Kręć kilometry dla Gdańska - o co chodzi?
Już od 10 lat w ramach kampanii Kręć kilometry dla Gdańska, mieszkańcy zachęcani są do transportowego wykorzystywania roweru (ale także hulajnogi, deskorolki czy rolek), zwłaszcza w codziennej drodze do pracy i szkoły.
Późną wiosną i latem nie potrzeba dużej zachęty, by to czynić, ale wraz z nadejściem jesieni wiele osób rezygnuje z jednośladu i przesiada się do samochodu w przekonaniu, że “sezon rowerowy” dobiegł końca.
Stąd pomysł na grę rowerową, której celem jest zmotywowanie gdańszczanek i gdańszczan do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych także poza najcieplejszymi miesiącami roku. Zabawa polega na zbieraniu za pomocą aplikacji jak największej ilości punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych podróży. A im więcej punktów - tym bliżej zwycięstwa i fajnych nagród (o czym później).
Kręć kilometry dla Gdańska - dla siebie, firmy, dzielnicy
Wykręcone przez zarejestrowanego użytkownika kilometry przeliczane są na punkty, które trafiają na jego konto jednocześnie zasilając bilans punktowy zespołu, do którego należy (jeśli do jakiegoś przystąpi).
Rywalizacja przebiega więc:
- na poziomie indywidualnym,
- ale też pomiędzy firmami / zakładami pracy,
- uczelniami wyższymi,
- organizacjami / stowarzyszeniami,
- dzielnicami.
Zakłady pracy, które zgłoszą się do konkursu, będą rywalizować o tytuł najbardziej rowerowej firmy w podziale na kategorie związane z liczbą pracujących w nich osób (od skali mikro po firmy największe).
Nie bądź sam, zasil drużynę!
Jeżdżąc dla firmy, czy szkoły można jednocześnie należeć do drużyny dzielnicowej albo drużyny organizacji (przy czym pod tym pojęciem rozumie się zarówno organizację pozarządową, jak i dowolną drużynę utworzoną np. przez pracowników jednego działu w firmie).
- Warto pamiętać, że tylko dołączając do drużyn firmowych, szkolnych, czy uczelnianych otrzymujemy punkty premiowane, ponieważ podstawowym celem kampanii jest nagradzanie codziennych dojazdów do pracy lub na zajęcia - podkreśla Lucyna Tomczak z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG.
Co istotne - w rozgrywce między szkołami średnimi mogą uczestniczyć uczniowie, którzy ukończyli 16 lat.
Jak zarejestrować siebie i drużynę?
Aby dołączyć do gry, należy pobrać bezpłatną aplikację Activy ze strony gry, dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej, szkolnej, dzielnicowej, organizacyjnej lub rozpocząć rywalizację indywidualną. Firmy i organizacje rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na podanej powyżej stronie internetowej, podając m.in. liczbę pracowników i adres siedziby.
Natomiast drużyny dla wszystkich gdańskich dzielnic, szkół ponadpodstawowych i uczelni (także tych niepublicznych, w obu kategoriach) są już utworzone w aplikacji, wystarczy do nich dołączyć.
Do 14 września 2022 r.) w grze zarejestrowało się ponad 4 tys. osób, a wciąż przybywa kolejnych. Kampania ubiegłoroczna przyciągnęła w sumie 4,5 tys. aktywnych uczestników.
Rowerowe emocje już za nami - poznaj zwycięskie drużyny gry “Kręć kilometry dla Gdańska”
Punktacja za kilometry w Kręć kilometry dla Gdańska
Zwycięzcą konkursu zostanie osoba lub drużyna z danej kategorii, która zbierze największą liczbę punktów. Warto zapoznać się z zasadami punktowania, by dobrze wykorzystać wszystkie możliwości efektywnego gromadzenia cennych punktów.
Tegoroczne zasady punktowania wyglądają następująco:
- 50 punktów za każdy przejazd do firmy, szkoły czy na uczelnię (tyle samo punktów również z powrotem) – max. 2 razy dziennie i 10 razy w tygodniu
- 5 punktów za każdy przejazd premiowany* o długości min. 1,5 km
- 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolkach (dla przejazdów powyżej 1,5 km)
- *Minimalny czas przerwy między przejazdami premiowanymi to 30 minut
- Punkty wykręcone od 17 października do 13 listopada będą liczone podwójnie
- Przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska
- W aplikacji widać bieżący ranking przejazdów danej firmy, uczelni, szkoły średniej, dzielnicy czy organizacji, z przeliczeniem punktów na liczbę pracowników / uczniów /studentów zgłoszonej firmy / szkoły / uczelni
Pełen regulamin znajduje się na stronie gry rowerowej.
Nagrody za kręcenie kilometrów w 2022 roku
Każdy punkt za odbyte przejazdy przeliczany jest na wirtualną walutę ActiveCoin, którą można wymieniać na nagrody:
- Za 777 AciveCoinów – skarpetki z motywem rowerowym dla pierwszych 300 aktywnych uczestników (zeszłoroczny model),
- Za 4444 AciveCoinów – butelka termiczna z logo kampanii dla pierwszych 1000 aktywnych uczestników,
- Za 7777 ActiveCoinów – torba rowerowa z odblaskowym logo kampanii,
- Dla najbardziej aktywnych uczestników – bony do gdańskich sklepów rowerowych,
- Nagrody niespodzianki dla pierwszych 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej,
- Dla trzech zwycięskich szkół średnich – mobilny serwis rowerowy, dla zwycięskich firm – nieodpłatna certyfikacja przyznająca Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom.
Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom - już do zdobycia w Gdańsku
ZOBACZ FILM PROMUJĄCY KAMPANIĘ
Wpadnij na kawę, skorzystaj z serwisu
W trakcie trwania gry, do 8 listopada, dwa razy w tygodniu przy drogach rowerowych w Gdańsk będą stały namioty promocyjne gry. Na aktywnych uczestników przyjeżdżających na rowerach, hulajnogach czy rolkach będą czekały rozgrzewające niespodzianki i plakaty kampanii (w tym roku w zupełnie nowej szacie graficznej!) a od czasu do czasu także możliwość skorzystania z podstawowego, bezpłatnego serwisu rowerowego.
Informacje o lokalizacji namiotu i godzinach “urzędowania”, jak również inne aktualności na temat gry, będą pojawiać się na grupie Kręć kilometry dla Gdańska na Fb
Dodatkowo, w aplikacji włączane będą powiadomienia push informujące o obecności namiotu w przestrzeni Gdańska.