W jakim stanie jest płaskorzeźba?
Na reliefie widoczne są ubytki warstw malarskich, złoceń oraz ubytki drewna. Warstwa malarska odspaja się od podłoża z zaprawy i ulega niszczeniu.
- Poza złym stanem zachowania ważnym aspektem, który przyczynił się do powstania projektu jest obecna niedostępność obiektu przechowywanego w wieży kościoła. Po wykonaniu prac zabezpieczających i konserwatorskich relief św. Trójcy będzie eksponowany w powszechnie dostępnej części kościoła - tłumaczy o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów, mającego siedzibę w kościele św. Mikołaja.
Jedyny w Śródmieściu, który przetrwał II wojnę. Historia św. Mikołaja
W trakcie prac konserwatorskich powierzchnia reliefu jest poddawana wzmocnieniu i starannemu oczyszczeniu, po którym konserwator przejdzie do następnych czynności, w tym uzupełniania ubytków oraz naprawy otworów po żerujących owadach.
Gdzie znajdował się relief?
W świetle analizy materiałów archiwalnych wiadomo, że relief pochodzi z dawnego ołtarza kościoła św. Mikołaja, usytuowanego w nawie południowej.
Kościół św. Mikołaja coraz piękniejszy. Odnowiona została elewacja północna świątyni
Rozbiórka tego ołtarza oraz pozostałych w obu nawach kościoła nastąpiła przypuszczalnie w końcu XIX w. lub na początku XX w. Część tego zabytkowego wyposażenia uległa rozproszeniu po innych świątyniach na Pomorzu. Losy drugiej części nie są znane.
Ciekawym przykładem jest zachowany relief z rozebranego ołtarza Bożego Narodzenia – obecnie eksponowany w kaplicy św. Jacka.
"Wybrałem Gdańsk" - wspomnienia Wilhelma Paściaka, gdańskiego dominikanina
Prace konserwatorskie realizowane są w ramach projektu pn. „Ochrona dziedzictwa sakralnego. Zabezpieczenie i konserwacja reliefu ołtarzowego św. Trójcy z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku”. Są możliwe dzięki wsparciu darczyńcy Fundacji PGZ.