“W szpitalach już teraz panuje ogromne poruszenie. Wiele indywidualnych osób, przynoszących przypadkowe rzeczy, w pewnym momencie zaczyna utrudniać pracę ochrony zdrowia, zamiast ją ułatwiać - czytamy w informacji wstępnej na ogólnopolskiej stronie Wsparcie dla Szpitala. - “Dlatego warto dać szpitalom możliwość jasnego wskazania, co dokładnie jest potrzebne, a Wam – darczyńcom – zadeklarowania, w jaki sposób chcecie pomóc. Tak, aby wasz wysiłek spotkał się z realnymi potrzebami naszych dzielnych medyków”.
Dwie duże trójmiejskie firmy wspierają finansowo walkę z epidemią koronawirusa
Jak działa strona Wsparcie dla Szpitala?
- Po zalogowaniu się na platformie szpitale wybierają z listy 300 produktów, zaznaczają liczbę sztuk i ustawiają daty dostawy (pilność potrzeb).
- Darczyńcy mogą wyszukać szpital na liście, zobaczyć jego aktualne potrzeby i zadeklarować, co dostarczą lokalnemu koordynatorowi - zadeklarowana ilość danego produktu automatycznie zmniejszy wielkość zapotrzebowania na liście potrzeb placówki.
- Koordynatorzy, to te same osoby, które obecnie tak skutecznie organizują lokalne zbiórki. Każdy koordynator widzi w systemie, jak postępuje kompletowanie potrzebnego transportu i jest w stanie bardzo efektywnie organizować transporty kompletnych zestawów rzeczy najbardziej potrzebnych szpitalom.
- Jeśli ktoś chciałby być takim koordynatorem - deklaruje swe chęci na stronie, otrzymuje komplet informacji nt. działania systemu pomocy i z tą wiedzą podejmuje ostateczną decyzję.
Obecnie na platformie swoje potrzeby publikują następujące szpitale z Gdańska i Pomorza:
- Copernicus PL (Szpital im. Kopernika, Szpital im. św Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku),
- Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku
- Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
- Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku
- Szpital Specjalistyczny w Prabutach
- Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku
“Zostańcie w domu, błagamy” - poruszający apel lekarzy i pielęgniarek w dobie epidemii
Za projektem WdS stoi zespół ponad dwudziestu osób: z Fundacji PARK, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz firmy informatycznej Clorce.
- Mamy potwierdzoną informację z poznańskiego uniwersytetu, że system przeszedł wszelkie testy i działa poprawnie. Mamy nadzieję, że z czasem do systemu dołączać będą kolejne placówki medyczne, które również potrzebują pomocy – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Od początku epidemii spływają do nas i wprost do szpitali liczne deklaracje pomocy. Uruchomienie specjalnej platformy pozwoli sprawniej komunikować darczyńców i odbiorców. Wiem też, że w rolę koordynatorów włączyło się wiele organizacji pozarządowych z Pomorza, a także pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Gorąco zachęcamy wszystkie osoby, które w tej chwili organizują zbiórki produktów, szyją, gotują, mają produkty do przekazania do logowania się na tej platformie.
We wtorek, 31 marca, po południu swoje potrzeby na stronie zamieściło 141 szpitali i 124 zaufanych koordynatorów zbiórek z całej Polski. Już teraz można przeglądać zapotrzebowanie na pomoc poszczególnych placówek.
Dr Wojciech Glac, biolog z UG o stresie i higienie mózgu w czasie epidemii