody radca Abell i wachmistrz Kukułka, których, zdaje się, różni wszystko, muszą połączyć siły w drodze wspólnego śledztwa, które prowadzi do rozwiązania kryminalnej intrygi. 

Co ciekawe, tom można czytać w oderwaniu od poprzednich – czytelnik odnajdzie się w fabule, jak w osobnej powieści. Może to wpływa na tak duże zainteresowanie tą pozycją?

uśmiechnięta blondynka z mocnym makijażem i włosami zawiązanymi wysoko w kucyk
Martyna Bunda to urodzona w Gdańsku nagradzana pisarka i dziennikarka. O jej kaszubskiej herstory jest głośno w Polsce i na świecie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wysoko Sobczak, Chmielarz, Bunda

Na dalszych pozycjach opublikowanego w tym roku rankingu za 2023 rok prym wiodą osadzone na Pomorzu kryminały Małgorzaty Oliwii Sobczak - „Szelest” (252 wypożyczenia), „Szum” (237 wypożyczeń) i „Biel” (203 wypożyczenia). Niezwykle chętnie sięgaliśmy też po „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza (233 wypożyczenia), oraz „Córki tęczy” Hanny Cygler (222 wypożyczenia).

Debiutancka, nazywana „kaszubską herstory” książka Martyny Bundy „Nieczułość”, która odbiła się szerokim echem - przyniosła reporterce Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” oraz Nagrodę Literacką Gryfia, nominowana była również do innych prestiżowych nagród, w tym do Nagrody Literackiej Gdynia – znalazła się na 12. miejscu rankingu, z liczbą 218 wypożyczeń.

Czule o kobietach w spektaklu Leny Frankiewicz. Recenzja „Nieczułości” na podstawie książki Martyny Bundy

Ranking beletrystyki pomorskiej 2023

Już po raz 11. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała ranking najchętniej wypożyczanej w minionym roku beletrystyki, której akcja toczy się na Pomorzu Gdańskim i Środkowym.  

Tym razem na liście znalazło się 551 tytułów (wyłania je biblioteczny system katalogowania Patron, na podstawie liczby wypożyczeń), spośród których największa ilość wypożyczeń wyniosła 345, a najmniejsza – 1 wypożyczenie. Jak podkreślają bibliotekarze wpływ na te liczby ma kilka czynników: po pierwsze ich dostępność w poszczególnych filiach, po drugie data premiery wydania.

- Ranking Beletrystyki Pomorskiej tworzymy po to, by dowieść, że czytelnicy lubią literaturę terytorialnie im bliską i jej szukają. Że dzięki swojemu istnieniu spaja ich ona z miejscem zamieszkania, stanowiąc jeden z elementów budowania tożsamości lokalnej i regionalnej – tłumaczą bibliotekarze. 

Z pełnym rankingiem zapoznać się można tutaj: RANKING BELETRYSTYKI POMORSKIEJ 2023.

A o nowo wydanych tytułach, których akcja toczy się na Pomorzu, można dowiedzieć się z „Nowości Regionalnych” przygotowywanych co kwartał przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Osowa. Przy ul. Jednorożca powstanie Centrum Aktywności Lokalnej z biblioteką

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”