#zostanwdomu. Niedzielna msza św. i modlitwa za Macieja Kosycarza na żywo na gdansk.pl
Od godz. 22:00 w piątek, 27 marca, do niedzielnego wieczoru (29 marca), zamknięty jest Park Oliwski. Do pozostałych parków, których nie da się zamknąć, dostęp w tym czasie jest ograniczony. To wynik ustaleń miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego, podjętych ze względu na nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce.
- Ponieważ nie zachęcamy do wychodzenia, ograniczamy także atrakcyjność miejsc turystycznych w Gdańsku. Od przyszłego tygodnia część iluminacji zostanie wyłączona bądź ograniczona, w miejscach, w których nie służą oświetleniu chodnika czy ulicy - poinformował zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, podczas wirtualnej konferencji prasowej, w piątek. - Zostań w domu, jeśli nie musisz wyjść. A jeśli wyjdziesz, to na krótki, indywidualny spacer blisko domu - apelował.
Kosińska, Grzelak, Aleksandrowicz o aktualnej sytuacji w mieście - konferencja
Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców i ewentualnych turystów, decydujących się opuścić dom mimo zaleceń pozostania w domu, od piątku, 27 marca, również parkingi o charakterze turystycznym wzdłuż pasa nadmorskiego są zamknięte (Jelitkowo - przy ul. Bałtyckiej oraz ul. Kaplicznej; Zaspa - przy krańcu al. Jana Pawła II; Przymorze - zatoka postojowa wzdłuż ul. Kaczyńskiego po stronie Parku Reagana; Stogi - na końcu Nowotnej).
Kolejnym efektem działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa są specjalne oznakowania. W miejscach, gdzie nie jest możliwe postawienie barier fizycznych, stanęły tablice zmiennej treści z komunikatem: „Zostań w domu, nie wychodź, myj ręce” (zgodne z wytycznymi policji). Znajdują się przy wjeździe na Wyspę Sobieszewską, pętli Świętokrzyska (przy zbiorniku retencyjnym), w okolicy Parku Oruńskiego, przy zbiorniku Świętokrzyska II, Jarze Wilanowskim i Zbiorniku Wróbla Staw.
Także place zabaw i obiekty rekreacyjne pozostające w zarządzaniu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zostały zamknięte. Dotyczy to łącznie 152 obiektów na terenie miasta. We wszystkich miejscach pojawiły się tabliczki z informacją nawołującą do niekorzystania z tych obiektów. W przypadkach, w których było to możliwe, obiekty zostały zamknięte na kłódkę lub z wykorzystaniem specjalnych łańcuchów.
Podobne działania podjęły Gdańskie Nieruchomości i Gdański Ośrodek Sportu. Zamknięte zostają wszystkie boiska, które są w administracji GOS. Boiska przyszkolne są już zamknięte od ok. dwóch tygodni.
Aktualne dane epidemiczne dla Gdańska i Pomorza
Zakaz zgromadzeń objął również kościoły. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Stąd na drzwiach m.in. Archikatedry Oliwskiej pojawił się komunikat przypominający o obostrzeniach.
Nad przestrzeganiem nowych zasad bezpieczeństwa czuwają między innymi strażnicy miejscy oraz gdańscy policjanci. W weekend 28-29 marca funkcjonariusze przeprowadzają wzmożone kontrole terenów rekreacyjnych w Gdańsku, gdzie mogą zbierać się duże skupiska ludzi. Mowa m.in. o parku Oruńskim, parku Oliwskim, Parku Reagana, rejonie wejścia na molo w Brzeźnie oraz rezerwacie przyrody „Ptasi Raj” na Wyspie Sobieszewskiej.
Patrole pojawią się także na głównych ciągach pieszych popularnych wśród spacerowiczów, w szczególności na ulicach Głównego Miasta.
- Strażnicy za pomocą urządzeń nagłaśniających informują o zagrożeniu związanym z SARS-CoV-2. Apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. Przypominamy też, że pieszo jednocześnie mogą poruszać się dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie (ograniczenie nie dotyczy rodzin) - informuje Straż Miejska w Gdańsku.
#laczynasgdansk. Gdzie znajdą informacje o pandemii gdańszczanie niepolskojęzyczni?