Kościół św. Mikołaja. XVII-wieczny relief ołtarzowy św. Trójcy zyska dawne piękno

W kościele św. Mikołaja rozpoczęto odnawianie i konserwację XVII-wiecznego reliefu ołtarzowego św. Trójcy. Płaskorzeźba pochodzi z dawnego ołtarza w świątyni, usytuowanego w nawie południowej. Zabytek nie był dotąd poddawany kompleksowym i dostosowanym do specyfiki obiektu zabiegom konserwatorskim. 
08.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zabytkowa rzeźba przedstawiająca Chrystusa
XVII-wieczna rzeźba nie była do tej poddawana pracom restauratorskim
mat. Dominikanie w Gdańsku

W jakim stanie jest płaskorzeźba?

Na reliefie widoczne są ubytki warstw malarskich, złoceń oraz ubytki drewna. Warstwa malarska odspaja się od podłoża z zaprawy i ulega niszczeniu. 
 
- Poza złym stanem zachowania ważnym aspektem, który przyczynił się do powstania projektu jest obecna niedostępność obiektu przechowywanego w wieży kościoła. Po wykonaniu prac zabezpieczających i konserwatorskich relief św. Trójcy będzie eksponowany w powszechnie dostępnej części kościoła - tłumaczy o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów, mającego siedzibę w kościele św. Mikołaja. 

Jedyny w Śródmieściu, który przetrwał II wojnę. Historia św. Mikołaja

Zabytkowy ołtarz z postacią Chrystusa
Zabytkowa płaskorzeźba była do tej pory niedostępna, znajdowała się w wieży kościoła św. Mikołaja
mat. Dominikanie w Gdańsku
W trakcie prac konserwatorskich powierzchnia reliefu jest poddawana wzmocnieniu i starannemu oczyszczeniu, po którym konserwator przejdzie do następnych czynności, w tym uzupełniania ubytków oraz naprawy otworów po żerujących owadach.

Gdzie znajdował się relief?

W świetle analizy materiałów archiwalnych wiadomo, że relief pochodzi z dawnego ołtarza kościoła św. Mikołaja, usytuowanego w nawie południowej.

Kościół św. Mikołaja coraz piękniejszy. Odnowiona została elewacja północna świątyni

Rozbiórka tego ołtarza oraz pozostałych w obu nawach kościoła nastąpiła przypuszczalnie w końcu XIX w. lub na początku XX w. Część tego zabytkowego wyposażenia uległa rozproszeniu po innych świątyniach na Pomorzu. Losy drugiej części nie są znane. 
 
 
Fragment zniszczonej rzeźby
Poddawany konserwacji relief pochodzi z dawnego ołtarza kościoła św. Mikołaja, usytuowanego w nawie południowej 
mat. Dominikanie w Gdańsku
Ciekawym przykładem jest zachowany relief z rozebranego ołtarza Bożego Narodzenia – obecnie eksponowany w kaplicy św. Jacka.

"Wybrałem Gdańsk" - wspomnienia Wilhelma Paściaka, gdańskiego dominikanina

Prace konserwatorskie realizowane są w ramach projektu pn. „Ochrona dziedzictwa sakralnego. Zabezpieczenie i konserwacja reliefu ołtarzowego św. Trójcy z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku”. Są możliwe dzięki wsparciu darczyńcy Fundacji PGZ.