• Start
  • Wiadomości
  • Kościół św. Mikołaja. Wkrótce upamiętnienie bohaterskiego proboszcza ks. Magnusa Bruskiego

Kościół św. Mikołaja. Wkrótce upamiętnienie bohaterskiego proboszcza ks. Magnusa Bruskiego

W piątek 9 lipca przypada 76. rocznica śmierci ks. Magnusa Bruskiego, bohaterskiego proboszcza parafii św. Mikołaja w Gdańsku. Jego posługa kapłańska przypadła na czas Wolnego Miasta Gdańska i II wojny światowej. Przypominamy jego sylwetkę. Niebawem na elewacji bazyliki św. Mikołaja pojawi się poświęcona mu pamiątkowa tablica.
06.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ks. Magnus Bruski zostanie upamiętniony w piątek 9 lipca
Ks. Magnus Bruski zostanie niebawem upamiętniony
źródło: gdansk.pl/gedanopedia


Magnus Bruski urodził się 31 lipca 1886 w Brusach na Kaszubach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1913 r. po ukończeniu seminarium duchownego w Pelplinie. W latach 1913–1922 pełnił funkcję wikarego kościoła św. Mikołaja, a następnie w latach 1922–1926 administratora parafii w Świętym Wojciechu. Był też proboszczem kościoła Trójcy Świętej w Oliwie, czyli oliwskiej katedry. Pełnił też wiele różne funkcje w wielu innych parafiach gdańskich. Opiekował się szpitalem Najświętszej Marii Panny, kaplicą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Dolnym Mieście, katolickim sierocińcem dla chłopców, Kongregacją Mariańską dla młodzieży żeńskiej i Towarzystwem Trzeźwości. W bardzo trudnym czasie od 1935 do 1945 przyszło mu sprawować funkcję proboszcza kościoła św. Mikołaja.

W przedwojennym Gdańsku był szykanowany za antynazistowską postawę. Ówczesna władza i policja widziały w nim przeciwnika hitleryzmu. W czasie wojny był opiekunem gdańszczan, którzy ucierpieli wskutek działań wojennych oraz uchodźców z Prus Wschodnich.

Ks. Magnus Bruski i rada parafialna
Ks. Magnus Bruski i rada parafialna
źródło: Gedanopedia


To on, gdy w marcu 1945 roku do miasta wkroczyła Armia Radziecka, uchronił bazylikę św. Mikołaja przed zniszczeniem – ocaliwszy kościół i ukrywających się w nim ludzi. Dzięki odważnej postawie i rozmowie z radzieckim oficerem, mimo splądrowania kościoła św. Mikołaja, nie dopuścił do jego spalenia i wymordowania szukających tam schronienia cywilów. Opiekował się następnie, na terenie plebanii, chorymi. Zmarł, zaraziwszy się od jednego z podopiecznych tyfusem.

Pochowano go na cmentarzu św. Mikołaja przy Wielkiej Alei, a uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup Carl Maria Splett. W 1968 r. po likwidacji cmentarza, jego prochy spoczęły w kwaterze kapłańskiej na cmentarzu w Oliwie.

Młody Magnus Bruski z rodzicami
Młody Magnus Bruski z rodzicami
źródło: Gedanopedia

 


Dominikanie wkrótce poinformują, kiedy na elewacji kościoła zostanie umieszczona tablica upamiętniająca bohaterskiego kapłana.

/na podst. Gedanopedii/

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór